Adana’da Zeydan Başkanla minder sohbeti...

Kitap fuarlarında okuyucularımızla aramızda ilginç konuşmalar geçiyor. Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimi öncesinde, “Kurtulacak mıyız?”, “Umut var mı?” diyorlardı. Geçen hafta sonu Adana’daydım. Bu kez okurlarımıza Mustafa Balbay ile birlikte daha çok, “Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kim kazanır?” sorusunu yönelttik. Bu arada Seyhan’ı, Çukurova’yı, Ceyhan’ı, Yüreğir’i de unutmadık.

Açıkçası konuştuklarımız hep “Zeydan Başkan kazanır” dediler. 2019 yılında Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildiğinde büyük bir borç yükünün altına girmişti. Göreve başladıktan kısa süre sonra belediyeye icra tebligatları geldi. Bir gün başkanın makam odasında bulunan masası, koltuğu dahil her şeyi alıp gittiler. Başkanın makam koltuğu yer oldu… Gazetemiz Adana Temsilcisi Mehmet Serbest, başkanın yerde otururken fotoğrafını çekmişti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, SÖZCÜ Medya Grubu Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’e konuştu. 

İLÇE ADAYLARI AÇIKLANMADIKÇA

O dönem kendisiyle konuştuğumda, “Benim makam odam, masam, koltuğum sokaklardır. Zaten makamda oturan bir başkan olmayacağım” demişti. Seçim vaatleri arasında ihtiyaç fazlası olan işçileri çıkaracağını da çekinmeden söylemişti. Dediğini de seçildikten sonra üzülerek yerine getirmişti. Açılan yeni bulvarlar, alt-üst geçitler, kreşler, alt yapı yenilemeleri, çalışanların maaşlarını gününde alabilmeleri önemli adımlardı. Başkanın bazen bir kahveye girip en iddialı olanlarla oyun oynaması hayli sempati toplamıştı. Tam Adanalı gibi yaşıyordu.

Adana’ya gidince kebabını yemeden dönmek olmuyor. Her yıl binlerce Nutuk bastırıp dağıtan yayıncı dostumuz Ömer Akkaya, mangalını yaktı ve o akşam misafirleriyle birlikte Adana seçiminin nasıl sonuçlanacağını konuştuk. Bir önceki dönem CHP İl Başkan Yardımcısı Hacı Karaaslan, Zeydan Karalar’ın seçimi kazanmasında hiç bir engel olmadığını anlattı.  

Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı tamam ama ilçelerin aday sorunu henüz çözülmüş değil. Bu konuda milletvekillerinin farklı adayları desteklemeleri açıklamayı geciktiriyor. Adana merkezde bulunan Çukurova, Seyhan, Yüreğir ve Sarıçam’ın belediye başkan adayları hala açıklanmadı. Gecikme devam ettikçe aday adayları olmasa da onların destekçilerinin karşılıklı yıpratma konuşmaları da eksik olmuyor.  

“5 YILDIR SEÇİME HAZIRLANIYORUM”  

Zeydan Karalar’la bir arkadaşının Seyhan Nehri kenarındaki ofisinde buluştuk. Zeydan Bey, “Başkanlığa seçildiğim günden beri,  yeni seçime hazırlanıyorum. Ben, seçim dönemi geldiğinde çalışmaya başlayan başkanlardan değilim” diyor. Karalar, belediyenin işlerinin iyi olduğunu ancak Adana’nın giderek ekonomik yönden kan kaybettiğini anlatıyor. Örneğin Adana’nın işsizliğin en yüksek olduğu illerimiz arasında olduğunu öğreniyoruz.

Adana’da dev fabrikalar kapanmış. Kapanmalarla birlikte işsiz sayısı artmaya başlamış. Bunun yanı sıra devletin Adana’da bulunan bölge müdürlüklerinin çoğu kapatılmış. Yani, Adana artık göç alan değil, göç veren bir kent olmuş. Zeydan Bey, belediyenin yapması gereken birçok işi özel sektöre bırakmadan belediye olanaklarıyla gerçekleştiriyor. Bu amaçla iş makinaları ağı büyütülmüş, büyük giderlerden belediye kurtarılmış. Karalar: “Giderlerimizi azalttık gelirlerimizi artırdık. Daha önce örneğin 4 lira borcumuz varken 1 lira gelirimiz vardı. Şimdi 1 lira borcumuz varken, 4 lira gelirimiz oldu. Borç batağından kurtulduk. Eskiden kalan borçlarımızı rahatlıkla ödeyebiliyoruz. Artık belediyemize icra gelmiyor” diyor.

7 BİN BİNA YIKILACAK

Zeydan Bey, kentin trafiğini rahatlatmak adına yapılan çalışmaları anlatıyor. Yeni dönemde hafif raylı sistem için kredi başvurusunda bulunacaklarını belirtiyor. CHP’li belediyelerin elini-kolunu bağlamak için her yola başvuruluyor. Devlet bankalarından kredi alınamıyor. Yurtdışından kredi bulununca belediye meclislerinden kolay kolay borçlanma yetkisi verilmiyor. Buna rağmen otobüs filosu büyük ölçüde yenilendi. İş makineleri alındı, bu makinelerin kiralanmasına büyük ölçüde son verildi.

6 Şubat depremi Adana’yı da vurdu. Depremde yıkılan az ama 12 bin hasarlı bina var. Bunlardan 7 binin yıkılması gerekiyor. Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Atay’ın uyguladığı çok yaygın projeler var. Topraksız tarım da bunlar arasında. Sera çadırları bölümlere ayrılıp afetlerde insanların barınabileceği çadıra dönüştürülebiliyor. 2 bin kişinin barınabileceği çadırlar küçük bir işlemle kullanılabilecek hale getirilebiliyor.

MİLLETVEKİLİ YARIŞI  

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Atay, bizi Seyhan Sanat Evi’ne götürdü. Gençlerin el emeği göz nuru eserlerini gördük. Çini, porselen, ahşap boyama, oymacılık, kağıt rölyef, sepet örücülüğü, kağıt heykel yapımı, cam füzyon, cam boyama, cam boncuk, vitray için harcanan emekler sanata ve gelire dönüşüyor. Seyhan Belediyesinin inanılmaz faaliyetleri var. Halk marketlerinde kendi ürettikleri deterjandan, sabuna kadar değişik ürünler satılıyor. Sosyal belediyecilik alanında önemli işler yapılmış.   

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’de kitap fuarına gelmişti. Adaylık konusunu sorduğumuzda, “Milletin memnuniyetine baksınlar, başka söze gerek yok” dedi. Şunu anladım, aday belirlemesinde Adana Milletvekilleri arasında görüş birliği yok.