Öztrak: İstanbul’un 2 büyük fatihi vardır

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Ayasofya'nın ibadete açılması hakkında çarpıcı ifadeler kullandı. Öztrak, "Ayasofya 567 yıldır bizimdir ve İstanbul’un 2 büyük fatihi vardır biri Fatih Sultan Mehmet Han diğeri ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Biz 2 atamızla da gurur duyuyoruz" dedi.

Öztrak: İstanbul’un 2 büyük fatihi vardır

CHP Sözcüsü Faik Öztrak düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin yorumlarda bulundu.

Ayasofya'nın müze statüsünden çıkıp camii olarak kullanılmaya başlanma kararını değerlendiren Öztrak, “Osmanlı'nın Hukukuna dayanarak, Cumhuriyetin Hukukunu yok saydılar. Yarın öbür gün yok olmuş bu hukuka ve yok olup gitmiş padişah iradesine göre birileri daha hak iddia ederse, Osmanlı dönemindeki malını mülkünü talep ederse ne olacak” sözlerini kaydetti.

“AYASOFYA 567 YILDIR BİZİMDİR”

Öztrak, konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

*Biz kendilerine açıkça söyledik Ayasofya müzesini camii mi yapmak istiyorsunuz? Yetki sizde öyle Danıştay kararını filan beklemeyin çıkarın bir kararname olsun bitsin. Yaptılar mı? yapamadılar.

*Bir yandan 1934'de yürürlüğe konulan Bakanlar Kurulu Kararı iptal edilmesin diye Danıştay'a sözde bir savunma veren diğer yandan da ‘Ayasofya dik duruşumuz sayesinde açıldı’ diye caka sattılar.

*Yapılanın adı siyasi riyakarlıktır, iki yüzlülüktür ama bunun kadar önemli olan başka bir hususta yetkinizi kullanmayıp kendi atadığınız hakimlerin arkasına saklanarak bedelini milletimizin ödeyeceği bir hukuki garabete neden olmanızdır.

*Bu kararla yıkılmış Osmanlı'nın Hukukuna dayanarak, Cumhuriyetin Hukukunu yok saydılar. Yarın öbür gün yok olmuş bu hukuka ve yok olup gitmiş padişah iradesine göre birileri daha hak iddia ederse, Osmanlı dönemindeki malını mülkünü talep ederse ne olacak?

*Son aldığınız Vakıf Bank hisselerini hazineye devreden kararınızı bu işin neresine koyacağız? Bunu Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne iade edecek misiniz? Bu harekette aklı başında tek bir hukukçu kalmadı mı? Tek bir işinizi de doğru düzgün yapın.

*Ayasofya 567 yıldır bizimdir ve İstanbul'un 2 büyük fatihi vardır biri Fatih Sultan Mehmet Han diğeri ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Biz 2 atamızla da gurur duyuyoruz.

“MİLLETİN FERYADINI DUYMUYORLAR”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 2. yılında olduğu ifade eden Öztrak, “Milleti unuttular milletin feryadını duymuyorlar, iktidara gelirken her derde deva olacak dedikleri bu ucube rejim, bugün milletin başına işsizliğin ve çürümenin bedelini de aziz milletimiz canıyla, işiyle, aşıyla çok ağır bir şekilde ödüyor. Buna delil mi arıyorsunuz? Son bir haftadır yaşadıklarımız yeterlidir” sözlerini kaydetti.

“İŞÇİ AİLELERİNDEN ÖNCE, FABRİKA SAHİPLERİNİ ARADILAR”

Sakarya Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm üzerine kurulu havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamayı yorumlayan Öztrak şöyle konuştu:

*Sakarya'da son 11 yılda 5 kez patlayan fabrikayı her seferinde başka bir isimle açtırmışlar. Her patlamada çalışanlar hayatını yitiriyor ya da yaralanıyor.

*Son patlamadan sonra kalan mühimmat tüm kurallar ve güvenlik önlemleri yok sayılarak, Mehmetçiklerimize taşıtılmış. Taşıtan kim? Saray iktidarının İçişleri Bakanlığı sonuç, 3 kahraman askerimiz şehit.

*Bununla ilgili millete hesap veren tek yetkili var mı? yok. Hayatını kaybeden işçi ailelerinden önce fabrikanın sahibini arayan, bir kibir abidesinin yönettiği, işçi ailelerine yardımcı olmak yerine ilk işi fabrika sahiplerine moral yemeği vermek olan bir rejimden bunu beklemekte zaten mümkün değil.

İBB Meclisi'nde 'Ayasofya cami ve külliyesi' teklifi İlginizi Çekebilir İBB Meclisi'nde 'Ayasofya cami ve külliyesi' teklifi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...