Sözcü Plus Giriş

Eve gönderildiler: “Dikkat edecekler”

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, yurtlardaki karantina kararından hemen önce umreden dönen bazı vatandaşların corona virüsü önlemleri kapsamında gözlem altına alınmadığını ve evlerine gönderildiğini söylemişti. Birçok ilden benzer uygulama iddiaları gelmişti. Kararın hemen öncesinde gelen umreciler Giresun İl Müftüsü Muhittin Oral'ın açıklamasına göre 2'si müftülük görevlisi olan 52 kişinin evlerinde "kendilerine dikkat ederek" süreci geçirecek. Öte yandan Aksaray'da önceki gün evlere gönderilen umre kafilesinden iki kişi solunum yetmezliği ve yüksek ateş sebebiyle hastaneye sevk edildi.

Sozcu.com.tr
09:14 -
Eve gönderildiler: “Dikkat edecekler”

Umreden dönen bazı vatandaşların, corona tedbirleri kapsamında karantinaya alınmadığı bunun yerine, süreci evde geçirecekleri iddiası doğru çıktı. CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, tepki göstermiş ve sadece Aydın’da, bakanlığın karantina kararından hemen önce 256 kişinin karantinaya alınmadan “14 gün boyunca dışarı çıkmayacakları ve ziyaretçi kabul etmeyeceklerine” dair bir yazı imzalatılarak evlerine gönderildiğini söylemişti.

Konuyla ilgili ilk resmi açıklama Giresun’dan geldi. Giresun’un Espiye ve Şebinkarahisar ilçelerinden umre için Suudi Arabistan'a giden 52 kişi önceki akşam saatlerinde memleketlerine döndü. 52 kişi attıkları bir imza ile 14 günü evlerinde tamamlayacak. Giresun’da umreden dönenler karantina kararının hemen öncesindeki kente geldi.

KARANTİNAYA ALINMADILAR

İHA’nın haberine göre konuyla ilgili açıklama yapan Giresun İl Müftüsü Muhittin Oral şu açıklamada bulundu:

* Espiye ilçemizden 30 vatandaşımız, 1 müftülük görevlimiz, Şebinkarahisar ilçemizden 20 vatandaşımız ve 1 müftülük görevlimiz önceki akşam saatlerinde memleketlerine döndüler.

* Bakanlık uygulaması dün sabah itibariyle uygulanmaya başladığı için karantinaya alınmadılar. Umreci vatandaşlarımıza gereken bilgilendirme yapılmıştır, evlerinden çıkmayacak ve dikkat edecekler 14 gün boyunca.

* 2 müftülük görevlimiz ise 14 gün boyunca işe gelmeyecekler ve karantina süreler bu şekilde gerçekleşecektir.

VALİLİK: KARANTİNA KARARI ÖNCESİ…

Valilikten bugün yapılan yazılı açıklama ise şu şekilde:

* Ulusal basında yer alan ‘Giresun'da umreden dönenlere karantina yok’ benzeri başlıklarla yer alan haberlerde yer alan iddialarla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için bir açıklama yapılmasına gerek duyulmuştur.

* Söz konusu haberlerde umreden dönen bazı vatandaşlarımıza karantina uygulanmadan evlerine gönderildiği ile ilgili haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Karantina kararının alındığı tarihten sonra ilimize gelen umre ziyaretçisi bulunmamakta olup, karantina kararı alınmadan önce umre ziyaretinden dönen vatandaşlarımız havalimanı ve ilçelerde sağlık taramalarından geçirilmiştir.

* İlk kontrol ve tetkikleri yapıldıktan sonra evlerine gönderilen, aralarında din görevlilerinde bulunduğu umreciler için 14 günlük izole kuralı başlatılmış, 14 gün boyunca evlerinden dışarı çıkmayacak ve misafir kabul etmeyeceklerdir.

* Bu konuda vatandaşlarımıza Sağlık İl Müdürlüğü tarafından gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

Havalimanında umreden dönen yolcular için dezenfekte uygulaması yapıldı. (FOTO:İHA)

İHA: ÖZEL UÇAKLA GELDİLER

İHA’nın dün öğle saatlerinde servis ettiği haberde de, bazı umrecilerin Edremit’e özel uçakla geniş güvenlik önlemleri altında geldiği belirtilmişti.

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na iniş yapan vatandaşlar, giriş işlemleri öncesinde termal kameralar ile takip edilmiş ve sağlık ekipleri tarafından ön muayenelerinin ardından evlerine yollanmıştı.

İHA’nın dün öğle saatlerinde abonelerine servis ettiği haber.

İHA’nın haberinde kafilenin, umreden dönenler için karantina kararı alınmadan önceki son grup olduğu belirtilmişti. Ancak önceki gece saat 03.00’te yurtlar boşaltılırken, dün geçilen haberde umrecilerin evlere gönderildiğinin belirtilmesi kafaları karıştırdı.

Öte yandan Aksaray’da önceki gün evlere gönderilen umre kafilesinden iki kişi solunum yetmezliği ve yüksek ateş sebebiyle hastaneye sevk edildi.

Aksaray'da umreden dönen yaşlı çift yüksek ateş ve solunum yetmezliği nedeniyle izolasyonlu odaya alındı. (FOTO:İHA)

CHP’Lİ VEKİL GÜNDEME GETİRDİ

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, umreden dönen ve Aydın’da yaşayan 256 vatandaşın karantinaya alınmadığını aksine evlerine gönderildiğini belirtmiş, “Vatandaşlar nasıl bir sağlık testinden geçirilip evlerine gönderildiler derhal açıklanmalı. Bu vatandaşlarımıza tıpkı Ankara ve Konya’da olduğu gibi 14 günlük karantina uygulaması yapılmalı” ifadelerini kullanmıştı.

Bülbül bir gün önce umreden dönen vatandaşlar evlerine gönderilirken daha sonra gelenlerin yurtlarda karantinaya alındığını söyledi.

Bakan Koca da dün yaptığı açıklamada umreden daha önce dönenlerin corona testinden geçirildiğini söylemişti. Bakan Koca “UMREDEN DAHA ÖNCE DÖNENLER tıpkı şimdi dönenler gibi sağlık taramasından geçirildi. Şüphelilerin testleri yapıldı. Umre ziyaretçileri virüse karşı tedbirlerini ise seyahatlerinde SAĞLIK EKİPLERİMİZİN VERDİĞİ EĞİTİMLE aldı. Ülkede İlk 14 Günü henüz doldurmayanları TAKİP EDİYORUZ” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

İLGİLİ HABERCHP'li Süleyman Bülbül: '256 vatandaş hiçbir işlem yapılmadan evlerine gönderildi'CHP'li Süleyman Bülbül: '256 vatandaş hiçbir işlem yapılmadan evlerine gönderildi'
Son güncelleme: 08:26 17.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more