Kılıçdaroğlu: ‘Otoriter rejimi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları demokratik yollarla değiştirdi’ diyecekler

İktidara geldiklerinde harcadıkları her kuruşun hesabını vereceklerini söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bütün dünya şu gerçeğe tanık olacak; ‘otoriter rejimi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları demokratik yollarla değiştirdi’ diyecekler. Yol yakındır, diktatörleri indireceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu: ‘Otoriter rejimi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları demokratik yollarla değiştirdi’ diyecekler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi açılış töreni ve ziyaret gerçekleştirmek için gittiği İzmir'de son üç durağı olan; Sasalı İklim Duyarlı Tarım Merkezi Açılış Töreni, 364 Yeni Otobüsün Hizmete Alınış Töreni ile Tarım Fuarı katılımcılarıyla gerçekleştirilen buluşmaya da katıldı.

KILIÇDAROĞLU, ÇOCUKLARIN PARK RİCASINI GERİ ÇEVİRMEDİ

Kılıçdaroğlu'nun üçüncü durağı Sasalı'daki İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi oldu. Kılıçdaroğlu’nu merkez girişinde karşılayan bir grup çocuk, İzmir'deki depremde hayatını kaybeden vatandaşları anmak için aralarında imza toplayarak yapılmasını istedikleri parkı Kılıçdaroğlu’na anlattı. Çocukların çizdiği parkın resimlerini inceleyen Kılıçdaroğlu, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’ye park için onay verdi.

“DOSTLARIMIZLA İKTİDAR OLDUĞUMUZDA AİLE DESTEĞİ SİGORTASINI GETİRECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu Sasalı'daki açılışın ardından, 364 Yeni Otobüsün Hizmete Alınış Töreni'nde konuştu.

2019'daki yerel seçimlerde hükümetin, seçmenlere, “Aman CHP'ye oy vermeyin, yatırım yapmazlar, yardım yapmazlar” dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

* Tam aksi oldu. Yardım mı kesildi? Tam tersine onların yaptıkları sosyal yardımları üçe dörde katladık. Bu yardımları yaparken de kişilerin onurunu koruduk. Allah'ın izniyle dostlarımızla iktidar olduğunda aile desteği sigortasını getireceğiz.

* Türkiye genelinde CHP'li olsun veya olmasın, nerede bir çocuk açsa, nerede bir aile geçim sıkıntısı çekiyorsa size sözüm söz Anadolu coğrafyasında yoksulluğu sonlandıracağız.

* Bizim ülkemizde al bayrağımızın altında hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Millet İttifakı ve belediyelerimizle bunu yapacağız.

“YOL YAKINDIR DİKTATÖRLERİ İNDİRECEĞİZ”

“İktidar olduğumuzda her kuruşun hesabını vereceğiz” diyen Kılıçdaroğlu, şunları belirtti:

* Bütün dünya şu gerçeğe tanık olacak; ‘Otoriter rejimi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları demokratik yollarla değiştirdi' diyecekler.

* Gençler ülkeye sevgiyi, demokrasiyi getirecekler. Bu gençler ayrışmaya karşı olan gençler. Gençler geleceğimiz.

* Ülkeye, inançla, kararlılıkla demokrasiyi getirecekler. Asla umutsuzluğa kapılmayın. Yol yakındır diktatörleri indireceğiz.

“TÜRKİYE NEFES ALACAK, İLK 6 AYDA ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK”

Başkan Soyer'in, dört ayrı yerdeki dört ayrı açılışı işaret ederek “Sizi çok yorduk” sözlerine karşılık veren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

* Ben demokrasi gelmeden, huzur gelmeden asla yorulmayacağım. Yorulmak bize haramdır. Çalışmak zorundayız sizin için. Türkiye için çalışacağız, Türkiye'nin onurunu koruyacağız. Bunu sizin desteğinizle gerçekleştireceğiz.

* Bütün kuşaklardan oy istiyorum. A kuşağından Z kuşağına kadar hepsinden oy istiyorum. Geçmişte hangi partiye oy verdiyse verdi, eyvallah. Şimdi hep beraber demokrasiden yana olmalıyız. 83 milyonun hepsini çok seviyorum.

* 83 milyona hizmet etmek benim en büyük hedefim, en büyük arzumdur. Türkiye'yi çağdaş uygarlığa ulaştırmak, Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetidir. Temel hedefimiz bu çıtayı yakalamak ve aşmaktır. Bunu sizlerle beraber yapacağız.

* Güzel Türkiye'yi hep beraber inşa edeceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere il başkanımıza, milletvekillerimize, parti meclisi üyelerimize teşekkür ediyorum. Millet İttifakı'nın iktidarında Türkiye nefes alacak, ilk 6 ayda çok şey değişecek.

“ÇİFTÇİNİN BU HÜKÜMETTEN 175 MİLYAR LİRA ALACAĞI VAR”

Kılıçdaroğlu son olarak da Tarım Fuarı katılımcıları ile gerçekleştirilen buluşmaya katıldı.

2006 yılında Tarım Kanunu çıkartıldığını ve bu kanunun 12. maddesine göre ‘her yıl en az milli gelirin yüzde 1'i oranında çiftçiye destek verilmesi’ gerektiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

* 2006 yılından bu yana hiçbir zaman bu kanun maddesi tam uygulanmadı. Çiftçilerin, var olan hükümetten, 2006'dan bu yana dünya kadar alacağı var. 175 milyar lira alacağı var eğer işi rakama dökersek.

