Tarım arazisinin imara açılmasına mahkeme ‘dur’ dedi

Kayseri’de 1960'lı yıllarda okul yapılması için köylüler tarafından bağışlanan Kocasinan ilçesine bağlı Güneşli bölgesinde yer alan 981 bin 560 metrekarelik kamu arazisi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından konut arazisine çevrilmek istenince köylüler mahkemeye başvurmuştu. Güneşli halkının girişimleri sonucu Kayseri 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Tarım arazisinin imara açılmasına mahkeme ‘dur’ dedi

Kayseri'nin Kocasinan ilçesine bağlı Güneşli Mahallesi sakinlerinin 1960'lı yıllarda tarım okulu yapılması için bağışladığı arazinin imara açılmasına tepkiler büyürken Kayseri 1. İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararı bölge halkında mutluluk yarattı.

AKP'Lİ BELEDİYE VİLLA PARSELLERİNE AYIRARAK SATIŞA ÇIKARMIŞTI

Güneşli Mahallesi sakinlerinin talebi üzerine açılan Tarım Meslek Lisesi'nin faaliyetinin sonlandırılmasının ardından bir süre boş kalan arazi 2008 yılında bir grup AKP'li siyasetçi tarafından kiralanmıştı.

Çevre Şehircilik Bakanlığı'ndan Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen arazi, imar değişikliği yapılarak imara açılmış, Kayseri Büyükşehir Belediyesi de söz konusu araziye villa parsellerine dönüştürerek satışa çıkarmıştı.

BÖLGE HALKI KONUYU MAHKEMEYE TAŞIDI

Yaşanan bu gelişmelerin ardından bölge halkı tarım okulu olması için bağışladıkları arazinin villa parseline dönüştürülmesine tepki göstererek, konuyu mahkemeye taşımıştı.

Güneşli halkının girişimleri sonucu Kayseri 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

“UMARIM KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DE KARARINDAN VAZGEÇER”

Söz konusu süreçte Güneşli halkının yanında yer alan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, kararın sevindirici olduğunu ifade etti.

Arık, şöyle konuştu:

Bu sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Umarım Kayseri Büyükşehir Belediyesi de en kısa sürede sorunluluğunu yerine getirerek yanlıştan vazgeçer.

*Biz, hak hukuk mücadelesinde Güneşli halkının yanındayız. Umarım Kayseri Büyükşehir Belediyesi de bu yanlıştan geri döner.

*Umarım bu verimli araziler yeniden tarıma açılır. Bugün Türkiye'nin de, Kayseri'nin de, Güneşli'nin de gereksinimi villa parseli değil, tarım arazisidir. T

*Türkiye'nin tarım arazileri imara açılırken, Sudan'dan, Venezuela'dan tarım arazisi kiralayanları da halkımızın vicdanına havale ediyorum.

Maaş ayrımına mahkeme ‘Dur' dedi İlginizi Çekebilir Maaş ayrımına mahkeme ‘Dur' dedi

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...