Uzmanlar uyardı: Kuş gribi çok daha tehlikeli bir şekilde geri geldi

Bilim insanları, H5N6 isimli ölümcül kuş gribi türünün bulaştığı insanların yarısını öldürdüğünü açıklarken, tüm dünyada yayılmaya başladığına dikkat çekti. Bugün ise İtalya, ilk kuş gribi vakasını bildirdi.

Uzmanlar uyardı: Kuş gribi çok daha tehlikeli bir şekilde geri geldi

Tüm dünya son dönemde corona virüsü ile boğuşurken, dünyanın dört bir yanından gelen haberler kuş gribini yeniden gündeme taşıdı.

Önceki gün, Çin’in Hunan eyaletinde 60 yaşında bir kadının kuş gribi nedeniyle öldüğü bildirildi. Kadının ölü kümes hayvanları ile temas ettikten sonra kuş gribine yakalandığı belirtildi. Çin’in Guangdong kentinden de benzer bir haber geldi. Eyalette ikinci vaka olduğu belirtilen 53 yaşındaki hastanın tedavi altına alındığı belirtildi.

KORKUTAN HABER İTALYA’DAN GELDİ 

İsrail de kümes hayvanlarında ilk H5 yüksek patojenik kuş gribi (HPAI) salgınını bildirdi. Hemen ardından Rusya da farklı bölgelerinde toplu kümes hayvanları ölümünü paylaştı.

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) bugün yaptığı açıklamada, İtalya’nın kuzeyindeki ticari bir besi hindi çiftliğinde yüksek derecede patojenik H5N1 kuş gribi salgını görüldüğünü bildirdi.

OIE, İtalyan makamlarından gelen bir rapora atıfta bulunarak, Verona eyaletindeki Ronco all’Adige’deki bir çiftlikte salgının yaklaşık 200 kuşun kuş gribinin bir türü olan H5N1 yüzünden telef olduğunu söyledi.

Çin'de bir ilk: 41 yaşındaki adama H10N3 kuş gribi tanısı kondu İlginizi Çekebilir Çin'de bir ilk: 41 yaşındaki adama H10N3 kuş gribi tanısı kondu Dünya Sağlık Örgütü'nden corona virüsü açıklaması: Salgın 2022'de de devam edecek İlginizi Çekebilir Dünya Sağlık Örgütü'nden corona virüsü açıklaması: Salgın 2022'de de devam edecek
Bilim Çin Corona Dünya Haber haberler İsrail İtalya Rusya Sağlık
Loading...