Sevgililer Günü’nde online harcamalar 7 kat arttı

Pandeminin etkisiyle tüketiciler online alışverişe yönelirken, Sevgililer Günü hediyeleri de internetten alındı.

Sevgililer Günü’nde online harcamalar 7 kat arttı

Param, Sevgililer Günü istatistiklerini açıkladı. Param'ın verilerine göre 1-14 Şubat 2021 tarihleri arasında hem online işlem hacmi hem de online alışveriş tutarı geçen yılın aynı dönemine kıyasla artış gösterdi.

Söz konusu tarihlerde ParamPOS'lar ile yapılan online alışverişlerde işlem adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 27 kat artarken, artarken, toplam online harcamalar ise yaklaşık 7 kat artış gösterdi. Ortalama harcama tutarı ise yüzde 75 azaldı.

ORTALAMA SEPET TUTARI DÜŞTÜ

Ortalama harcama tutarında ise geçtiğimiz yıla göre düşüş yaşandı. 2020 yılında 974 TL olan rakam, bu yıl 246 TL'ye geriledi. İller bazında incelendiğinde ise bu yıl en çok harcama yapılan şehirler sırasıyla İstanbul, İzmir ve Ankara oldu. Bu 3 büyük ili Gaziantep ve Antalya izledi. Öte yandan internetten alışverişler şubat ayının ilk haftasında daha yoğun yaşandı. Sevgililer Günü alışverişi son dakikaya bırakılmadı.

“DEĞİŞEN ALIŞKANLIKLAR KALICI OLACAK”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Param Kurucusu Emin Can Yılmaz, şunları söyledi:

Pandemi tüketici alışkanlıklarında büyük değişimlere yol açtı. Bu yıl Sevgililer Günü döneminde hem işlem adetlerinde hem de işlem hacimlerinde geçen yıla kıyasla ciddi sıçramalar yaşandı. Değişen tüketici alışkanlıklarının önümüzdeki yıllarda da kalıcı olacağını öngörüyoruz.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...