Sözcü Plus Giriş

HDP’den peş peşe tepkiler geldi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Leyla Güven ve  Musa Farisoğulları'nın vekillliğinin düşürülmesine "Leyla Güven ve Musa Farisoğulları milyonların iradesidir. TBMM'de milyonların iradesini savunuyoruz" ifadeleriyle tepki gösterdi. HDP'den peş peşe tepkiler geldi.

Güncellenme: 17:39, 04/06/2020
HDP’den peş peşe tepkiler geldi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Leyla Güven ve  Hakkari Milletvekili Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülmesine sert tepki gösterdi. HDP’nin resmi Twitter adresinden yapılan paylaşımda “Leyla Güven ve Musa Farisoğulları milyonların iradesidir. TBMM’de milyonların iradesini savunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“MUTLAKA KAZANACAĞIZ”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ise “Mecliste milyonlarca insanın oyu ile seçilenlerin milletvekilliği darbe ile düşürüldü. Bunun adı Faşizm’dir. Ve bilinsin ki; Saray’ın mahkemelerinin hükmü ne olursa olsun, bu halk faşizme karşı mücadele etmekten vazgeçmeyecek. Mutlaka kazanacağız!” şeklinde tepki gösterdi.

“SON DERECE VAHİM”

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da son derece vahim bir karar verildiğini belirterek “Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olmadığı ortaya çıkmıştır” dedi.

 

Karar öncesi HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş “FETÖ'cü hakimlerin kararıyla halkın seçtiği milletvekilleri düşürülmek isteniyor. Farisoğlu ve Güven hakkında karar veren hakimler şu anda FETÖ'den içerideler. Çocuklarınızın yüzüne nasıl bakacağınızı düşünün. Bu darbedir, darbedir, darbedir” ifadeleriyle tepki göstermişti.

TBMM'DE NE OLDU?

Haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP İstanbul Milletvekili Musa Farisoğulları’nın milletvekillikleri düşürüldü. TBMM Genel Kurulu’nda üç milletvekiline ait Başkanlık fezlekeleri okundu ve milletvekillikleri düştü.

İlginizi ÇekebilirCHP ve HDP'den üç ismin vekilliği düşürüldüCHP ve HDP'den üç ismin vekilliği düşürüldü

 

Yayınlanma Tarihi:16:28,