Her şey aslına dönecektir. Kökü gidip köküne çekecektir. Aslı aslına nesli nesline HU! Bugün ülkemizde politikacı; yalan söyleyen, çıkara hizmet eden, insanları aldatan, ilkesiz, seviyesiz, ülkenin geleceğini yiyen, yediren, devlet malını çalan, çaldıran, ak dediğine yarın kara diyen, oğlunu, kızını, damadını, eniştesini, dünürünü haksızca kayırıp kollayan, hak bilmez, adalet tanımaz omurgasız, dönek, fırıldak insana dönüştü.

Aslı böyle değildi.

50+1 modeli geldi.

Siyaset adamı fırıldağa benzedi!

★★★

Parti liderlerinin tamamı seçim günlerinde ellerinde 50+1’den peydahlanmış “ittifak havuzlarıyla” dolaşır oldular. Tayyip Erdoğan, siyasi ömrünü bitirmiş tarihin çöplüğünü gidiyordu, 50+1’den yeniden doğarak siyasi ömrünü uzattı. Devlet Bahçeli de politika hayatını tüketmiş, eriyordu. 50+1’den yeniden can buldu. Tayyip Erdoğan’ın en parlak döneminin ekonomi bakanıydı, adı Ali Babacan’dı. Oda 50+1’den doğdu.

★★★

Tayyip Erdoğan’ın zirveye tırmanış döneminin Başbakanıydı, adı Ahmet Davutoğlu’ydu. O da 50+1’den doğdu. MHP’yi ele geçirmek üzere olan Meral Akşener’e o partide siyaset yapma ortamı kalmadı; 50+1 havuzundan Meral Akşener ve partisi doğmuş oldu. Zafer Partisi Başkanı Ümit Özdağ, Memleket Partisi Başkanı Muharrem İnce de 50+1’den doğdular.

★★★

50+1 peydahlanmadan önce; Türkiye’de seçmen vatandaş; laik-demokratik- Atatürkçü- batı uygarlığını aşma hedefi koyup; hukuk devleti ve ileri demokrasiye geçmekten yana olan bir çizgi ile muhafazakar, dindar, batıyla beraber yürümeyi “taklitçilik” sayan İslamcı çizgi arasında 2 kutba bölünmüştü. Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Refah partisinin içinden ABD’den ve AB’den esen rüzgarla “milli görüş gömleğini çıkartıp” atarak AK PARTİ yani Tayyip Erdoğan doğdu. Siyasi ömrünü uzatmak için “50+1 havuz ittifakı sistemini” getirmek zorunda kaldı.

★★★

Refah Partisi kurucusu Prof. Necmettin Erbakan, partisini, hem belediyeler ve hem milletvekili seçimlerinde birinciliğe taşımıştı. Prof Erbakan, hayata gözlerini yumdu. Devamı olan Sadet Partisi Başkanı Temel Karamollaoğlu “havuz ittifakı” doğmadan önce CHP kazanmasın diye Tayyip Erdoğan’a seçimlerde güçlü destek verdi. Ancak Numan Kurtulmuş ile Süleyman Soylu’nun teslim olduğu gibi partisini kapatıp AKP içinde erimeye razı olmadığı için Tayyip Erdoğan’ın ezici baskısına uğradı. 50+1 Havuzunun CHP çeşmesinin yanında durdu. Prof. Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan, Yeniden Refah Partisi’ni kurdu ve siyaset ağacına tutunabilmek için genel seçimler ile Cumhurbaşkanlığı seçiminde Tayyip Erdoğan’ın hizmetine girdi. Aslında Erbakan’ın oğlu, kızı, damadı da siyasetçi olarak 50+1’den doğdular.

★★★

“Doğu Anadolu bizim ve Batı Anadolu da hepimizin” diyen kimlik partileri çizgisinden doğup  Tayyip Erdoğan’ın batı destekli buluşu; “Barış Süreci ya da Açılım Süreci” sırasında AKP’ye oy desteği taşıyan ve sonra da kapatılan partilerden doğan DEM de; şartlar gereği 50 artı 1 havuzunun CHP bölümünde saf tuttu. Türkiye İşçi Partisi, Emek Partisi, diğer solcu partiler ile DP ile DSP de kendi asıllarından doğdular ancak 50+1 Havuzunun iki ana cephesinden birinin akıntısında siyasi ömür arayışına geçtiler. CHP’ye gelince; aslı laik-demokratik- Atatürkçü-hukuk devleti ve ileri demokrasiye geçmekten yana olan çizgiden Kurtuluş Savaşı yıllarında doğmuştu. Halkı yanında tutamadı, konjonktür izleme partisine dönüştü. Kaset darbesi sonucu CHP Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan’ın “50+1 Havuz İttifakı” buluşunu kullanarak onu iktidardan düşürebilmek için “helalleşme” adlı büyüme şurubu icat etti ama yetmedi. CHP, genel başkan değiştirdi aslını arayışa geçti.

★★★

İşte böylece geldik 31 Mart’ta yapılacak seçimlere. “Aslı Hu Nesli Hu” rüzgarı patlayacak gibi görünüyor. Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan, son anda sözünden cayıp dönmezse Erdoğan’ın 50+1 havuzuna su taşımak yerine havuzu delme, babasının hakkı suyu alma arayışına çıktı. AKP’nin eski milletvekilleri, il başkanları, ilçe başkanlarıyla büyük kentlerde ve tüm Anadolu şehirlerinde Tayyip Erdoğan’ın partisinde babası Prof. Necmettin Erbakan’dan miras oyları almaya soyundu. DEM de aslına uygun bir yol buldu, gelecek arıyor ve MHP, SADET, İYİ PARTİ, DEVA, GELECEK, DP, TİP,  MEMLEKET ve tüm diğerleri de aslı Hu nesli Hu deme noktasındalar.

★★★

Bugün yeni bir seçim ortamında 50+1 havuzunda, çatlaklar, delikler, kırıklar, sızıntılar başladı. Bu seçimde büyük kentlerde ve Anadolu’nun kilit şehirlerde seçmen vatandaş sonuca bakacaktır. Yalan söyleyen, çıkara hizmet eden, insanları aldatan, ilkesiz, seviyesiz, ülkenin geleceğini yiyen, yediren, devlet malını çalan, çaldıran, ak dediğine yarın kara diyen, oğlunu, kızını, damadını, eniştesini, dünürünü haksızca kayırıp kollayan, hak bilmez, adalet tanımaz, hukuk celladı, Anayasa çiğneyen, omurgasız, dönek, fırıldak, utanmaz siyasetçi tipine ya ders verecek ya da yine ona sarılacaktır.

Aslı Hu!

Nesli Hu!