21 yıllık AKP iktidarı döneminde bir çok alanda olduğu gibi, Milli Eğitim’de de döküldük, ne yazık ki...

Diğer ülkelerin çocukları ile karşılaştırıldığında evlâtlarımızın, yabancı ülkelerin çocuklarından çok geri kaldığı görülüyor.

Tüm değerlendirmelerde alt sıralarda yer alıyoruz.

Merkezi Paris’te olan OECD “Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) tarafından üçer yıllık dönemler halinde yapılan bir araştırma var.

Açılımı “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PİSA Testi bu...

PİSA testlerinin sonuçları hazin halimizi gözler önüne seriyor.

15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bu araştırmada Türk öğrencilerin sürekli olarak son sıralarda yer alması, ülkemizdeki eğitimin ne kadar yetersiz ve yanlış olduğunu gösteriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’mız, PİSA Testi sonuçlarına bakıp bizler gibi yüreği yanarak acı acı düşünmeli, hatta sorumluluk hissi varsa ağlamalıdır!

★★★

- PİSA Testi;
- Matematik,
- Sorun Çözme,
- Okuma,
- Fen Bilgisi gibi alanlarda 38 OECD ülkesinin 15 yaş grubundaki öğrencilerinin bilgi ve yeteneklerini araştırıyor.

Bizim çocuklarımız, testlerde diğer ülke çocuklarının hemen hepsinden geride çıkıyor...

Bu onların değil, bizim kabahatimiz..

Çünkü gençlerimizi iyi yetiştiremiyoruz maalesef...

Bunun bir numaralı sorumlusu, millî eğitimi yaz-boz tahtasına döndürerek allak bullak eden AKP iktidarıdır.

Bilgi çağında, bilgisiz gençler yetiştiren Türkiye’nin geleceği hepimizi kara kara düşündürmelidir.

Eğitimi dinselleştirme çabalarının sonucu!

Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Dursun Atılgan, Milli Eğitim Bakanlığı’nı eleştirerek “Türkiye’de Eğitim ve Öğretim müfredatını millilikten çıkartarak dinci eğitime yönelten bir bakanlığa ‘Dinci Eğitim Bakanlığı’ denmez de ne denir?” dedi.

Dursun Atılgan’ın gönderdiği mesaj (özetle) şöyle:

“Milli Eğitim Bakanlığı, aile yapısını hadis ve ayetle anlatacak... Öğrenciye fıtrat eğitimi. (Cumhuriyet, 7 Aralık 2023)”

“Ortaokul ve lise için hazırlanan ‘Türk sosyal hayatında aile’ seçmeli dersinin müfredatı belli oldu. Derste, aile kurmanın ‘fıtrata uygun olduğu’ öğretilecek. Aile yapısı hadisle işlenecek. Eğitimciler ise müfredata tepkili: ‘Eğitimi dinselleştirme çabasının ürünü, İslâmî toplum yaratmak istiyorlar. Türk Medeni Kanunu’nun nasıl işleneceği konusunda kaygılıyız’ diyorlar.”

Haber Böyle... Ne yazık ki, Bakanlık, tarikatlarla protokoller imzalayarak ‘Eğitim ve Öğretim’ müfredatını millilikten çıkarttı.

Yıllardan beri ‘Atanacak öğretmenler’ söz konusuydu. Şimdi, artık anlaşılan odur ki, imamların dışında kimselerin atanması söz konusu olmayacaktır.”

Dursun  Bey’in eleştirileri, 15 yaş grubundaki çocuklarımızın PİSA Testi’nde diğer ulusların çocuklarından neden geri kalarak en alt ıralarda yer aldığını açıklıyor gibi... 

İktidar okullarda ülkeyi ilerletecek, geliştirecek “Matematik, Sorun Çözme, Okuma ve Fen Bilgisi” gibi derslere pek önem vermiyor, çocuklarımızı hadis ve ayetlerle yapılacak fıtrat eğitimine yönlendiriyor da ondan!

TEBESSÜM

Karısını seven adam...

Adam, karısını o kadar çok seviyormuş ki, her akşam yatarken ellerini yukarı açıp uzun uzun dua ediyormuş:

“Allah’ım... Karımın başı ağrımasın, benimki ağrısın! Sakın onun bir yeri kırılmasın, kırılacaksa benimki kırılsın... O asla üzülmesin, ben üzüleyim...”

Duanın son bölümünde de şöyle diyormuş:

“Allahım... Ne olur karımı dul bırakma, beni bırak!”

GÜNÜN SÖZÜ

İnsanların dünyası küçük olunca birbirlerine çarparlar!