“Hakem hatalarını konuşmaktan sıkıldık. Ancak düzelmiyor ve düzelmesi yönündeki inancımız artık azalıyor. Sahadaki futbolu, takımımızın mücadelesini konuşmak istiyoruz ama hakemler bunların önüne geçmeyi başarıyor. Biz bugüne kadar hakemlerden en çok canı yanan takımların başında geliyoruz. Ancak hatalar da üst üste gelmeye devam ediyor. Hedef belirliyoruz, bu doğrultuda bütçe oluşturuyoruz, kulüpteki herkes bunun için gece gündüz çalışıyor, sonunda hakemlerin verdiği kararlar bunların hepsinin üzerini örtüyor. Bir camianın, şehrin emeğiyle oynamak bu kadar mı kolay? Bizim artık sabrımız tükendi!..”

★★★

“Son haftalarda alışkanlık haline geldiğine inandığımız hakem hataları yine devam etti. Rakibimizin ilk golünde, iki futbolcumuza 10 saniye içerisinde yapılan faullerden sonra VAR sisteminden uyarı gelmiyor ve hakemler de pozisyonu es geçiyorlar. İkinci yarıda oyuncumuz Kenan Özer’e yapılan, bize göre bariz bir penaltı pozisyonu var ve hem maçın orta hakemi, hem de VAR hakemi, yine görmezden geldiler. Geçtiğimiz haftalarda oynadığımız BB Erzurumspor maçında da dramatik bir şekilde hakem hatalarıyla galibiyeti kaçırmıştık. Skora direkt olarak etki eden iki hakem hatasıyla zor bir deplasmandan puansız ayrıldık.”

★★★

“Maçın geneline baktığımız zaman iyi mücadele ettiğimizi düşünüyorum. Ancak öyle kırılma anlarında çalınan, çalınmayan düdükler var ki ne yazık ki hakemler yine canımızı yaktı. Öyle bir maç düşünün ki, karşılaşma boyunca rakibimiz hakeme tek itirazda bulunmuyor. Evet, Mete Kalkavan iyi bir maç yönetti ama bu Beşiktaş için geçerli. Tüm kararları rakibimiz lehine verdi, biz ise maç boyunca adeta yıpratıldık.

(...) Gerçekten bunları anlamamız, anlayışla karşılamamız artık mümkün değil. Karşılaşma 0-0 ilerlerken, Dicko ile bire bir yakaladığımız pozisyonda yine rakip oyuncu tarafından yapılan bize göre net bir faul var. Bu pozisyonda son adam kuralını göre belki bir kırmızı kart bile verilebilirdi. Hocamızda maç sonunda bunu dile getirdi ve kendisi de bu görüşünde bize göre haklıydı. İkinci yarıda Morais’in bileğine yapılan ağır harekete bırakın kart vermeyi faul bile vermiyorlar. Yine skor 2-1 devam ederken, oyuncumuz Morais’e yapılan tam ceza sahası çizgisi yakınında bir faul var ama hakem yine devam kararı verdi. O pozisyon bile belki de maçın değiştiği nokta olabilirdi. Bu tarz maçlarda böylesine düdüklerin, takımların ismine göre verilmemesi gerekiyor. Adalet, adalet, adalet... Başka da bir şey istemiyoruz...”

★★★

“Sezonun özellikle ikinci yarısında oynadığımız tüm karşılaşmalarda bariz hatalarla karşı karşıya bırakıldık. Kazandığımız maçlardan sonra bile hakem hatalarıyla konuşmak zorunda bırakıldık. Çağrımız ayrıcalık değil eşitlik istiyoruz yönünde oldu. Ancak bu konuda sesimize kulak verilmediğine inanıyorum. Bu sadece Gaziantep’in meselesi değil özellikle tüm Anadolu takımlarımızın ortak sorunu haline geldi. Baktığımız zaman, büyük takımların yaptığı her açıklamanın ardından oluşan kamuoyu, hakemler üzerinde de baskı yaratabiliyor. Ancak Anadolu takımları bunları dile getirdiğinde yok sayılıyor. Anadolu takımları özellikle pandemi dönemiyle birlikte sıkıntılarla boğuşurken en azından bu konularda sesimize kulak verilsin. Skoru sahada mücadele eden futbolcular belirlemeye devam etsin...

Her hafta hakem konuşmak da gerçekten üzüntü verici bir durum...”

★★★

...Her hafta hakem hatalarını konuşmaktan sıkıldık.

...Bunları anlamamız, anlayışla karşılamamız artık mümkün değil...

...Bir camianın, şehrin emeğiyle oynamak bu kadar mı kolay!

...Gerçekten üzüntü verici bir durum.

...Hakem Mete Kalkavan maçı Beşiktaş için iyi yönetti!

...Bariz penaltımızı hem orta hakem, hem de VAR görmezden geldiler...

...Adalet, adalet, adalet... Başka bir şey istemiyoruz.

...Skoru (hakemler değil) sahada mücadele eden futbolcular belirmeye devem etsin.

...Artık bizim sabrımız tükendi!..

★★★

Daha bunlar gibi birçok “sert” hakem tepkisi...

Peki hakem adaletsizliğine “Artık sabrımız tükendi” diyerek kafa kaldıran kişi kim olabilir sizce?

Gaziantep Futbol Kulübü Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi!..

O tarihlerde bu “sert” dili kullanan, hakemlere isyan eden, “canı yanık” Büyükekşi, bugün Futbol Federasyonu’nun en tepesindeki, bu sorunları çözmekle görevli kişi olarak; hakemleri eleştiren, adaletsizlikten yakınan kulüp başkanlarını, tüm futbol paydaşlarının ağız birliğiyle telin ettikleri hakem Halil Umut Meler’e yönelik saldırının azmettiricisi olarak gösterebiliyor!..

Yani dün öyle, bugün böyle!..

Burası Türkiye!..

Burada olur böyle vakalar!..