Adana karpuzu tarlada 35 kuruşa düştü

Adana karpuzunun tarladaki fiyatı 35 kuruşa düştü.

Çukurova’da yetişen Adana karpuzunun tarladaki fiyatı 35 kuruşa düştü. Çiftçiler asıl parayı kendilerinin değil aracının kazanmasından mustarip.

Adana'nın Kozan ilçesinde 30 dönüm üzerine Adana karpuzu eken üretici Fatih İnce, 200 ton karpuz hasat etti.

Bu yıl karpuzun küresel ısınmadan kaynaklı yaşanan iklim değişikliği nedeniyle çiftçinin mağdur olduğunu ifade eden İnce, karpuzun tarlada kilosunun 35 kuruş, tezgahta 1 TL'den satıldığını söyledi.

ÇİFTÇİ DEĞİL ARACI KAZANIYOR

Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikası Kozan İlçe Temsilcisi Mutlu Karataş ise çiftçinin değil aracının kazandığını ifade ederek, “Bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığımızın “dijital tarım pazarı” uygulaması var. Çiftçi burada daha fazla kazanmış oluyor üreticide uyguna almış oluyor. Çiftçilerimiz bu üyelik ile burada ürettiği karpuzu İstanbul'da görüp satın almasını sağlayabilirler. Bunun için e devlet ile işlem yapmaları ya da ilçe tarım ve orman müdürlüklerinden destek alabilirler” diye konuştu.

Tarlada ailesi ve çocukları için karpuz almaya gelen İsmail Ertuğrul ise karpuzun fiyatının uygun olduğunu ifade ederek, “Taze taze karpuz almaya geldik. Fiyatlar ucuz. Çiftçimizin Allah yardımcısı olsun” diye konuştu. (İHA)

Kuraklık buğdayı vurdu, rekolte yüzde 70 azaldı İlginizi Çekebilir Kuraklık buğdayı vurdu, rekolte yüzde 70 azaldı Tarlayı zehirle suladılar: Balıklar öldü, ürünler kurudu... İlginizi Çekebilir Tarlayı zehirle suladılar: Balıklar öldü, ürünler kurudu...

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...