İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Pasaport İskelesi açıklaması

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tadilat çalışmaları yapılan Konak Pasaport İskelesi yerine Urla’dan getirilen yüzer iskelenin adının Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından ‘Agamemnon’ olarak değiştirildiği yönündeki iddiaları yalanladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Pasaport İskelesi açıklaması

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Agamemnon Yüzer İskelesi'nin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın izniyle 2017 yılında hizmete girdiğini belirtti.

“SOYER'İN YAPIMIYLA VE ADIYLA BİR İLGİSİ YOKTUR”

Tarihi Pasaport İskelesi'nin adının değişmediğini ve asla da değişmeyeceğini belirten Büyükşehir Belediyesi, “Pasaport iskelesi tadilata alındığından, gemilerin yanaşması için Urla'dan geçici olarak getirilen ‘Agamemnon' isimli yüzer iskele 2017 yılında yaptırılmıştır.

Tunç Soyer'in iskelenin yapımıyla da adıyla da bir ilgisi yoktur. Birkaç gün sonra Urla'daki yerine dönecek olan yüzer iskele adını, Balçova'da hizmet veren Tarihi Agamemnon Kaplıcalarına ithafen turistik amaçla alır” ifadelerini kullandı.

“BAKANLIĞIN İZNİYLE 2017 YILINDA HİZMETE GİRDİ”

Büyükşehir Belediyesi yapılan açıklama şöyle devam etti:

“Tartışmaya konu edilen Agamemnon Yüzer İskelesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın da izniyle 2017 yılında hizmete girmiştir. Yüzer iskele, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Alsancak Pasaport Vapur İskelesi'nde başlattığı tadilat çalışmaları nedeniyle 29 Ekim'de Urla'dan geçici olarak getirilmiş, körfez içi sefer yapan İZDENİZ yolcu gemilerinin yanaşabilmesi için mevcut iskelenin yakınına bağlanmıştır.

Tadilat çalışmalarının tamamlanmasının ardından kısa bir süre sonra tekrar Urla'ya götürülecek ve aynı isimle hizmet vermeye devam edecektir. Dolayısıyla söz konusu iskelenin, taşıdığı isim nedeniyle komik suçlamaların hedefi haline getirilmeye çalışılan Tunç Soyer ve kendisinin başkanlık dönemiyle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.”

“DEVLETİN ZİRVESİ İÇİN HAZIRLANAN DAVETİYELERDE ‘AGAMEMNON SALONU' YAZIYOR”

‘Agamemnon' isminin uzun yıllardır kentte çeşitli tesislere ismini vermekte olduğu belirtilen açıklamada, “Balçova'daki Tarihi Agamemnon kaplıcaları da bunlar arasındadır. Kaplıcaların tanıtımı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde de aynı isimle yapılmaktadır.
Balçova Termal Tesisleri içindeki Agamemnon Salonu'nunda sayısız devlet törenine katılan siyasi yöneticilerin şimdi bu adı ilk kez duyuyormuş gibi davranmaları ikiyüzlü siyasetin kara tablosudur. Devletin zirvesindeki isimler için hazırlanan davetiyelerdeki ‘Agamemnon Salonu' ifadelerini de ayrıca hatırlatırız” denildi.

“'AGAMEMNON' İSMİNİ TAŞIYAN VALİLİĞE BAĞLI TESİSLER FAALİYET GÖSTERİYOR”

Söz konusu yüzer iskelenin Tunç Soyer döneminde yaptırılmadığının, ‘Agamemnon' isminin de kendisi tarafından verilmediğinin altının çizildiği açıklamada, “Bununla birlikte halen İzmir'de Agamemnon ismini taşıyan İzmir Valiliği'ne bağlı tesislerin faaliyet gösterdiği ise bilinmektedir.

Öte yandan tarihçesi M.Ö 1200'lü yıllara dayanan mitolojik hikayeler üzerinden komplo teorileri üretmenin komikliğini ise kamuoyunun takdirine bırakmanın en doğrusu olacağı kanaatindeyiz” ifadeleri yer aldı.

SOYER: TESLİM ETMEYECEĞİZ

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamada bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kaybettikleri siyasi mevziyi yalanla, iftirayla yeniden kazanabileceklerini sananlar yanılıyor. Yalanınız batsın. Biz bu yola çıktığımızda milyonlarca insanımızla kardeşlik köprüleri kurduk. İzmir'i kötülüğün siyasetine teslim etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

CHP İL BAŞKANI TEPKİ GÖSTERDİ

CHP İzmir İl Başkanı Yücel, tadilat çalışmaları yapılan Konak Pasaport İskelesi yerine Urla'dan getirilen yüzer iskelenin adının Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından ‘Agamemnon' olarak değiştirildiği yönündeki iddialara, “Amacınız kendinizi komik duruma düşürmekse, başardınız” diyerek tepki gösterdi.

“AMACINIZ KENDİNİZİ KOMİK DURUMA DÜŞÜRMEKSE, BAŞARDINIZ”

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Yücel, şu ifadeleri kullandı:

“‘Agamemnon' mitolojiyle kahramanlaştırılmış, geçmişte Hollywood yapımı filmlerde anlatılmış ve bugün de, Cumhur İttifakı'nın kendini kurtarmak için üzerinden kriz çıkartmaya çalıştığı kralın adıdır. M.Ö. 500 yıllarında yaşamış, İzmir Valiliğine ait bir işletmeye adı verilmiş Agamemnon ve 2016'dan bu yana ismini taşıyan bir yüzer iskele üzerinden tartışma başlatılması ancak mizah konusu olur.

Cumhur İttifakı illa siyaset üretecekse milattan önceye gitmelerine gerek yok. Günümüzde asgari ücretle, emekli maaşıyla geçimini sağlayanların gerçek hikayesi, mitolojik hikayelere taş çıkartır. Amacınız kendinizi komik duruma düşürmekse, başardınız… Yok eğer amacınız İzmir için gecesini gündüzüne katan Tunç Soyer'e vurmaksa, sonuç yine hüsran. Bir de buzul çağını deneyin isterseniz.”

AGAMEMNON KİMDİR?

Agamemnon; Yunan mitolojisinde Miken Kralı, Sparta Kralı Menelaos'un büyük kardeşi, orduları Truva (Troya) savaşına götüren kumandan. Atreus ve Aerope'nin oğludur.

Yardım izdihamı! İzmir Büyükşehir Belediyesi özür diledi İlginizi Çekebilir Yardım izdihamı! İzmir Büyükşehir Belediyesi özür diledi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...