Türkiye'nin birçok kuş gözlemcisi, 25-27 Mart'ta Antalya'da buluştu. Geçen yıl büyük orman yangınının yaşandığı Manavgat ilçesi Denizkent mevkiinde 80 kuş gözlemcisinin bir araya geldiği Antalya Kuş Gözlem Kampı'na, İstanbul, Ankara, İzmir, Çanakkale dahil Türkiye'nin birçok ilinden gelen doğa meraklıları, üç gün boyunca kuş gözlemi gerçekleştirdi.
Dağ cılıbıtı
Kamp düzenleyicilerinden Antalya Kuş Gözlem Topluluğu üyesi Gökçe Coşkun, Antalya'nın özellikle ilkbahar döneminde kuş göçünün yoğun yaşandığı yer olması ve birçok habitatı barındırması nedeniyle ilgi çektiğini söyledi.
Kara karınlı kum kuşu
Denizkent, Manavgat Nehir Ağzı, Ulualan gibi bölgelerdeki sulak alanlar, ormanlar ve sahil kesiminde kuşların gözlemlendiğini anlatan Coşkun, "Denizkent'te 55, Manavgat Nehir Ağzı'nda ise 95 kuş türü gözlemleme şansı elde edildi. 2 bölgede de görülen aynı türler haricinde ise toplam 120 kuş türü gözlemlendi" dedi.
Halkalı küçük cılıbıt
Kuş gözlemcilerini en fazla heyecanlandıran türlerin ise poyraz kuşu, tarakdiş, büyük cılıbıt, kır baykuşu ve dağ cılıbıtı olduğunu belirten Coşkun, "Çok ender, nadir görülebilen türler olması nedeniyle ve özellikle dağ cılıbıtı tüm katılımcıların büyük ilgisini çekti" diye konuştu.
Uzun bacak
KAMP DEVAM EDECEK Coşkun, "Kuş gözlemine yeni başlayanlar güzel deneyim elde etti. Sohbet ve bilgi alışverişi içinde güzel birliktelik oldu. Türkiye'nin en fazla kuş türün kaydı almış Emin Yoğurtçuoğlu ve Soner Bekir kampa katıldı. Deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar ve birlikte kuş gözlem arazisine çıktılar. Antalya Kuş Gözlem Topluluğu olarak etkinlikten tüm katılımcıların mutlu ayrılması bizi sevindirdi. Gelecek senelerde de Antalya Kuş Gözlem Kampı'nı devam ettirmeyi düşünüyoruz" dedi. (DHA)