Koronavirüs vurmuş dünya evlere kapanmıştı. Turizmden ekmek yiyen ülkeler fena çarpıldı. 2020 yılında 2019 rakamlarına göre neredeyse yüzde 99 azaldı turist sayısı ve gelirler. Acil önlemler alındı, 2021’de turizm ayağa kalkmaya çabaladı. 2022’de patladı, Türkiye mesela 50.5 milyon turist ağırlayıp dünya dördüncüsü, komşumuz Yunanistan 28 milyon ziyaretçi ile dokuzuncu oldu.

2023 yılının ilk altı ayında Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17.48 arttı. Artışta değeri pula dönen TL’nin etkisi büyüktü.

Turizmde rakibimiz olan Yunanistan ise savaştan ötürü Rus, Ukrayna ve Çin’den beklediği turistleri kaybetti ama doğru hamlelerle 2023’ün ilk 6 ayında turist sayısını yüzde 26 arttırdı.

Rakamlar artsa da Türkiye için de, ekonomisinin 4’te biri turizme bağlı olan komşu için de yetmezdi, daha fazla turist daha fazla dolar için farklı şeyler yapmak lazımdı...

***

Dünya liderimiz uçaklarından birine atladığı gibi soluğu Atina’da aldı, dostu Kiryakos yani Yunanistan başbakanı ile görüştü.

Ziyaretten kısa süre önce “adaları işgal etmiş olabilirsiniz ama bir gece ansızın gelebiliriz” falan diyen Erdoğan ‘en kalbi duygularımla selamlıyorum’, ‘bundan sonra her yıl görüşelim’, ‘aramızda çözemeyeceğimiz sorun yok’, ‘Atina’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum’, ‘faydalı görüşmeler yaptık’, ‘ticareti arttırma konusunda mutabık kaldık’ dedi...

Yunan başbakan Kiryakos Miçotakis ise, “Göç konusunda çok önemli bir sonuç elde ettik. Polis ve sahil güvenliğin iş birliğini konuştuk. Yunanistan’ın AB sürecinde Türkiye’ye sağlayacağı destek konusunu ele aldık, vize meselesinde yakın işbirliği kuracağız. Kıta sahanlığı ve deniz sahası meselelerini ise konuşmaya hazırız” dedikten sonra müjdeyi patlattı...

“10 Yunan adasında Türk vatandaşlarının 7 gün vizesiz seyahat etmesi konusunda karar aldık!”

Miçotakis’in müjdesi, 3 günlük ramazan bayramı tatilinin dünya liderimiz tarafından lütfedilip 9 güne çıkarılması gibi sevinçle karşılandı.

Türk seyahat şirketleri ellerini ovuşturarak derhal hazırlıklara başladı. Sektör temsilcileri, “Salgından sonra azalsa da Yunan adaları Türkler’in en fazla ziyaret ettiği destinasyonlar. Günü birlik ziyaretlerden, kruvaziyer turlarına kadar Yunan ekonomisine ciddi bir katkı olacak! Döviz kuru pek çok insana göre yüksek, buna rağmen Yunan adaları turlarında vize kolaylığı ile birlikte en az yüzde 50 artış yaşanır” dediler!

Doğruydu...

Koronavirüsten önce 1 milyon 100 bin Türk Yunan adalarında keyifle tatil yapmış, Yunanistan’a en fazla turist gönderen 7’nci ülke olmuştuk. 2022 yılında durum toparlanmaya çalışsa da Türk turist sayısı yüzde 50.6’lık bir düşüşle 541 binde kalmıştı. Buna rağmen iyi para bıraktık adalarda, 1 milyar euro!

Bayram havası sadece bizi değil, Türk turistlere kucaklarını vizesiz açan 10 adayı da sardı. Yunan gazeteleri haberi, ‘Miçotakis-Erdoğan anlaşmasının faydaları’ diye manşetlerden verdi.

Midilli Acenteleri Birliği başkanı Panagiotis Chatzikyriakos mesela, “Başta Midilli ve 10 ada için büyük fırsat. Geçen yıl Midilli’ye gelen Türk sayısı 70 bini bulmuştu. Bu karardan sonra yüz binlerce Türk turistten bahsedeceğiz” dedi. Samos Adası’nda ise Türk turist sayısının yüzde 40 artması bekleniyor!

Sakız Adası’nda turizm kurulu üyesi Costas Mondos, geçen kurban bayramında Erdoğan’ın tatili iki gün daha uzattığına dikkat çekerek gelen Türkler’i şöyle anlattı... “Türkler Sakız için ekonomik soluklanma. Ziyarete gelenler genellikle yüksek gelirli insanlar. Paralarını alışverişe, yeme içmeye harcıyorlar.”

Tatil için adalara giden Türklerle ilgili ilginç bir tespit de Yunan polisinden geldi... Türkler adaları en çok uzatılan dini bayram tatillerinde tercih ediyormuş. Son kurban bayramında Midilli, Sakız ve Samos limanlarından giriş yapan Türk sayısı günlük 30 bine yakınmış!

***

Miçotakis Türkler’e 7 günlük vizesiz tatil dediğinde 7 Aralık’tı. Sadece bir gün sonra ne oldu peki?

Son üç dört yıldır vize isteyen Türklere kabusu yaşatan, burunlarını sürten, kapılarda bekleten, ona ret buna hayır, gözünün üstünde kaşın var diyen Avrupa Birliği, Yunanistan’ın vize kıyağını bekletmeden zart diye onayladı.

Çifte standarttı, iki yüzlülüktü, ülke kayırmaydı ama AB’nin onayını matah bir şeymiş gibi Türk kamuoyuna müjdeleyen kimdi? Türklere vize işkencesine senin benim gibi eli böğründe bakan Türk Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Öncü Keçeli!

Böyle... Kürsüden bir gece ansızın gelebiliriz üfürmelerine benzemez. Elin oğlu memleketi için doğru zamanda doğru hamleyi yapar, üstelik bunu müjdeymiş gibi sana söyletir.

Bir gece ansızın gelebiliriz lafını biz idrak edememişiz! Doğruluk payı varmış meğer... Yunan adalarında yaşayanları ihya edecek, eksilen Rus, Ukrayna ve Çinli turist açığını kapatarak 2-2.5 milyar eurocuk bırakacak Türkler bir gece ansızın adalara çıkacak işte!