Aytunç ERKİN
Aytunç ERKİN

Erdoğan’ın haritasını CİHANNÜMA Derneği ve Kurtulmuş çiziyor

Tarih 12 Temmuz 2012…  Başbakan Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konutunda HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'la görüşerek “birleşme” çağrısı yaptı.

Tarih 22 Eylül 2012… HAS Parti, Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan İstanbul İl Başkanlığı Danışma Meclisi ve Katılım Toplantısı'nda resmen AKP'ye katıldı. 30 Eylül'de de AKP MKYK Asil Üyeler listesinde Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve Abdulhamit Gül de listede yer aldı.

Bugün… AKP kulislerinde, Berat Albayrak'ın bakanlıktan ayrılmasının ardından parti içinde doğan boşluğu CİHANNÜMA Derneği'nin doldurduğu konuşuluyor. Hatta şu cümle kuruluyor: “Berat Bey, Çemişgezek'ten İstanbul'a kadar partiyi kontrol ediyordu. Şimdi durum değişti.”

Değişen durum ne? 1994 Ruhu vurgusu!

Tarih 24 Şubat 2021… AKP lideri Erdoğan, “Kurulduğu günden bugüne AKP'nin her kongre döneminde bir değişim rüzgarı eser. 1994 ruhuyla 2023 hedeflerimizi gerçekleştirecek bir arkadaşımızı, Osman Nuri Kabaktepe kardeşimizi İstanbul'a il başkanı yapıyoruz” dedi.

İşte Berat Albayrak sonrası oluşan boşluğu dolduran ‘ruh'! AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve yakın isimlerin belirlediği yeni yol haritası. Bu haritayı belirleyen de Mustafa Şen'in başkanlığını yaptığı Cihannüma Derneği.

Kabaktepe'yi başkan yaptılar

Cihannüma Derneği, kendisini şu cümlelerle tanımlıyor: “Tarihten aldığı ilhamla geleceği inşa edebilmek için gayret etmek. Kalbimizi yeniden inşa etmeye çalışmak. Yeniden ihya hareketini başlatmak. Ümmet bakışı ile düşünmek, çalışmak, üretmek, başkalarıyla ilgilenmek, nihayet insana ve insanlığa faydalı olmak. İyi insan olmak için çalışmak.” AKP'nin yeni İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de bu derneğe yakın bir isim. Cihannüma'nın bakış açısı son dönemde Erdoğan'ın izlediği “Siyasal İslam” çizgisiyle aynı paralelde. Okuyalım: “… İslam medeniyetinin zemininde, İslam'ın barış iklimini mümkün kılan Horasan, Bağdat, Endülüs, İstanbul ve bunların arasındaki gidiş-gelişlerin, coğrafyamızda ürettiği değerlerin sahibi olduğumuzun bilincinde olarak…”

Tarih 17 Haziran 2019… Erdoğan, “94 Ruhuyla Cihannüma ve Kadim Dostlar Buluşması”nda ‘yol haritasını” anlattı: “… Cihannüma Derneği'nin Saygıdeğer Mensupları… Bugünkü toplantımızın temasıyla 94 ruhuyla büyük buluşma olarak belirlenmesi son derece manidardır, zira 1994 senesi siyasi tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biridir. 1994 yılı sadece bizim hareketimiz için değil, aynı zamanda Türk siyasi hayatı için de bir kırılmadır, yeni bir milattır. 1994 mahalli idareler seçimlerinde ilk defa İstanbul ve Ankara'nın yanı sıra, 6'sı büyükşehir, toplam 28 ilin belediye başkanlığını kazandık.  Sene 1994, seçim çalışmalarımız için semt-semt, sokak-sokak İstanbul'u dolaşıyoruz, insanlarımızla kucaklaşıyor, ama birilerinin kucaklaştığı gibi değil ha, bizimki farklı, dertleşiyor, onlarla ru be ru hasbihal ediyoruz. 94 ruhuyla çalışacak, koşturacak, yalan siyasetinin milletimizin kafasını karıştırmasına müsaade etmeyeceğiz.”

Bülent Turan'a linç!

Ve dün… Sabah Gazetesi'ne röportaj veren AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, bugün gerçekleşecek AKP kongresi öncesi durumu özetledi: “25 Mart'tan itibaren 2023 seçim sürecinin çalışmaları başlayacak. Çarşamba günü oluşacak yönetim kadrosu, partiyi 2023 seçimlerine hazırlayacak güçlü bir ekip olacak. Bizim için kongreler aynı zamanda bir ahitleşmedir. O kongrelere gelen insanlar, yeniden güçlü, büyük Türkiye istikametinde, inandığı yolda yürüme sözü vermişlerdir. Çarşamba günü de bu ahitleşme gerçekleşecek ve yolumuza devam edeceğiz. Tayyip Erdoğan güçlü bir lider ve dünya lideri. Onunla birlikte bu yolda yürüyen her siyasetçinin güçlü bir duruş, adanmışlık, mücadele ruhu ve toplumda karşılığının olması lazım. Bizim 94 ruhu dediğimiz de budur zaten.”

SONUÇ: Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bugün belirlenecek yeni yönetiminde Cihannüma Derneği'nin yani Kurtulmuş ve ekibinin izleri olacağı anlaşılıyor! Bu yeni yol haritasına baktığınızda Ayasofya İmamı'na karşı neden güçlü bir ses çıkmadığı da daha iyi anlaşılmıyor mu? İmam Mehmet Boynukalın'ı eleştiren AKP Grup Başkavekili Bülent Turan'ı sosyal medyada ‘linç' edenlerin profili ipuçları vermiyor mu? Ya da İstanbul Sözleşmesi'nden neden çıkıldığı net değil mi?

Loading...