Sigortada ‘kişiye özel ürün’ dönemi

Teknolojinin gücünü arkasına alan sigorta şirketleri geliştirdikleri özel aplikasyonlar sayesinde ‘kişiye özel ürün’ dönemi başlattı. Sürüş takibi yapan programlar geliştiren şirketler, araba kullanma stilinizi, fren mesafenizi, hızınızı takip ederek kasko fiyatınızı ona göre belirliyor. İyi bir sürücüyseniz özel indirimler de sizi bekliyor. Şirketlerin bir sonraki hamlesi ise sağlık ile ilgili olacak.

Sigortada ‘kişiye özel ürün’ dönemi

Sağlıklı yaşamı teşvik edici özel mobil aplikasyonlarını bir bir devreye sokmaya başlayan sigorta şirketleri; önümüzdeki günlerde kişinin su tüketimine, beslenmesine, spor aktivitelerine de bakarak özel sağlık sigortası paketleri sunacak. Amerikalı uluslararası yönetim danışmanlık firması McKinsey & Company uzmanlarının hazırladığı ‘Dünya Sigorta Sektörünün 2030 Vizyonu' raporunda gelecek öngörüleri arasında yer alan bu trend de Türkiye bir adım önde gidiyor.

Dijital mecralarda günlük olarak yayınlanan Gazete Sigorta da yer alan haber sigorta sektörünün teknolojiye yaptığı yatırımlara ve bunun tüketiciye yansımasına dikkat çekiyor.

YENİLEMEDE İNDİRİM SAĞLANIYOR

Türk sigorta sektörü teknolojiyi çok sevdi. Öyle ki araştırma şirketlerinin 10 yıl sonra sektörde olmasını beklediği gelişmeleri ve yatırımları Türkiye'de şimdiden görmeye başladık. “Kişiye özel ürün” trendini başlatan firmalardan biri AXA Sigorta… AXA GO mobil uygulamasını geliştiren AXA Sigorta, gelişmiş sürüş izleme teknolojisi sayesinde sürücünün ani hızlanma, sert fren, hızlı sürüş, sert dönüş, şerit değiştirme gibi sürücü davranışlarını takip ediyor. Elde edilen veriler ışığında sürücülere ‘güvenli sürüş puanı' veren AXA, böylece hem müşterilerini sürüş davranışlarını geliştirmeye teşvik ediyor hem de kasko yenileme döneminde prim avantajı sağlıyor.

GULF SİGORTA ‘CEP TELEFONU DOKTORU’GİGİT İLE AKIMA UYDU

Gulf Sigorta, geçtiğimiz hafta Gigit uygulamasını devreye soktu. Cep telefonu doktoru olarak lanse edilen Gigit uygulaması ile cep telefonun testleri yapılıyor. Uygulama üzerinden yapılan yönlendirmelerle ekran hasar testi, ön ve arka kamera testi, flaş ve aydınlatma testi, hoparlör ve mikrofon testi, dokunmatik ekran testi yapan firma son olarak sigorta paketi teklifini sunuyor.

SAĞLIK ALANINDA DA ÇALIŞMALAR VAR

Araştırmalara göre yakın gelecekte sağlık alanında da benzer uygulamalar devreye girecek. Sektörde bu yönde de adımlar atılıyor. Henüz sağlık sigortası ürünleri ile bağlantılı hale gelmese de sigorta şirketleri sağlıklı yaşamı teşvik etmek için özel aplikasyonları devreye sokmaya başladı.

Loading...