Sözcü Plus Giriş

Karantinadan kaçana hapis cezası

Avukat Abdi Yaşar, karantinadan kaçanların 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabileceğini söyledi. Ayrıca Yaşar, kısıtlamaları ihlal edenler hakkında ise cezayı ödememeleri halinde haciz ve icra işlemlerinin uygulanabileceğini belirtti.

Güncellenme: 11:39, 30/04/2020
Karantinadan kaçana hapis cezası

Corona virüsü salgınıyla mücadelede ilk olarak 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı olanlara sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Ardından da belli zamanlarda 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başlandı.

Yasağı ihlal edenlere idari ve adli para cezası kesilirken, avukat Abdi Yaşar para cezasını ödemeyenlerin icra ile karşı karşıya kalabileceğini bildirdi.

Avukat Yaşar, “Yasağı ihlal eden vatandaşlar, 3 bin 150 lira para cezasına çarptırılıyor. Cezanın ödenmemesi durumunda haklarında haciz ve icra işlemleri başlatılabilir. Banka hesaplarına bloke, taşınmazlara haciz konulabilir ve bankalarda mevduatları varsa, para cezaları buradan tahsil edilebilir” diye konuştu.

 

2 AYDAN 1 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Yaşar, özellikle hastanelerden kaçan vatandaşlara da uyarılarda bulundu:

* Corona virüsü testinin pozitif çıktığı hastanelerce kanıtlanan kişi, bunu ihlal edip insanların arasına karışıyorsa veya karantina bölgesindeki kişiler valilikler tarafından alınan karara uymazsa TCK’nın 195’inci maddesinden yargılanıp 2 aydan 1 yıla kadar ceza alabilirler.

* Örneğin yurt dışından gelen ve testleri pozitif çıkan vatandaşlar ve testi pozitif olup hastanede karantinada bulunanlar, kaçmak isterlerse bu maddenin kendilerine uygulanması gerekiyor. (DHA)

İlginizi ÇekebilirHastaneden kaçan kişi corona virüsünden hayatını kaybettiHastaneden kaçan kişi corona virüsünden hayatını kaybettiİlginizi ÇekebilirHastaneden kaçan corona virüsü şüphelisi, evinden alındıHastaneden kaçan corona virüsü şüphelisi, evinden alındıİlginizi ÇekebilirHastanede corona testinden kaçtı... Arkadaşının evinde ölü bulunduHastanede corona testinden kaçtı... Arkadaşının evinde ölü bulundu

 

Yayınlanma Tarihi:11:16,