Kars’a 10 milyonluk Millet Bahçesi yapılıyor

Ülkemiz salgın döneminde ekonomik sorunlarla boğuşurken dört bir yana art arda millet bahçeleri inşa ediliyor. Şimdi de işsizlik için yatırım bekleyen Kars’a, 10 milyon harcanarak ‘Millet Bahçesi’ yapılıyor.

Kars’a 10 milyonluk Millet Bahçesi yapılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Kars Millet Bahçesi için ihaleye çıktı. Bugüne kadar millet bahçelerine bir milyar TL'den fazla para harcayan Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), Kars'ta 10 milyon 294 bin lira harcanarak yapacağı millet bahçesinde, seyir terasları, piknik alanı, voleybol ve basketbol sahası, yürüyüş yolları, meyve bahçeleri, millet kıraathanesi, gölet ve paten pisti, açık hava müzesi, bisiklet yolu, çocuk oyun alanı ve koşu parkuru da olacak. Gelişmişlik düzeyi bakımından 81 il arasında 68'inci sırada olan Kars merkez Cumhuriyet Mahallesi'nde yapılacak millet bahçesinin, 6 ayda tamamlanması planlanıyor.

Kars'taki Millet Bahçesi'nde seyir terasları, piknik alanı, voleybol-basketbol sahası, yürüyüş yolları var. Bahçede ayrıca bir gölet ve paten pisti de yer alacak.

SALGIN DÖNEMİNDE İHALE

Kars Millet Bahçesi altyapı ve çevre düzenlemesi işi ihalesi korona salgını döneminde 6 Nisan'da açıldı. İhalenin sözleşmesi ise 6 Mayıs'ta imzalandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kars'a iki adet millet bahçesi yapılacağını açıklamıştı. TOKİ bir süre önce de Gaziantep'e millet bahçesi yapmak için sözleşme imzalamıştı. Yıkılan Kamil Ocak Stadyumu yerine yapılacak millet bahçesi, Türkiye'nin en pahalı üçüncü millet bahçesi olacak ve 72 milyon 228 bin TL'ye mal olacak. Gaziantep'te 80'e yakın okul inşaatı durdurulurken 72 milyon liraya millet bahçesi yapılması eleştirilmişti.

Kars Millet Bahçesi'nin alt yapı ihalesi de salgın döneminde yapıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
basketbol Bisiklet Çevre ve Şehircilik Bakanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çocuk Gaziantep Kars korona Murat Kurum okul para Türkiye
Loading...