İran’dan İsrail’in iddialarına sert yanıt: Çocuksu lobinin sonucu

Umman açıklarında İsrail bandıralı bir ticari gemiye İran'ın saldırdığına dair iddialar bölgede tansiyonu yükseltti.

İran’dan İsrail’in iddialarına sert yanıt: Çocuksu lobinin sonucu

Umman açıklarında İsrailli ticariyi gemiye gerçekleştirilen saldırıyla birlikte Tahran-Tel Aviv hattında bir kez daha ipler gerildi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, söz konusu saldırıdan İran'ın sorumlu tutulmasını kabul etmediklerini belirtti.

Hatipzade, “Kudüs'ü işgal altında tutan ve varlığı yasa dışı olan İsrail rejimi, bu iftira ve suçlamalardan artık vazgeçmeli” ifadesini kullandı. “Bu rejim, ilk kez benzer iftira ve suçlamalarda bulunmuyor” diyen Hatipzade, “Bu suçlamalar Kudüs işgalcisi İsrail rejiminin ABD’deki çocuksu lobi faaliyetlerinin bir sonucu. İsrail rejimi bu yalanlar ile bir sonuca ulaşamayacağını bilmeli” şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

Umman açıklarında İsrailli iş adamı Eyal Ofer'in Zodiac Maritime Denizcilik Şirketine ait Mercer Street adlı petrol tankeri geçtiğimiz günlerde saldırıya uğramıştı. Tanzanya'dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) hareket halindeyken saldırıya uğrayan gemide mürettebattan İngiliz ve Romanya uyruklu 2 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Saldırıdan İran'ı sorumlu tutan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Tahran yönetimine en sert şekilde karşılık verileceğini söylemişti.
İsrail gemi saldırısından İran'ı sorumlu tuttu: Yalnızca bizim sorunumuz değil İlginizi Çekebilir İsrail gemi saldırısından İran'ı sorumlu tuttu: Yalnızca bizim sorunumuz değil

İsrail güçlerinden Filistinlilere gerçek ve plastik mermili müdahale: 178 yaralı İlginizi Çekebilir İsrail güçlerinden Filistinlilere gerçek ve plastik mermili müdahale: 178 yaralı İsmail Haniye yeniden Hamas'ın başına seçildi İlginizi Çekebilir İsmail Haniye yeniden Hamas'ın başına seçildi
ABD Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Dışişleri Bakanlığı İran İsrail korona Kudüs rejim Romanya Tahran Tanzanya Terör Umman