Sözcü Plus Giriş

Fiyatlar artacak paniği otomotivde rekor getirdi

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) 2021 yılı ilk çeyreği sonuçlarını açıkladı. Mart ayında otomotiv pazarı, yükselen kur ile panikleyen tüketici ve markaların kampanyalarıyla birlikte en iyi mart ayı yaşandı ve toplam satış adedi 96 bin 128 adet olarak gerçekleşti.

Fatih TAN
Güncellenme: 12:30, 02/04/2021
Fiyatlar artacak paniği otomotivde rekor getirdi

2021 yılı Ocak-Mart döneminde otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 59,7 oranında arttı. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2021 yılı Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 59,7 artarak 198.660 adet olarak gerçekleşti. 2021 yılı çeyreği tüm zamanların en iyi çeyreği olarak gerçekleşti.

Otomobil satışları, 2021 yılı Ocak- Mart döneminde geçen yıla göre yüzde 57,0 oranında artarak 156.464 adet olurken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 70,3 artarak 42.196 adede ulaştı.

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2021 Mart ayında yüzde 92,8, otomobil pazarı yüzde 91,4 ve hafif ticari araç pazarı yüzde 98,3 oranında arttı.

2021 yılı Mart ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2020 yılı Mart ayına göre yüzde 92,8 artarak 96.428 adet oldu. 2021 yılı Mart ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 91,4 artarak 76.357 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 98,3 artarak 20.071 adet oldu.

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Mart ayı ortalama satışlara göre yüzde 42,8 arttı. Otomobil pazarı, 10 yıllık Mart ayı ortalama satışlara göre yüzde 49,6 artış gösterdi. Hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Mart ayı ortalama satışlara göre yüzde 21,8 arttı.

NİSAN AYI DA MART GİBİ HAREKETLİ OLACAK

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu nisan ayı beklentisiyle alakalı olarak, “Nisan ayı satışlarını oldukça hareketli bekliyorum. Araç üretimlerinde mikroçip kıtlığından kaynaklı daralma olduğundan üretim rakamları azalıyor. Süveyş kanalının tıkanmasından kaynaklı oluşan farklı bir tedarik sıkıntısı da var. Bu yüzden nisan ayında da benzer bir hareketlilik bekliyorum.” dedi. Bilaloğlu mayıs ve haziran aylarındaki pazarla alakalı olarak ise, “Bu dönemi özellikle nisan ayında gerçekleştirilecek Merkez Bankası toplantısındaki faiz kararı belirleyecek.” dedi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu

Bu ışık doğrultusunda yılsonu satış adetleri ne olur sorusuna ise Bilaloğlu, “Pandemi etkisinden dolayı bu sorulara vereceğimiz cevaplar biraz karmaşık. Ancak ilk üç ayını sonucuna göre hesaplarsan yıl sonu 800 bin adedin üzerine çıkar ama bu karmaşık ortamda, bu kadar bilinmezin olduğu bir ortamda bu tahmini yapmak oldukça zor.” dedi.

Bilaloğlu ayrıca, “ÖTV artışları geceden sabaha değil de birkaç gün hatta bir hafta öncesinden bize belirtilsin ki biz de stoklarımızı ona göre ayarlayalım.” dedi.

İlginizi Çekebilirİkinci elde fiyatlar yine yükselişe mi geçecek?İkinci elde fiyatlar yine yükselişe mi geçecek?

SADECE ÖTV BAREMİ KONUSUNDA TALEPTE BULUNMUYORUZ

Yüksek ÖTV konusunda gelen sorulara cevap veren Bilaloğlu, “Türkiye’nin otomotiv sanayisinin dünya ile mücadele etmesi için vergilendirme sisteminin tamamen değiştirilmesi hatta yeniden yapılandırılması lazım. Hala 1992 yılındaki şartlara göre yapılan sistemle devam ediyoruz” dedi. Bilaloğlu sözlerine, “Türkiye’deki yaşlı araç parkı en büyük sorunlardan biri. Bunu konjonktürel bir paket olarak görmememiz lazım. Bu durum için önemli adımlar atılmalı.” diye devam etti.

ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce ise, ÖTV’deki matrahların güncellenmesiyle alakalı taleplerde bulunduklarını ayrıca belirtti. Ancak Cumhurbaşkanlığı’nın matrahları maksimum 140 bin TL’ye kadar çıkarabilecek bir yetkisi olduğunu belirtti. Ancak açıklanması beklenen yeni Ekonomik Reform Paketi içinde Cumhurbaşkanı yetkisinde olan bu matrahların artırılması için talepte bulunduklarını da açıkladı. Eğer ODD’nin bu talebi cevap görür ve Cumhurbaşkanlığına matrahta güncelleme için yetki verilirse, matrahların güncellenmesi için daha sıkı talepte bulunacaklarını açıkladı.

 

Yayınlanma Tarihi:11:36,