Afrin nerede? Türkiye'nin ve dünyanın önemli gündemlerinden biri Afrin operasyonu.. Batı ve doğu illerinden yola çıkan 50’den fazla tank, fırtına obüs topları Kilis-Hatay il sınırlarının bulunduğu sınır hattına ulaştı. Geniş güvenlik önlemleri altında bir akaryakıt istasyonu yakınlarında toplanan tanklar ve fırtına obüs topları, Suriye’nin Halep kentine bağlı Afrin ilçesinin karşısında bulunan Kilis ve Hatay sınırına ulaştı. Türkiye, Afrin'e operasyon düzenleyecek mi? İşte detaylar...

Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin bulunduğu bölgenin karşısındaki Kilis ve Hatay sınırındaki kritik bölgelere tank ve fırtına obüs topları sevk edildi. Askeri sevkiyatların peyderpey devam edeceği bildirildi.  Afrin, Suriye'nin kuzey batısında yer alıyor.CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: AFRİN VE MÜNBİÇ'TEN BAŞLAYARAK SURİYE'DEKİ TERÖR YUVALARINI YIKACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Burada özellikle bu toplantı ile benim NATO'ya da bir serzenişim var. Ey NATO siz ortaklarınızdan birine herhangi bir sınır tecavüzünde bulunanlara karşı tavır almakla da mükellefsiniz. Şu ana kadar siz ne tür bir tavır aldınız. Bunu kendilerine duyurduk, duyuruyoruz. Genelkurmay Başkanımız kendileri ile bu konuda görüşüyorlar, görüşecekler.Biz milletimize verdiğimiz hizmet sözünü layıkıyla yerine getirmek için çalışmayı sürdüreceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dün Irak'ta oynana oyunu bozduk, Suriye'de oynanan oyunun kalbine hançer sapladık. Kısa süre içinde Afrin ve Münbiç'ten başlayarak Suriye'deki terör yuvalarını da birer birer yok edeceğiz. Buna ne müttefikimiz görünüp bizi sırtımızdan vuranlar mani olabilir ne de siyasetçi görünen marjinaller mani olabilir." dedi.

[old_news_related_template title="ABD'nin hibe ettiği I-HAWK füzeleri, Afrin'den gelecek hava saldırılarına karşı hazır" desc="HATAY'ın Suriye sınırındaki Kırıkhan ile Yayladağı ilçelerine 2012'de konuşlandırılan ve bataryaları Suriye'ye bakan I-HAWK füze sistemi alçak ve orta menzilli hava saldırısına karşı Türkiye topraklarını koruyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın terör örgütü YPG'ye karşı 'Hazırız' dediği operasyonun yapılması planlanan Afrin'i gören, Kırıkhan ile Yayladağı ilçesinin Kel Dağı'ndaki Radar Üssü'ndeki I-HAWK füze sistemi halen Türkiye ile birçok ülke tarafından kullanılıyor." image="https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2018/01/1-184.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/abdnin-hibe-ettigi-i-hawk-fuzeleri-afrinden-gelecek-hava-saldirilarina-karsi-hazir-2176324/"]

TSK'NIN OLASI AFRİN OPERASYONU

Sözcü Gazetesinden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son açıklamaları, Mehmetçiğin Suriye'nin kuzeyindeki PKK terör örgütü uzantısı yapılanmaya karşı operasyonu için işaret fişeği gibi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, söylemlerinde PKK'nın Suriye kolu YPG-PYD'ye destek veren ABD'yi hedefe koydu. Ancak Erdoğan'ın aynı zamanda, "bir hafta içinde temizleriz" diyerek Rus etkisi altındaki Afrin'i hedef göstermesi ise kafaları karıştırdı.

TSK’nın olası Afrin operasyonu, ABD’nin Suriye’deki planını bozmaktan çok, işini kolaylaştırma tehlikesi de barındırıyor.

İşte 4 soruda, Fırat Kalkanı’ndan sonra TSK’nın Suriye’ye yönelik yeni harekatına ilişkin ipuçları;

[old_news_related_template title="Afrin'e Türkiye'den yığınak... Her an her şey olabilir" desc="Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 'Afrin'den tehdit gelirse tereddütsüz girer, temizleriz' açıklamasından 3 saat sonra bölgede sıcak bir gelişme yaşandı. Suriye'de terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD kontrolündeki Afrin'e sınır olan Kilis'e obüs ve askeri araç sevkiyatı yapıldı." image="https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2017/11/askeri2.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2017/dunya/afrine-turkiyeden-yiginak-her-an-her-sey-olabilir-2112374/"]

1- KUZEY SURİYE’DE KİM HANGİ BÖLGEDE ETKİN?

Suriye’nin kuzeyini kabaca dört ayrı etkinlik bölgesine ayırmak mümkün;

* Suriye’nin Kuzeydoğusunda, Kobani bölgesinde kontrol PYD-YPG’nin elinde. Ancak bu bölgede Amerikan askeri üsleri bulunuyor.

