Erdoğan’dan kuraklık açıklaması

Diyarbakır-Silvan Barajı ile Ergani İçme Suyu Arıtma Tesisi için düzenlenen törenlerde konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, kuraklık tehdidine karşı alternatif su depolama yöntemleri arayışına girdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır-Silvan Barajı Gövde Dolgu Çalışması Tamamlanması Merasimi ve Ergani Barajı, Başlar Barajı ve Ergani İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Töreni'ne, Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katıldı.

“ÖNÜMÜZDEKİ YILIN SONUNA KADAR TAMAMLAMAYI PLANLIYORUZ”

Silvan Barajı ile birlikte sekiz ayrı barajı ve 23 sulama tesisini bünyesinde barındıran Silvan Projesi'nin 2 milyon 360 bin dekar alanı sulayacak dev bir proje olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır merkez, Silvan ve Bismil ilçelerindeki mümbit ovaları sulayacak bu projeler sayesinde bölgedeki tarım üretiminde iki, üç katlık artış beklediklerini belirtti.

İstihdamda sağlayacağı 305 bin kişilik artış ve ekonomiye kazandıracağı yıllık 2 milyar liraya yakın kazançla bu projelerin Türkiye için de büyük öneme sahip olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

*Tamamı 14 milyar liralık bir harcamayla hayata geçirilecek olan Silvan Projesi'nde henüz yüzde 16’lık bir gerçekleşme sağlanmasını büyük bir kayıp olarak görüyorum. Bir süre önce başlattığımız yatırımlarda önceliği tamamlanma aşamasına yakın olanlara verme stratejimizi 2021 bütçesiyle bir adım daha ileri taşıyoruz.

*Yüksek katma değerli ve belirli bir gerçekleşme seviyesine ulaşmış projeleri hızla tamamlayarak elimizdeki kaynağı en verimli şekilde kullanmakta kararlıyız. Bu kapsamda Silvan Barajı’nı önümüzdeki yılın sonuna kadar tamamlamayı ve su tutmaya başlamayı planlıyoruz.

*Aynı şekilde bu barajın suyunu diğer barajlara ve ovalara aktaracak Babakaya ve yer teslimi bugünlerde yapılacak Silvan tünellerini de havzada suyun birikmesine paralel şekilde faaliyete geçireceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, proje çerçevesinde 263 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayacak tesislerin inşasının devam ettiğini belirterek 2021 yılı sonuna kadar 105 bin dekarlık alanda sulama hizmeti verilmeye başlanacağını söyledi.

“TEDBİR ALMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Erdoğan, konuşmasında kuraklık tehlikesine de dikkat çekti. “Karşı karşıya bulunduğumuz durum bizi alternatif su depolama yöntemleri arayışına itmektedir” diyen Erdoğan, bu çerçevede yeraltı barajları üzerinde durduklarını anlattı.

Erdoğan, şöyle konuştu: “Esasen insanlığın kadim çağlardan beri uyguladığı bu yöntem, kuraklık tehdidiyle birlikte yeniden ön plana çıkmıştır. Biz de ülkemizi bu imkandan en ileri düzeyde faydalandırmak için hızla harekete geçtik. Halen devam eden çalışmalarla 2023 yılına kadar 150 yer altı barajını tamamlamayı hedefliyoruz. Ülkemizi hem küresel afetlerin etkilerinden koruyacak hem hedeflerine ulaşmasını sağlayacak eser ve hizmetlerle buluşturmayı sürdüreceğiz.”

Meteoroloji'den korkutan harita! Tehdit büyüyor İlginizi Çekebilir Meteoroloji'den korkutan harita! Tehdit büyüyor Kar yağışı kuraklık endişesi taşıyan çiftçiye cansuyu oldu İlginizi Çekebilir Kar yağışı kuraklık endişesi taşıyan çiftçiye cansuyu oldu

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...