* Para verilmedi. Sizin hakkınız olan size teslim edilmedi. Demek ki bu konuda sizin ve bizim ortak bir dil geliştirmemiz lazım. Sizi, tarımı, çiftçiyi her dönemde desteklemek zorundayız. Bu sadece bizim görevimiz değil, bu ülkeyi düşünen herkesin ortak görevi olması lazım.

“SAMANIN İTHAL EDİLECEĞİ AKLINIZA GELİR MİYDİ?”

Konuşma yaptığı kürsünün önündeki saman balyalarını işaret eden Kılıçdaroğlu, “Bu samanın yurtdışından ithal edileceği aklınıza gelir miydi? Bu samanın, buğdaydan daha pahalı olacağı aklınıza gelir miydi” diye sordu.

“Demek ki yönetemiyorlar” diyen Kılıçdaroğlu, “Sağlıklı ve tutarlı bir planlama yapmak lazım. Planlamanın özü şudur: Çiftçi neyi ekeceğini bilecek. Asgariden kaça satacağını bilecek, çünkü o fiyatı devlet belirleyecek. Onun üstüne bir fiyat verirse tüccar, ona satacak. Veremez, onun altına düşerse, devlet taahhüt ettiği fiyattan ürününü satın alacak. Böylece hiç kimsenin zara etmediği, herkesin kazandığı bir alanı hep beraber ayağa kaldırmış oluruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRK ÇİFTÇİSİNİN ÜRÜNLERİNİ DÜNYANIN HER TARAFINA TAŞIYACAĞIZ”

Çiftçiye ve alın terine her zaman şükran duyduğunu; çiftçilerin her zaman yanında olduğunu ve yanında olmaya özen göstereceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bir siyasetçinin yapabileceği en güzel şey, bu güzel ülkede herkesin huzur içinde yaşamasıdır. En büyük dileğimiz budur. Bunun yolu da, herkesin alın terinin bedelini kazanmasıdır. Size sözüm söz, beraber kazanacağız, birlikte kazanacağız, birlikte Türk çiftçisinin alın terini, ürettiği ürünleri dünyanın her tarafına taşıyacağız” vurgusu yaptı.

“ONLARIN YAPTIKLARI SOSYAL YARDIMLARI 3’E, 4’E KATLADIK”

İzmir'deki ziyaretlerini sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fuar İzmir'de ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi 364 Otobüsün Hizmete Alım Töreni’ne katıldı.

Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, yönetimde şeffaflık vurusu yaparak şu ifadeleri kullandı:

* Belediye başkanlarımızın en temel özelliği hesap vermektir. Harcadığı her kuruş onların parası değil, sizin paranızdır. Dolayısıyla sizin paranızı en verimli, en tasarruflu şekilde kullanmak belediye başkanlarımızın temel görevidir.

* Hatırlar mısınız bilmiyorum. Yerel seçimler öncesinde ‘aman ha, sakın ha, CHP’li belediyelere oy vermeyin’ niçin?  ‘Yardımlar kesilir, yatırım yapmazlar, halka gitmezler…’

* Tam tersi oldu, hep beraber gördük onların yaptıkları sosyal yardımları 3’e, 4’e katladık. Ama bu yardımları yaparken de kişinin onurunu koruduk.

“AİLE DESTEKLERİ SİGORTASINI GETİRECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde vatandaşların geçim sıkıntısı sorununu çözeceklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

* Hiç bir zaman onun yoksulluğunu görünür kılmadık. Temel hedefimizde bu. Allah’ın izniyle  dostlarımızla iktidar olduğumuzda aile destekleri sigortasını getireceğiz, Türkiye genelinde CHP’li olsun ya da olmasın nerede bir çocuk açsa, nerede bir aile geçim sıkıntısı çekiyorsa o sorunu çözeceğiz.

* Size sözüm söz Anadolu coğrafyasında yoksulluğu sonlandıracağız.  Bizim ülkemizde, al bayrağımızın altında hiç bir çocuk yatağa aç girmeyecek. Belediyeler, millet ittifakıyla beraber demokrasiyi geliştirerek biz bunu yapacağız.

* Belediye başkanımız nasıl size hesap veriyorsa iktidar  olduğumuzda göreceksiniz her kuruşun hesabını yine size vereceğiz. Bütün dünya şu gerçeğe tanık olacak ‘otoriter bir rejimi demokratik yollarla Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları değiştirdi’ diyecekler.

* 6 milyon 300 bin gencimiz ilk kez oy kullanacak ve bu gençler sandığa gidecekler. Bu gençler demokrasiyi getirecekler, ülke sevgisini getirecekler bu gençler ayrışmaya ayrılmaya karşı olan gençler.

Konuşmasını tamamlayan Kılıçdaroğlu, törende kurdele keserek 364 yeni otobüsü hizmete soktu. Kılıçdaroğlu daha sonra otobüsün direksiyonuna geçti, otobüsün kornasını çaldı. Kılıçdaroğlu, kadın otobüs şoförüyle de bir süre sohbet etti.

Kılıçdaroğlu depremzedelerle bir araya geldi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı yaptı İlginizi Çekebilir Kılıçdaroğlu depremzedelerle bir araya geldi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı yaptı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...