Okullar ne zaman açılacak? Hangi sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak?

Okullarda yüze yüze eğitim 1, 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıfların ardından 5. ve 9. sınıf öğrencileri için de başlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 5. ve 9. sınıflarda yüz yüze eğitime 2 Kasım tarihinde geçileceğini duyurdu.

Okullar ne zaman açılacak? Hangi sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak?

Milyonlarca öğrencinin yeni eğitim dönemine uzaktan eğitim modeli ile başlamasının ardından aylar sonra sınıflar kademeli olarak okula gitmeye başladı. Yapılan son açıklamalara göre 5. ve 9. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime 2 Kasım'da başlayacak.

ORTAOKUL VE LİSELERDE OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamaya göre;

“Ortaokullarda 5. sınıflarda liselerde 9. sınıflarda yüz yüze eğitimi 2 Kasım itibariyle başlatıyoruz. Halan uzaktan eğitimin sürdüğü diğer sınıflarla ilgili durumu gelişmelere bakarak en kısa sürede ilan edeceğiz” dedi.

FOTO: DHA / 2, 3, 4’üncü sınıflar ile 8’inci ve 12’nci sınıflar 12 Ekim’den bu yana okula gidiyor.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NASIL OLACAK?

* Geçtiğimiz haftalarda uygulama eğitiminin tüm ayrıntılarının salgın tedbirleri doğrultusunda yeniden yapılandırıldığını duyuran MEB, eğitim kurumlarında Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu doğrultusunda gerekli tüm tedbirlerin alındığını bildirdi.

* Yüz yüze uygulama eğitimlerinin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi için gerekli tedbirler de alındı. Buna göre öğrencilere okulda geçirdikleri ders içi/dışı saatlerde maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymaları hususunda rehberlik ve yönlendirmeler yapılacak.

* Okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından takibinin yapılarak okulda gerçekleştirilecek olan yüz yüze eğitim faaliyetleri hakkında öğrencilere Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu'na göre gerekli bilgilendirmeler yapılacak

DERS SÜRESİ 30 DAKİKA OLACAK

Uygulama eğitiminin tüm ayrıntıları salgın tedbirleri doğrultusunda yeniden yapılandırıldı. Buna göre öğrenciler gruplara ayrılarak her ders saati 30 dakika olacak, teneffüsler 10 dakika, öğle arası da 45 dakika olacak.

Alan ve dal derslerinin uygulama kazanımları yüz yüze yapılırken teorik dersler ise uzaktan eğitim yoluyla verilecek.

Ayrıca yüz yüze ve uzaktan eğitim ile verilen alan ve dal derslerinin süre, kazanım ve içerik açısından bir bütün olarak değerlendirilmesi, haftalık ders çizelgelerine göre yüz yüze ve uzaktan eğitime ayrılacak ders sürelerinin alan zümre öğretmenlerince belirlenmesi sağlanacak.

Okullarda abur cubur yasağı bir yıl daha ertelendi İlginizi Çekebilir Okullarda abur cubur yasağı bir yıl daha ertelendi