Sözcü Plus Giriş

Davalık olan beldeye yeni başkan seçilecek

Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesinde açılan dava sonrası yeniden belde olan Güney'de, 6 Haziran'da belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi yapılacak. 8 adayın yarışacağı seçimde 1830 seçmen oy kullanacak. Seçim için 2 okulda 8 sandık kurulacak.

Güncellenme: 11:26, 04/06/2021
Davalık olan beldeye yeni başkan seçilecek

Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesi, 2012’de 6360 sayılı kanun kapsamında İçişleri Bakanlığı kararı ile nüfusu 2 binden az olduğu için kapatıldı. Beldeden köy statüsüne geçen Güneyliler, komşu köy olan Çalışlar ile referandum yöntemiyle birleşti. Ardından verilen hukuk mücadelesi sonucunda belde olma hakkını kazanan Güney’de belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi yapılması kararı alındı.

SEKİZ ADAY YARIŞACAK

Çalışlar ile birleşmenin ardından son yapılan sayımda nüfusu 2 bin 312 olan Güney beldesinde, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) aldığı karar doğrultusunda 6 Haziran’da seçim yapılacak. Pazar günü Çalışlar ve Güney’de 2 okulda 8 sandıkta oy kullanacak olan 1830 seçmen, 2024’e kadar görev yapacak belediye başkanını belirleyecek.

Şu ana kadar Güney beldesinin belediye başkanlığı için AK Partiden Erol Karabacak, CHPden Faruk Özkan, İYİ Parti’den İsmail Enes Kamburoğlu, Saadet Partisi’nden Hamza Gümüşkanat, Büyük Birlik Partisi’nden (BBP) Süleyman Çağlar, Yeniden Refah Partisi’nden Ayşe Karakaya, Gelecek Partisi’nden Osman Aydepe, Türkiye Komünist Partisi’nden (TKP) Sunay Akarsu aday oldu. Seçim günü sandıklarda yapılan son genel seçimde ilk 5’e giren AK Parti, CHP, İYİ Parti, MHP ve Saadet Partisi’nden sandık görevlileri görev alacak. (DHA)