Gösteriler sonrası Putin, o yasayı onayladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, polise mukavemet gösteren kişilerin cezalarını arttıran yasayı onayladı.

Gösteriler sonrası Putin, o yasayı onayladı

Rus muhalif lider Alexei Navalny’nin tutuklanmasının ardından ülke genelinde düzenlenen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı gösterilerde birçok protestocu ve polis yaralanmıştı.

Rus polisinin göstericilere karşı sert müdahalesi ülkede tartışma konusu olurken, Putin’den yeni bir adım geldi. Putin, güvenlik güçlerine mukavemet gösterenlerin cezalarını arttıran yasayı onayladı.

20 BİN RUBLEYE KADAR ÇIKARILDI

Putin’in imzaladığı yeni yasa kapsamında ülke genelinde izinsiz protesto gösterilerine katılanların cezaları, kamu düzenini bozmak ve güvenlik güçlerine mukavemet gerekçesiyle arttırıldı.

Daha önce bu nedenle hakkında işlem yapılanlara 5 bin ruble (500 Türk lirası) para cezası kesilirken, yeni yasada bu cezalar, suçun mahiyetine göre 20 bin rubleye (2 bin Türk lirası) kadar çıkarıldı. Ayrıca suçun kademesine göre işlem görenler, 30 gün hapis cezası ve 200 saate kadar kamu yararına çalışma cezalarına da çarptırılabilecek.

İlk olarak Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da milletvekillerinin oyları ile kabul edilmesinin ardından Putin’in onayı ile yasalaşan yeni kanun, muhalefet kanadında tepki karşılandı. Yasa, Navalny destekçilerinin protesto haklarına karşı alınan bir karar olarak nitelendirildi.

Putin ile Lukaşenko'dan kar motosikletli diplomasi İlginizi Çekebilir Putin ile Lukaşenko'dan kar motosikletli diplomasi Erdoğan, Putin ile görüştü İlginizi Çekebilir Erdoğan, Putin ile görüştü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...