Tahran’dan kalkan uçak, İstanbul’a iniş yaptı!

İran'daki Corona virüsü vakaları yüzünden bölgedeki Türk vatandaşları ülkeyi terk etmeye başladı. Öğlen saatlerinde İstanbul'a doğru yola çıkan THY uçağı Ankara'ya zorunlu olarak inmişti. Sağlık Bakanı Koca'nın, İran'dan Türk vatandaşları dışında yolcu gelemeyeceğini belirtmesinden sonra, saat 17:10'da Tahran'daki İmam Humeyni Havalimanı'ndan kalkan Mahan Havayollarına ait başka bir uçak saat 20:04'te İstanbul'a iniş yaptı. Söz konusu uçakla ilgili konuşan Bakan Koca, İran'dan Türkiye'ye yalnızca kargo ve İran'a dönecek yolcuları götürecek uçakların gelebileceğini söyledi.

İran’da ölümlere neden olan Corona virüsünün ülkemize girmesinden endişe edilirken bugün yaşanan bir gelişme dikkatleri hava taşımacılığına çevirdi.

Tahran’dan havalanan ancak içinde salgının İran’da başladığı Kum kentinden gelenlerin de olduğu anlaşılan Türk vatandaşlarını taşıyan uçak, Ankara’ya zorunlu iniş yapmıştı. Uçaktakilerin karantinaya alındığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, henüz bir virüs vakasına rastlanılmadığını vurgulamıştı.

Bakan Koca ayrıca İran’dan Türkiye’ye yalnızca Türk vatandaşlarının gelebileceğini belirterek havada olan uçaklarda yolcu bulunmadığını açıklamıştı.

Tahran’dan havalanan tarifeli olduğu belirtilen uçak İstanbul’a indi. Kaynak: Flightaware

TAHRAN’DAN HAVALANDI İSTANBUL’A İNDİ

Açıklamadan birkaç saat sonra İran’a ait Mahan Havayolları’nın IRM114 sefer numaralı tarifeli uçağı Tahran’dan İstanbul’a geldi.

Havadaki uçaklarda yolcu bulunmadığını açıklayan Bakan Koca, uçak mürettebatı hakkında detay vermemişti.

Uçak indikten sonra uçaktan çıkan mürettebatın durumuyla ilgili yetkililerce yapılmış bir açıklama da bulunmuyor.

Tahran’dan havalandıktan sonra İstanbul’a inen uçağın Flightaware’deki daha önce çekilmiş bir fotoğrafı. Kaynak: Flightaware

KOCA NE DEMİŞTİ?
Bakan Fahrettin Koca, İran'dan Türkiye'ye gelmek üzere olan havadaki uçaklarla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: 'Şu an Tahran'da içinde yolcu olan havada iki uçak olduğunu biliyoruz. Herhangi bir yolcu... Muhtemelen inmiş de olabilirler. Herhangi bir yolcu da içinde olmadığını söyleyebilirim. Kargo olduğunu bir tanesinin biliyorum. Dolayısıyla herhangi bir yolcunun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sadece THY değil bütün havayollarıyla ilgili İran'dan uçuşlara izin verilmediğini söylemek istiyorum.'
Sağlık Bakanı Koca'dan uçakla ilgili açıklama! İlginizi Çekebilir Sağlık Bakanı Koca'dan uçakla ilgili açıklama!
Ankara Corona Fahrettin Koca İran istanbul kalkan Sağlık Sağlık Bakanı söz Tahran THY Türkiye uçak