Atatürk’ün yanında durup, saraya karşı başkaldırdığı için hakkında idam fermanı yayınlanan, Kurtuluş Savaşı’nda kefen parasını bağışlayan, cumhuriyetin ilk Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Rıfat Börekçi’yi kendisine rehber aldı. Tarikat bağnazlığı, dinin siyasete alet edilmesi, haksızlık ve hırsızlıklara karşı çıktı. Dinin yegane sigortasının laiklik ve cumhuriyet olduğunu savundu. Hafızlık töreni adı altında toplaşan imamların, Atatürk’e, ‘zalim ve kafir’ diye çemkirmesine, “Atatürk’ün kurduğu devletin memurusun. O devletten maaş alıp Atatürk’e lanet okuyorsun. Çünkü sen alçaksın, namussuzsun, hainsin!” demekten korkmadı. Kim mi?

AÇILIM SAÇILIM

İktidarın gözünde sakıncalı bir ilahiyatçı olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Cemil Kılıç. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden bir lisans ve bir de ‘Kelam ve İslam Felsefesi’ alanında yüksek lisans olmak üzere kapı gibi çift diploması olan bir ilahiyatçı, yazar. Öğretmenlikte 24. yılına girerken hakkında 25 soruşturma ve davalar açıldı. Açılım saçılım döneminde bizzat AKP’nin ders müfredatına aldığı, ‘Alevilik’ konusunu, Alevilik sanki suçmuş gibi, derste anlattığı için bile hakkında soruşturma açıldı. Suçları öyle büyüktü ki! İnanca not verilemeyeceğine inanıyordu. Din dersinde bütün öğrencilerine sınavda 100 tam not verdiği için bile cezalandırıldı.

CAHİLİYE DEVRİ Mİ?

MEB’in kadrosunda yer alan ve sayıları 48 bini geçen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin çoğunluğuna hiç benzemiyor, susmuyordu. Hakkında öyle soruşturmalar açtılar ki, “Türkçe’yi yücelttin” diye bile ceza verdiler. “İslamcılar, Hz. Muhammed öncesi cahiliye devrinin temsilcileri gibi. İslamcı sapkınlığa karşı çare Muhammed-i Müslümanlık’tır” çağrısı yaptığı için bile müfettişlere ifade verdi. Sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, AKP’ye, devlet büyüklerine hakaretle suçlanıp MEB Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Cemil Kılıç’ın, 13 Aralık 2022 tarihi itibarıyla 6 yaşındaki oğlu dışında ders verebileceği bir öğrencisi ve artık gideceği bir okulu yoktu, öğretmenlikten atıldı.

YOBAZLAR PUSUDA

Takvimler 23 Mart 2023’ü gösterirken can güvenliğini de tehdit eden bir fiziki saldırıya uğradı. O gün köyden annesinin gönderdiği bir sepet yumurtayı almak için evden çıkmıştı. Gülümseyerek yanına yaklaşan biri ne tezat ki, “Selamünaleyküm” yani “ Allah sizi her türlü kaza ve beladan korusun” diye selamladıktan sonra, “Allahu Ekber” diye tekbir getirerek, Cemil Kılıç’a öldüresiye vurmaya başladı. Ara sokakta pusuda bekleyenleri de tekbirlerle çağırdı. Ali İsmail Korkmaz’ı hatırladı. Çıkmaz bir sokakta öldürülecekti. Kadınlar, yardımına koşunca yobazlar kaçtı. Uyuşturucu ve hırsızlıktan sabıkalı 3 cani yakalansa da ilk mahkemede yine sokağa salındı.

DEMOKRASİ DERSİ

Toplumu öldürme güdüsüyle kutuplaştıran bu korkunç hınç, öfke ve nefretin perde arkasında ne vardı? Araştırdım. İnanmakta zorlansak da adaletin tecelli ettiği bir mahkeme kararı var. MEB Yüksek Disiplin Kurulu’nun meslekten attığı öğretmen Cemil Kılıç, Avukatı Burak Sabuncu aracılığıyla İstanbul 12. İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması talebiyle bir dava açmıştı. Cumhurbaşkanı’nın ‘Sürtük’, Egemen Bağış’ın ‘Bakara makara’ ifadeleriyle Tuğçe Kazaz’ın “Başka dinleri de denediği için Diyanet İşleri Başkanı olması” gibi önerilerle Diyanet İşleri’nin Atatürk’e lanet okuyan illegal bir yapılanma içinde olduğu da dava dosyasına girdi. 9 Mart 2023’te yayınlanan 15 sayfalık kararında mahkeme, düşünce özgürlüğü ve demokrasi dersi verdi.

KILIÇLAR ÇEKİLEMEZ

Mahkeme kararında; cumhurbaşkanını eleştirse ve AKP aleyhine olumsuz görüşleri sübuta erse de Kılıç’a en fazla 1 yıl kademe durdurma cezası verilebileceği, bunun dışında idari, adli, mali ceza verilemeyeceğinin altını çizdi. 657 sayılı yasaya göre, “Atatürk’e hakaret, vatan hainliği, savaştan kaçma, tecavüz, hırsızlık” gibi suçları işleyenlerin, memuriyetten atılması gerektiği vurgulandı. “Fiil ile disiplin cezası yasa hükümleriyle örtüşmüyor, uygunluk göstermiyor. Hukuka aykırı işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğacak” diye MEB’i uyardı. İlahiyatçı Cemil Kılıç’ın göreve iadesi için mahkemenin tanıdığı 1 aylık süre 9 Nisan 2023’te dolacak. Atatürk’ün, “Din gibi temiz bir duygu, politika gibi kirli oyunlara alet edilemez” sözünü unutmazsanız, Türkiye’yi karanlığa çekmek isteyen kirli odaklar, bir gün herkese lazım olacak adaleti yumruklama cüreti gösteremez!