Sözcü Plus Giriş

Cuma namazı saat kaçta? Tüm iller için namaz vakitleri belli oldu

Müslümanlar, bir cuma gününe daha ulaşmanın sevincini yaşıyor. Bugün de her cuma günü olduğu gibi namaz vaktinde camilerde cemaatle namaz kılınacak. Diyanet’in açıkladığı namaz saatlerine göre, Ankara’da bugün cuma namazı 12.50’de, İzmir’de 13.13’de ve İstanbul’da 13.06’da kılınacak.

Güncellenme: 11:23, 11/09/2020
Cuma namazı saat kaçta? Tüm iller için namaz vakitleri belli oldu

Cuma gününü anlamak, cuma günü ibadet etmek kadar önemlidir. Bugün İslam’a göre günahlardan arınmak için en doğru gündür. Bu nedenle de bugün kılınan namaz çok hayırlı kabul edilir.

TÜM İLLERDE CUMA NAMAZI SAATLERİ

Ankara: 12.50

Bursa: 13:05

Edirne: 13:15

Eskişehir: 13:00

İzmir: 13.13

İstanbul: 13.06

Samsun: 12:36

Trabzon: 12:23

Gaziantep: 12:32

Diyarbakır: 12.21

İL İL CUMA NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN…

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Foto: SHUTTERSTOCK Türkiye’de corona virüsü pandemisi sebebiyle cemaatle kılınan namazlarda sosyal mesafe kuralına uyulması gerekiyor.

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Yayınlanma Tarihi:10:08,
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more