* Kobani bölgesinin hemen batısında, Fırat Kalkanı operasyonunun yapıldığı alan var; burada TSK destekli Özgür Suriye Ordusu birimleri etkin

* Fırat Kalkanı operasyonu ile kontrol TSK destekli ÖSO’ya geçen bölgenin batısında ise, yine YPG-PYD’nin kontrolündeki Afrin bulunuyor. Ancak Kobani’nin aksine, Afrin’de Amerikan askerleri değil, Rus askeri unsurları yer alıyor. Afrin bölgesinde, YPG-PYD’nin var olduğunu birkaç kez açıkladığı, ancak Rusya’nın sürekli yalanlandığı Rus askeri üslerinin de yer aldığı bilgisi var.

* Suriye’nin en kuzeybatı bölümünde, İdlib’de ise El Kaida’nın uzantısı cihatçı gruplar yer alıyor. Türkiye, İran ve Rusya, bu bölgeyi “çatışmasızlık bölgesi” ilan etmiş, her üç ülkeden de askeri unsurlar çatışmasızlık gözlemcisi olarak bölgeye girmişti. Bölge, halen cihatçı grupların etkisinde, ancak burada “gözlemci” olarak TSK’ya bağlı küçük çaplı birimler de yer alıyor.

2- ABD’NİN KURMAYA ÇALIŞTIĞI, PYD-YPG AĞIRLIKLI “KUZEY SURİYE ORDUSU” NEREDE EĞİTİLİYOR?

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemleriyle hedefe koyduğu ABD’nin planladığı “kuzey Suriye ordusu”, Kobani bölgesinde eğitiliyor. Eğitimin Kobani bölgesindeki Haseke’nin güneyinde kalan Sabah El Hayır’daki bir üste yapıldığı Amerikan kaynakları tarafından açıklandı. Yine Amerikan kaynakları, bugüne kadar 400 militanın eğitildiğini, hedefin ise YPG-PYD’nin kontrol ettiği bölgelerin sınırlarında görev yapacak toplam 30 bin kişinin eğitilmesi olduğunu açıkladılar.

3- TSK’NIN YENİ OPERASYONU NEREYE YAPILABİLİR?

Cumhurbaşkanı Recep TAyyip Erdoğan son açıklamasında iki bölgeyi hedef gösterdi; Afrin ve Menbiç. TSK’nın ise Menbiç etrafına değil, daha çok Afrin bölgesine askeri yığınak yaptığı haberleri geliyor.

Eğer operasyon Afrin’e gerçekleştirilirse, burada Amerikan askeri unsurları ile karşılaşma ihtimali bulunmuyor. Afrin bölgesi, Kuzey Suriye’de “Rusya’nın etkinlik bölgesinde” yer alıyor.

Menbiç ise, kabaca ikiye bölünmüş durumda; Menbiç’in daha doğuda kalan şehir merkezinde ABD destekli PYD-YPG hakim. Kentin batıdaki kırsalında ise küçük bir bölümü Rusya destekli Esad ordusu unsurları kontrol ediyor. Yani TSK unsurlarının Menbiç’e girmesi halinde ya Rus-Esad askerleri, ya da ABD askerleri-YPG/PYD unsurları ile karşı karşıya kalması muntemel.

4- TSK’NIN AFRİN’E GİRMESİ EN ÇOK KİME YARAR?

Afrin bölgesi, Kuzey Suriye’nin “Rus etki alanında” yer alıyor. TSK unsurlarının Afrin’e girmesi, ya Rusya’ya ile anlaşarak, ya da Rusya’ya rağmen gerçekleştirilebilir.

Ancak Moskova’dan gelen işaretler, Rusya’nın TSK unsurlarının Afrin’e operasyonuna sıcak bakmadığını gösteriyor.

Son olarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bu hafta başında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Afrin’den çok, cihatçıların hakim olduğu İdlib’e yoğunlaşması yolunda mesaj verdi. Afrin’de “tüm tarafları”, tek taraflı hareketlerden kaçınmaya çağıran Lavrov, “Afrin’de tümüyle bir ateşkes sağlanmasını amaçlıyoruz” dedi. Rus Bakan’ın bu çıkışı, TSK’nın olası Afrin operasyonuna Moskova’nın sıcak bakmadığı olarak yorumlandı.

Ancak Türkiye’nin Afrin’e, Rusya’dan gelen bu diplomatik mesaja rağmen operasyon düzenlemesi, en çok Erdoğan’ın hedefe koyduğu ABD’ye yarar.

ABD yönetimi, NATO üyesi Türkiye ve Rusya arasındaki son dönemde meydana gelen yakınlaşmadan rahatsızlığını birçok kez dile getirmişti. Afrin’e olası bir TSK operasyonunun Ankara-Moskova hattında gerginlik yaratması, mevcut konjonktürde en çok ABD’yi sevindirecek gelişme olur.