Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye'nin talebine olumlu yanıt vererek yabancı dillerde "Turkey" olarak kullanılan ülke adını "Türkiye" olarak değiştirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye'nin yabancı dillerde "Turkey" olarak kullanılan ülke adının "Türkiye" olarak değiştirilmesine yönelik Genel Sekreter Antonio Guterres'e gönderdiği mektubu aldıklarını ifade etti. Dujarric talebin, mektubun alınmasıyla derhal yürürlüğe girdiğini belirtti.

Çavuşoğlu, 31 Mayıs'ta Twitter hesabından konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, "Ülkemizin marka değerini yükseltmek için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde başlattığımız süreç nihayete eriyor. BM Genel Sekreteri'ne bugün gönderdiğim mektupla ülkemizin BM nezdinde yabancı dillerdeki adını da "Türkiye" olarak tescil ediyoruz. Hayırlı olsun" ifadelerini kullanmıştı.

[old_news_related_template title="'Turkey'den Türkiye'ye değişim tartışma yarattı: 'Ü' krizi yaşanabilir" desc="Londra merkezli medya kuruluşu Middle East Eye, Türkiye'nin uluslararası arenada adını 'Turkey' yerine 'Türkiye' olarak değiştirmesiyle ilgili olarak son gelişmeleri haberleştirdi. Buna göre, dış yazışmalarda ülke adının Türkiye olarak yer almaya başladığı belirtilirken, Latin alfabesinde yer almayan 'ü' harfi krize neden oldu. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/01/18/iecrop/bayrak-depo1_16_9_1642500111.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/turkeyden-turkiyeye-degisim-tartisma-yaratti-u-krizi-yasanabilir-6895381/"]