Uzun tartışmalardan sonra DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Eş Belediye Başkan (İBB) adayları açıklandı: Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni. Şimdi DEM Parti’nin İBB aday tercihleri;

Aday belirlenmeden önceki tartışmalar.

31 Mart’tan beklentiler.

1 Nisan sonrası partide daha da açığa çıkacağı belirtilen tartışmalardan izler taşıyor.

Bu üç nokta üzerinden Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni isimlerine bakacak olursak: 

Aday belirlenmeden önceki tartışmalar:

DEM Parti’de, “İstanbul’da aday çıkaralım mı, çıkarmayalım mı” tartışmaları devam ederken Başak Demirtaş’tan aday adaylığı çıkışı geldi ve artık aday çıkarma tartışmasını yerini “Aday kim olacak?” tartışmasına bıraktı. Parti yönetiminden ve partiye etki eden diğer unsurlardan Demirtaş ismine onay çıkmaması üzerine açıklanacak aday isimleri daha önem kazanmaya başladı. Çünkü; Başak Demirtaş’ın adaylaştırılmamasının parti yönetimi ile parti tabanı arasında yaratacağı çelişkinin en az hasarla atlatılması gerekiyordu. İşte bu noktada Meral Danış Beştaş ismi neredeyse kaçınılmaz oldu. Zira Beştaş; hem kadın kimliği ile hem parti yönetimi ile uyumlu duruşu, hem de grup başkan vekili olması nedeniyle parti tabanında tanınan sevilen bir isim. Polemikçiliği, hazır cevaplılığı, hitabetinin güçlü olması Meral Danış Beştaş’ın diğer avantajları. İstanbul’dan adaylık için gönülsüz olması, şimdiye kadar İstanbul’da hiç siyaset yapmamış ve İstanbul’da alan tecrübesinin olmaması ise dezavantajları olarak sıralanabilir.

Gelelim, Murat Çepni ismine. Çepni, sosyalist gelenekten geliyor. (Ezilenlerin Sosyalist Partisi). Geçen dönem İzmir milletvekilliği ve HDP’de Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Türkiye sol kamuoyunda pek tanınmasa da hem DEM Parti’de hem sosyalist partilerin yönetim kademelerinde sevilen, saygı duyulan bir isim.

14 Mayıs seçimlerinden sonra DEM Parti’de sosyalist kesimlerle yapılan ittifaklar da tartışıldı. Partiye ne getirip ne götürdüğü üzerinde duruldu. Ancak son olarak PKK’lı Mustafa Karasu’nun açıklamalarında açıkça ifade ettiği üzere DEM Parti yönetimi de Kandil de Türkiye’nin batısında sosyalist kesimlerle ittifakı kendileri açısından stratejik önemde görmekteler. Aslında 14 Mayıs sonrası DEM Parti kurultayında yine sosyalist kesimden gelen Tülay Hatimoğulları’nın eş başkan olarak belirlenmesi DEM Parti yönetiminin sosyalistlerle ittifak tercihini ortaya koymuştu ancak tartışmalar sürdü. Şimdi Murat Çepni’nin adaylığı ile bir kez daha “sosyalistlerle ittifaka devam” mesajı verilmiş oldu.  

Seçimden sonra hesaplaşma olabilir

DEM Parti’de Meral Beştaş ve Murat Çepni isimlerinin seçimde alabilecekleri oy oranı ile ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor:

“DEM Parti’nin seçmen tabanını üç halka olarak düşünebiliriz. Birinci halka, DEM Parti’nin örgütlü tabanı. İkinci halka, organik örgütlülüğü olmasa da seçmen olarak DEM Parti ile bağ kuranlar. Üçüncü halka ise kendisini DEM Partili olarak tarif etmese de seçim atmosferine ve adaya göre DEM’e oy verebilecek olanlar. Meral Beştaş ve Murat Çepni, birinci halkadaki oyları alır. İkinci halkadan fire olur. Üçüncü halkadan oy almaları ise çok zor.”

Diğer taraftan 1 Nisan sonrası partide daha da açığa çıkacağı belirtilen tartışmalar da önemli.

Selahattin Demirtaş’ın; DEM Parti’nin mevcut çizgisini yetersiz, yönetimi de başarısız bulduğu biliniyor. DEM Parti’ye yeni bir rota çizmek istiyor. Ancak, parti yönetiminde ise Demirtaş’ın cezaevinden yaptığı müdahalelere yönelik rahatsızlık var. Demirtaş, Başak Demirtaş ismini öne sürerek yüksek perdeden bir müdahalede bulunmak istedi. Ancak bu kabul görmedi. Seçimde eğer çok dramatik ve başarısız sonuçlar ortaya çıkarsa DEM içinde Demirtaş yanlıları ile karşıtları arasında hesaplaşma kaçınılmaz olacak. Parti yönetimi, İstanbul’da “Başak Demirtaş olmasın ama tabanın itiraz etmeyeceği bir aday olsun” tercihi ile 1 Nisan sonrasına yönelik de pozisyon aldığı açık.

İmamoğlu’nun yapacaklarına bağlı

Kulislerde yanıt aradığım bir soru da şu: Peki, DEM’in Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni tercihleri; AKP ve CHP için ne anlama geliyor?

Sorunun yanıtını şu tespitlerde buldum:

“Ekrem İmamoğlu’nun ve Murat Kurum’un kampanyası alanda nasıl şekillenecek, izleyip göreceğiz. Ancak aday tercihlerinden de görüleceği üzere DEM Parti kendi gündemi üzerinden bir kampanya yürütecek. Yani, İmralı’daki tecrit, cezaevlerindeki sorunlar, DEM’e yönelik baskılar ve Kürt sorununda yeni bir müzakere sürecinin başlatılması talebi...

“DEM Parti İstanbul’da 2019’da olduğu gibi bağrına taş basma motivasyonu ile hareket etmeyecek. Temel bakış açısı AKP iktidarının geriletilmesi olsa da İmamoğlu’nun kazanması, Kurum’un kaybetmesi için özellikle aktif bir tutum takınmayacak. 

Celal Fırat ve Ali Kenanoğlu isimlerinin gündeme gelmesine rağmen Murat Çepni’nin yerine eş başkan adayı olarak Alevi bir adayın tercih edilmemesini de not edelim. DEM’in CHP içindeki Kılıçdaroğlu ve Alevi tartışmasına kanca atmak istemediği, CHP tabanından oy kapma amacında olmadığı net. Hatta HDP seçmeninin 2’nci ve 3’üncü halkasında, İmamoğlu’na sırtını tamamen dönmemiş yüz binlerce seçmen olduğunu vurgulayalım.”

Peki, bu seçmen kitlesi İmamoğlu’na doğru gelir mi?

Bir yöneticinin bu soruya verdiği yanıtı not edelim:

“Bu, bize değil, İmamoğlu’na bağlı. Biz aday tercihlerimizle İmamoğlu’na alan bıraktık. O alanda ne yapacağı İmamoğlu’na bağlı.”