Teravih namazı saat kaçta? Evde teravih namazı nasıl kılınır?

İslam alemi buruk bir Ramazan sevinci yaşıyor ve bu sene teravih namazları virüs salgını nedeniyle evde kılınacak. Vatandaşlar şimdi merakla evde teravih namazı nasıl kılınır ve teravih namazı saat kaçta sorularını soruyor. İşte Ramazan ayının sembollerinden biri olan teravih namazı hakkında merak edilenler...

Teravih namazı saat kaçta? Evde teravih namazı nasıl kılınır?

Ramazan geldi ve teravihle ilgili birçok ayrıntı merak edilmeye başlandı. Müslümanlar Teravih namazını camilerde ve evlerde ferdi olarak kılabilmektedir. Toplamda 20 rekat olan Teravih namazının nasıl kılındığı ve saat kaçta olduğu ise bugünlerde en fazla merak edilen konulardan. Peki Teravih namazı nasıl kılınır?

Teravih namazı, Ramazan ayı boyunca yatsı namazından sonra kılınan nafile bir namazdır. Ramazan gecelerini ibadetle ihya için sünnet-i müekkede olarak meşru kılınmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) ile dört halife döneminden itibaren günümüze kadar camilerde veya evlerde cemaatle ya da ferdî olarak eda edilegelmiştir.

İL İL NAMAZ VAKİTLERİ

teravih saat kaçta

TERAVİH NAMAZININ ÖNEMİ

Teravih, orucun değil Ramazan ayının sünneti olduğu için oruç tutamayan kimselerin de teravih namazını kılmaları sünnettir. Teravih namazı, iki rekâtta bir ya da dört rekâtta bir selam verilerek toplamda yirmi rekât olarak kılınır. Hasta veya yorgun olanlar, yirmi rekâtın tamamını kılmakta zorlanırlarsa, bu fazileti kaçırmamak için teravih namazını sekiz rekât olarak da kılabilirler. Zira Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için ramazan gecelerini (teravih vb.) ibadetlerle geçiren kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, Teravih, 1 (2008); Müslim, Namaz, 173 (759).

Teravih namazı, yatsı namazının son iki rekât sünneti kılındıktan sonra eda edilir, yatsıdan önce kılınması caiz değildir. Vitir namazı ise genellikle teravihten sonra kılınır. Teravih namazı her iki rekâtta bir selamla kılınacaksa sabah namazının sünneti gibi kılınır. Dört rekâtta bir selamla kılınacaksa, ikindinin sünneti gibi kılınır. Vaktinde kılınmayan teravih namazı sonradan kaza edilmez. Teravih namazının tamamı tek namaz hükmünde olduğundan bu namaz için baştan bir niyet yeterli ise de aralarda verilen selamdan sonra namazdan çıkılmış olduğundan yeniden namaza başlarken tekrar niyet edilmesi ihtiyata daha uygundur.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...