Ebubekir Sifil şikayet etti yazarımızın hapsi istendi

Yılmaz Özdil için “Cenazesi camiye alınmasın” diyen Yalova Üniversitesi öğretim üyesi Ebubekir Sifil, hakarete uğradığını öne sürdü. Başvurusu işleme kondu. Özdil hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Ebubekir Sifil şikayet etti yazarımızın hapsi istendi

Yazarımız, usta kalem Yılmaz Özdil hakkında, kendisi için ‘öldüklerinde cesetleri camilerimize sokulmasın' diyen Ebubekir Sifil'e yönelik yazdığı ‘Yobazın Tehdidi' başlıklı yazısında, ‘alenen hakaret' ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Sifil'in tehditkar sözleri ise fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilmiş ve takipsizlik kararı verilmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede eleştiri sınırlarının aşıldığı bu suretle “Yobazın Tehdidi” başlıklı yazısında müştekiye yönelik zincirleme şekilde basın-yayın yoluyla alenen hakaret eyleminde bulunduğu” ifadelerine yer verildi.

Ebubekir Sifil

İddianamede usta gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil'e, “basın-yayın hakaret” suçundan 3 ay 15 günden 2 yıl 4 ay arasında bir hapis cezası verilmesi talep edildi. Yazdıklarının eleştiri mahiyetinde olduğunu belirten Özdil ise “Müşteki hem beni tehdit eder nitelikte hem de şirk koşar vaziyette ‘cesetlerimizin camiye alınmaması gerektiğini' beyan etmişti. Ben ‘şuursuz' ve ‘yobaz' kelimelerini sözlük anlamları ile ve eleştiri mahiyetinde kullandım. Bu sözcüklerin hakaret içerir bir yanı bulunmayıp bir fikre körü körüne bağlanma konusunu anlatmak için kullandım” dedi.

İsmail Yılmaz

İddianame haksız ve dayanaksızdır

Yılmaz Özdil hakkında hazırlanan iddianamenin haksız ve dayanaksız olduğunu belirten Avukat İsmail Yılmaz, “Özdil'in cevap hakkını kullanarak bu tehditlere karşı kaleme aldığı yazısının ceza davasına konu edilmesi düşündürücüdür. Zira, bu olayın başlangıcı Yılmaz Özdil aleyhinde yapılan paylaşımdır. Yargı sistemindeki adaletsizlik artık gün yüzüne çıkmıştır. Muhaliflere uygulanan hukuk ile diğer kişilere uygulanan hukuk arasındaki uçurum, ne yazık ki giderek de artmaktadır” dedi.

Yargıdan tepki çeken karar: Ebubekir Sifil'e takipsizlik İlginizi Çekebilir Yargıdan tepki çeken karar: Ebubekir Sifil'e takipsizlik İBB, Vezir Tekkesi'ni Sifil'in vakfına vermiş İlginizi Çekebilir İBB, Vezir Tekkesi'ni Sifil'in vakfına vermiş Diyanet'e çağrı yaptı nefret suçu isledi İlginizi Çekebilir Diyanet'e çağrı yaptı nefret suçu isledi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...