Sözcü Plus Giriş

Mustafa Şentop kimdir? TBMM başkanı seçilen Mustafa Şentop aslen nerelidir, kaç yaşındadır?

Türkiye Büyük Millet Meclisi, bugün 27. dönem ikinci devrede görev yapacak meclis başkanını seçmek için toplandı. 2019 yılından beri TBMM Başkanlığı’nı yapan ve AKP’nin adayı olan Mustafa Şentop, yeniden TBMM başkanlığına seçildi. Peki, Mustafa Şentop kimdir, kaç yaşındadır? İşte Mustafa Şentop’un siyasi kariyeri…

14:17 -
Mustafa Şentop kimdir? TBMM başkanı seçilen Mustafa Şentop aslen nerelidir, kaç yaşındadır?

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bugün başkanlık seçimi yapıldı. AKP ve MHP'nin adayı Mustafa Şentop, CHP'nin adayı Haluk Koç, İYİ Parti'nin adayı İmam Hüseyin Filiz, HDP'nin adayı Erol Katırcıoğlu ve TİP adayı Erkan Baş, başkanlık seçiminde yarıştı. AKP’nin ayı Mustafa Şentop yeniden TBMM başkanlığına seçildi. İşte Mustafa Şentop’un biyografisi…

MUSTAFA ŞENTOP KİMDİR?

Mustafa Şentop, 1968 yılında Tekirdağ'da dünyaya gelmiştir. Öğretim Üyesi, Prof. Dr; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde Kamu Hukuku alanında yaptı.

1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002'de doktor, 2005'te doçent, 2011'de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında birçok üniversitede lisans ve lisans üstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevlerde bulundu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük; akademik dergilerde yayın kurulu üyeliği, editörlük ve hakemlik yaptı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü. 4. ve 5. Olağan Kongrelerde AK PARTİ MKYK Üyeliğine seçildi ve 2012-2015 yılları arasında Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

24, 25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği yaptı. 24. Dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonunda AKP'yi temsilen görev aldı. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 27. Dönemde TBMM Başkanvekilliği görevini yapmakta iken 24 Şubat 2019 tarihinde TBMM Başkanı seçildi.

İyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Şentop, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

Son güncelleme: 19:40 07.07.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more