Slovakya Başbakanı Matoviç istifa etti

Slovakya Başbakanı Igor Matoviç, görevinden istifa etti. Matoviç'in koltuğuna mevcut Finans Bakanı Eduard Heger'in oturacağı açıklandı.

Slovakya Başbakanı Matoviç istifa etti

Slovakya’nın corona virüsü (COVID-19) ile mücadele kapsamında Rusya’dan aşı satın alması üzerine başlayan siyasi kriz Başbakan Igor Matoviç’in istifasıyla sonuçlandı. Slovakya Başbakanı Igor Matoviç akşam saatlerinde başbakanlık görevinden istifa etti.

Başbakanlık koltuğuna Finans Bakanı Eduard Heger’in oturacağı açıklanırken, Matoviç’in ise Heger’in yerine geçeceği bildirildi. Söz konusu görev değişikliği dört partili koalisyon hükümetinin ortakları tarafından onaylanırken, Heger’in yarın Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzanna Czaputova ile görüşecek yeni kabineyi sunması bekleniyor.

BAKANLAR ARKA ARKAYA İSTİFA ETMİŞTİ

Mart ayı başında Rusya’dan ilk etapta 200 bin doz corona virüsü aşısı tedarik edilmesiyle patlak veren hükümet krizi sonrasında Slovakya Sağlık Bakanı Marek Krajci istifa etmişti. Ancak koalisyonun ortakları Özgürlük ve Dayanışma partisinin lideri ve aynı zamanda Ekonomi Bakanı Richard Sulik ile Halk İçin partisinin lideri mevcut Adalet Bakanı Marie Kotlikova, Başbakan Matoviç’in de görevi bırakmasında ısrar etmiş, geçtiğimiz Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Zuzanna Czaputova’ya istifalarını sunmuştu.

Foto: İHA

MATOVİÇ İSTİFASI İÇİN ŞART KOYMUŞTU

Cumhurbaşkanı Czaputova ise iki bakanın istifalarını kabul etmiş, Matoviç’e hükümet ve parlamentonun yönetim kapasitesini kaybettiği gerekçesiyle istifa çağrısı yapmıştı. Bu gelişmelerin ardından Matoviç görevi bırakmayı kabul etmiş, ancak yeni bir koalisyon üzerinde anlaşmaya varılması, kabinenin yeniden bölüşülmesi ve kendisinin kabinede bir başka görev alacak olmasını şart koşmuştu.

ERKEN SEÇİM

Kabinede istifalar peş peşe gelirken, koalisyonun dördüncü ortağı Biz Bir Aileyiz partisinin lideri aynı zamanda parlamento başkanlığı görevini yürüten Boris Kollar ise önümüzdeki birkaç gün içerisinde siyasi kriz çözülmezse erken parlamento seçimlerine gidilmesi için Cumhurbaşkanı’na başvuru yapacağını açıklamıştı.

RUS AŞISII HAVAALANINDA KARŞILAMIŞTI

Slovakya, Mart ayı başında Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve kabinenin onayı olmaksızın Rusya’dan Sputnik V aşısı almış, Matoviç ile Krajci, Kösice Uluslararası Havaalanı’nda aşıları getiren uçağı bizzat karşılamıştı.

ʻʻ
Slovakya'da toplam vaka sayısı 357 bin 910'a, toplam can kaybı ise 9 bin 496'ya ulaştı.
Corona aşısı olan Putin yaşadıklarını anlattı İlginizi Çekebilir Corona aşısı olan Putin yaşadıklarını anlattı Corona geçiren profesörde hafıza kaybı görüldü: Uzmanlar uzamış corona sendromuna karşı uyardı İlginizi Çekebilir Corona geçiren profesörde hafıza kaybı görüldü: Uzmanlar uzamış corona sendromuna karşı uyardı Yurt dışı seyahatlerde corona önlemleri güncellendi, 4 ülke için ev karantinası şartı İlginizi Çekebilir Yurt dışı seyahatlerde corona önlemleri güncellendi, 4 ülke için ev karantinası şartı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...