Putin: Ukrayna barış anlaşması taslağı koşullarına uymadı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'dan Mart'ta üzerinde anlaşılan barış anlaşması taslağındaki şartları yerine getirme arzusunu görmediğini söyledi.

Putin: Ukrayna barış anlaşması taslağı koşullarına uymadı

İran ziyareti sonrasında dün gazetecilerle konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki savaşla ilgili açıklamalarda bulundu.

Rus lider, Suudi Arabistan ve Birleşmiş Arap Emirlikleri’nin (BAE) Ukrayna ile Rusya arasında arabuluculuk yapmayı önerdiğini belirtti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’le herhangi bir görüşme planı olup olmadığı yönündeki bir soruya Putin, Kiev’in Mart’ta üzerinde anlaşılan barış anlaşması taslağının koşullarını yerine getirmediğini söyledi. Putin, “Tabii ki nihai sonuç anlaşmadaki tarafların üzerinde anlaşılan koşulları uygulamasına bağlı olacak. Bugün görüyoruz ki Kiev’deki yönetimin böyle bir isteği yok” dedi.

Mart’ta düzenlenen müzakereler kapsamında Rusya ve Ukrayna önerilerde bulunmuş, fakat taraflar anlaşmaya varamamıştı.

Putin ayrıca Tahran’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Karadeniz’deki Rus blokajı sebebiyle sevk edilemeyen Ukrayna tahıllarının ihracatını yeniden başlatacak bir anlaşmayı da değerlendirdi. Tahıl sevkiyatının sağlanması için tüm sorunların henüz çözülmediğini belirten Putin, “Bir ilerleme olması bile olumlu” dedi.

Rus devlet kanalı Rossiya TV’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Putin, Moskova’nın, Karadeniz’de Ukrayna tahılı ihracatlarını kolaylaştırmaya gönüllü olduğunu fakat Rus tahılı ihracatına getirilen kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini belirtti.

Erdoğan'ın Putin'i bekletmesi gündem oldu: Çarpıcı yorum İlginizi Çekebilir Erdoğan'ın Putin'i bekletmesi gündem oldu: Çarpıcı yorum Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasında kritik görüşme: Tüm sorunlar henüz çözülmedi İlginizi Çekebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasında kritik görüşme: Tüm sorunlar henüz çözülmedi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...