Sözcü Plus Giriş

Galata Kulesi’ndeki restorasyona ara verildi!

Galata Kulesi’nde başlatılan ve kuş yuvalarını bozduğu için tepkilere neden olan restorasyon çalışmalarına ara verildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Galata Kulesi'nde yürütülen müzeleştirme çalışması sırasında ebabil kuşlarına duyarsız kalamazdık. Kulenin dış bakımına kuşların göçme vaktine kadar ara veriyoruz" dedi.

Sozcu.com.tr
18:42 -
Galata Kulesi’ndeki restorasyona ara verildi!

İstanbul'un simge yapılarından İBB mülkiyetindeki 1500 yıllık tarihi Galata Kulesi, geçtiğimiz aylarda tartışmalı bir şekilde Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmişti.

Devrin ardından tarihi kuleyi müzeye çevirmek için restorasyon çalışması başlatıldı. Kulenin etrafına geçen günlerde kurulan iskele, birçok tarihi yapıda örneği görülen ”kuş evi” olarak kullanılan duvardaki oyukları da kapattı.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Bunun üzerine change.org sitesinde ”Galata Kulesi restorasyonu ebabilleri öldürmesin” sloganı ile imza kampanyası başlatıldı. İmza metninde Galata Kulesi’ndeki restorasyon çalışmasının üreme dönemindeki kuşları tehdit ettiğine ve yavru kuşların ölümüne neden olduğuna dikkat çekildi.

SONBAHARA ERTELENMESİ TALEP EDİLDİ

Kulenin cephesindeki boşluklarda üreyen akkarınlı ebabil, ebabil, serçe, güvercin gibi ekolojik açıdan önemli olan kuş türlerinin, ciddi ve geri dönüşü olmayacak bir tehdit altında olduğuna vurgu yapıldı.

Yuvaların bozulmasına neden olan restorasyon çalışmalarının, kuşların üreme faaliyetlerini durdurdukları sonbahara ertelenmesi talep edildi.

BAKAN: KUŞLARIN GÖÇME VAKTİNE KADAR ARA VERİYORUZ

Konuyla ilgili açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, restorasyon çalışmasının ertelendiğini açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ersoy, “Galata Kulesi’nde yürütülen müzeleştirme çalışması sırasında ebabil kuşlarına duyarsız kalamazdık. Kulenin dış bakımına kuşların göçme vaktine kadar ara veriyoruz. Ayrıca müzede Galata’nın kuşları için özel bir bölüm de olacak. Hassasiyet gösteren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Son güncelleme: 15:14 07.07.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more