İtalya’da yaklaşık 200 bin kişi faşizme karşı yürüdü

İtalya'da sendikaların çağrısı ile toplanan yaklaşık 200 bin kişi faşizme karşı yürüdü.

İtalya’nın başkenti Roma’da işçi sendikalarının önderliğinde faşizm karşıtı gösteri düzenlendi. Gösteriye yaklaşık 200 bin kişi katıldı.

Cgil, Uil ve Cisl sendikalarının çağrısıyla ve “Faşizm, bir daha asla” temasıyla düzenlenen gösteride, geçtiğimiz hafta cumartesi günü Cgil binasına düzenlenen saldırının arkasında olduğu öne sürülen neo-faşist parti Forza Nuova'nın feshedilmesi çağrısında bulunuldu.

ÇOK SAYIDA SİYASETÇİ DE KATILDI

Geçtiğimiz hafta Covid-19 sertifikası (Yeşil Geçiş Kartı) protestoları sırasında ülkenin en büyük işçi sendikası Cgil’in binasına yapılan saldırı üzerine düzenlenen gösteriye, Dışişleri Bakanı Luigi di Maio, eski Başbakan ve M5S lideri Giuseppe Conte ve Demokratik Parti Genel Sekretei Enrico Letta’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi de katıldı.

Cgil (İtalya Genel İş Konfederasyonu) Genel Sekretei Maurizio Landini yaptığı konuşmada, “Bu gösteride, herkes için demokrasiyi savunuyoruz. Cgil’e yapılan saldırı, aslında tüm ülkenin çalışma onuruna yapılmış bir saldırıdır. Biz de kimseyi savunmak için değil, demokrasiyi savunmak ve geliştirmek için buradayız” dedi.

HASTANEYE SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ

İtalya'da tüm işyerlerinde çalışanların Covid-19 Yeşil Geçiş Kartı ibraz etmesi zorunluluğu geçtiğimiz cuma günü yürürlüğe girmişti. 9 Ekim Cumartesi günü Covid-19 Yeşil Geçiş Kartı'na karşı başkent Roma’da düzenlenen protestolarda, bazı göstericiler Cgil binası ve bir hastaneye saldırıda bulunmuştu.

Saldırılardan sorumlu tutulan Forza Nuova Partisi'nin internet sitesi savcılık talebiyle erişime kapatılmıştı.

Coronda dehşete düşüren gelişme! 'Şu ana dek eşi benzeri görülmedi' İlginizi Çekebilir Coronda dehşete düşüren gelişme! 'Şu ana dek eşi benzeri görülmedi' İtalya'nın 74 yıllık havayolu firması Alitalia faaliyetlerini sonlandırdı İlginizi Çekebilir İtalya'nın 74 yıllık havayolu firması Alitalia faaliyetlerini sonlandırdı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Avrupa Başbakan Corona Cuma Cumartesi Dışişleri Bakanı Ekonomi internet İtalya Meksika Neo Roma saldırı
Loading...