Sözcü Plus Giriş

Maske takmanın zorunlu olduğu iller hangileri? Maskesiz sokağa çıkma cezası ne kadar?

Corona virüs vaka sayılarınının yüksek olması nedeniyle birçok ilde maskesiz sokağa çıkmama kararı devam ediyor. Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerin de bulunduğu yerlerde sokağa maskesiz çıkanlara para cezası kesiliyor. Peki maske takma zorunluluğu olan iller hangileri?

10:05 -
Maske takmanın zorunlu olduğu iller hangileri? Maskesiz sokağa çıkma cezası ne kadar?

Uzmanlar maskenin takılması konusundaki uyarılarına uyulmaması nedeniyle birçok ilde maske takılması zorunlu hale getirildi. Son olarak ise geçtiğimiz günlerde Ağrı’ya maskesiz sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

MASKE TAKMANIN ZORUNLU OLDUĞU İLLER?

Adıyaman, Ankara, İstanbul, Bursa, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Osmaniye, Ordu, Sakarya, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak, Bitlis, Çanakkale, Bingöl, Çankırı, Ağrı ve Niğde'de maske takma zorunluluğu getirildi.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA CEZASI KAÇ PARA?

Geçtiğimiz gün İstanbul’da Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir başkanlığında yapılan toplantı ile birlikte maskesiz sokağa çıkan vatandaşlara 900 TL para cezası kesileceği karara bağlandı.

Maskesiz sokağa çıkma cezası ilçelerde bulunan kaymakamlıkların kararını bırakılmış durumda. İçişleri Bakanlığı’nın para cezası ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde;

“Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

İLGİLİ HABEREmniyet açıkladı: Bir günde 2 bin 81 kişiye maske ve sosyal mesafeden idari yaptırım!Emniyet açıkladı: Bir günde 2 bin 81 kişiye maske ve sosyal mesafeden idari yaptırım!
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more