Hepimiz CHP’deki aday adaylarının gayretine yoğunlaştık ama asıl kıran kırana mücadele AK Parti’de, özellikle de İstanbul adayları arasında.

Bütün adaylar, Genel Merkez’e ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “İstanbul’u ancak benimle alabilirsiniz” mesajı verirken, bir taraftan da temayül yoklamasından kendilerinin çıktığı bilgisini yayıyor.

Sözcü’de önceki gün yazdığım yazıda İstanbul için yapılan temayül yoklamasından Tevfik Göksu’nun birinci, Murat Kurum’un üçüncü çıktığını yazmıştım. Bana bilgi veren kaynağım ikinci sırada da Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan’ın olduğunu söylemişti.

Yazımın çıktığı gün, başka bir kaynağım aradı.

Tevfik Göksu’nun adamları seni yanıltmış” diye iddialı bir cümle kurdu.

“Nasıl” dedim.

Başka bir sonuç olduğunu iddia etti:

“Birinci sırada Adil Karaismailoğlu (Eski Ulaştırma Bakanı) çıktı. Tevfik Göksu ise dördüncü sırada.”

İlginç bir iddia. Peki arada kimler var?

El Cevap:

“İkinci sırada Murat Kurum, üçüncü sırada Mehmet Ergün Turan.”

İki bilgi arasında bu kadar fark olur mu?

Demek ki oluyormuş.

Sonra başka bir bilgi geldi:

“Kesinlikle Murat Kurum olacak. Tam bir teknokrat. Deprem ve kentsel dönüşüm işi ön planda olacağı için Cumhurbaşkanı Erdoğan Kurum’u düşünüyor.”

O kadar iddialı bir cümle ki ister inan ister inanma!

Başka bir bakan ismiyle devam edeyim: Fahrettin Koca.

Bir kaynak “Listede olmadığı için temayülde çıkmadı ama Erdoğan’ın sürprizi Koca olabilir” diyor.

Durun daha bitmedi.

Hepsinin üzerine bana çok mantıklı gelen bir yorum işittim. O da şöyle:

“Adil Karaismailoğlu ve Murat Kurum milletvekili. Cumhurbaşkanı TBMM’deki milletvekili sayısı düşmesin diye milletvekilleri arasından bakan yapmadı, belediye başkan adayı hiç yapmaz. O nedenle Kurum ya da Karaismailoğlu aday yapılmaz.”

Bu iddia bana mantıklı geliyor ama kaynağım şöyle dedi:

“AK Parti milletvekilleri arasından aday gösterilmesine karşı çıkıyor ama Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘İstanbul ve Ankara’yı kazanacaklarsa aday milletvekilleri arasından da belirlenebilir. Ankara ve İstanbul’a yoğunlaşın, ne gerekirse yapın’ diyerek Kurum ya da Karaismailoğlu’na kapıyı aralık bırakmış.”

İddiaların hangisi doğru, Erdoğan’ın iki dudağının arasından çıkacak olan isim kim bilinmez ama kesin olan bir şey var:

AK Parti Ankara ve İstanbul’u özellikle geri almak istiyor ve bunun için elinden gelen her şeyi yapacak.

Yazıyı bitirirken şuna da dikkatinizi çekmek isterim:

AK Parti’nin İstanbul aday adayları, adaylık ipini göğüslemek için birçok ortamda partili rakiplerinin kuyusunu kazmaya çalışıyor.

Diğer taraftan bütün bu kıran kırana yarış sürerken İYİ Parti’nin ve DEM Parti’nin CHP adaylarını desteklememe ve yerel seçimlere ayrı girme kararı, hele hele Meral Akşener’in Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’a savaş açması, AK Parti cenahında bayram havası yaratmış.

Copy Paste tekzip!

Aşağıda bir tekzip var.

Türkiye Halk Bankası A.Ş. tarafından yazılmış.

İstanbul Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliği’nden Hakim Süleyman Petek’in verdiği kararla, yayınlanması zorunlu hale gelmiş.

Kararda 20 Kasım 2023 tarihli “Ali Yerlikaya’nın zor görevi” başlıklı yazımla ilgili bir tekzip olduğu belirtiliyor.

O yazıda Turan Çömez’in iddiaları üzerinden yorum yaptığımı anımsıyordum ama Halkbank ismini telaffuz ettiğimi sanmıyordum. Zira ben yaklaşık 30 yıldır bu işi yapan bir gazeteci olarak bankaların hassasiyetini iyi biliyordum ve böyle bir yazıda özellikle banka isimlerini kullanmam.

Açtım baktım. Gerçekten de yazımda “Halkbank” sözcüğünün geçmediğini gördüm. Özellikle, bilinçli bir şekilde “bir kamu bankası” ifadesini kullanmışım.

Üç kamu bankası var ama demek ki Halkbank kimden bahsedildiğini hemen anlamış ve doğrudan üstüne alınmış.

Belli ki tekzip kararını veren Hakim Bey de yazının içeriğine dahi bakmadan copy paste (kopyala yapıştır) bir kararla tekzibin yayınlanmasına hükmetmiş.

Halbuki okusa Halkbank’ın avukatına “Sizin adınız geçmiyor ki neden üzerinize alınmışsınız?” diye soruverir, tekzip talebini geri çevirirdi.

Yargımızın bu hale gelmesine mi üzülsem, Halkbank’ın düştüğü duruma mı bilemedim.

Yazık bu ülkeye!

CEVAP VE DÜZELTME METNİ

Bankamız Türkiye Halk Bankası A.Ş. aleyhine, 20.11.2023 tarihinde basılı ve internet gazetenizde yayımlanan asılsız ve gerçek dışı yazıya ilişkin cevap ve düzeltme metnimizdir:

“Sözcü Gazetesi’nin 20.11.2023 tarihinde, basılı ve internet gazetesinde yayımlanan Deniz Zeyrek’in yazısında, Turan Çömez’in asılsız açıklamalarına yer verilerek; Ayhan Bora Kaplan’ın veya ortağı olduğu firmalara Bankamızca 700 milyon Türk Lirası tutarında kredi kullandırıldığı ile eski bölge yöneticimizin işten el çektirildiği belirtilmiştir.

Söz konusu yazıda yer alan haber ve söylemler, tamamen gerçeğe aykırı, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı olduğu gibi kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı niteliktedir.

Bankamızda kredilerin tahsis, teminat ve kullandırma işlemleri, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve Bankamız iç düzenlemeleri uyarınca yerine getirilmektedir. Eski bölge yöneticimizin görev değişiminin söz konusu işlemlerle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Bu kapsamda; Bankamızın itibarını şöhretini ve marka değerini zedeleyici, gerçeğe aykırı, asılsız isnatlara itibar edilmemesi gerektiği kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Vekili

Av. Melike MERCAN