Tarih 24 Kasım 2019.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun dedi ki:

“Vakfın sitesinde vakfın manevi ismi olarak ‘Molla Muhammed Emin Er’ gösterilmektedir. Molla Muhammed Emin Er, Nakşibendi tarikatının son temsilcilerinden gösterilmektedir. Saidi Nursi kendisini ‘manevi öğrencisi’ olarak ifade etmiştir. Savunma sanayisinde ASELSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) gibi kritik kurumlarımızda maalesef kadrolaşma başlamıştır. Üzgünüm ki bu kadrolaşmada Hayra Davet Vakfı kilit rol oynamaktadır. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Haluk Görgün, Savunma Sanayii Başkanı Prof. İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Recep Şentürk, TAI Uzay Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selma Nas, TAI Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar Demir, vakfın kurucu isimleri arasında yer almaktadır. Bu isimlerin hep Hayra Davet Vakfı’ndan gelmesi tesadüf müdür? Neden yöneticiler hep bu vakıftan tercih edilmiştir?”

Hayra Davet Vakfı, 10 Eylül 2015 tarihinde kuruldu.

Ve son yıllarda gündemde.

Geçen hafta sessiz sedasız ve gündemde çok az yer alan bir açıklama geldi Hayra Davet Vakfı’yla ilgili. Savunma Sanayi Başkanlığı’na bağlı 90 firmanın tek bir bağımsız denetim firması tarafından denetlenmesi Meclis gündemine taşıyan CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, “Yerli ve milli önem taşıyan savunma sanayinde faaliyet gösteren firmalar, tek bir firma tarafından denetleniyor. Bu inanılmaz bir güvenlik zafiyetidir. Bu firmaların en kritik bilgileri tek Hayra Davet Vakfı’na yakınlığı ile bilinen bir firmada toplanıyor” iddiasında bulundu.

Öztunç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:

Savunma Sanayi Başkanı (SSB) Haluk Görgün’ün, Yeditepe Bağımsız Denetim şirketi ile bağlantısı nedir? Denetimin tek bir firmaya verilmesi haksız rekabete yol açmaz mı?

Bağımsız olması gereken denetimler neden tek bir firmaya yaptırılmaktadır?

Bu firmaya SSB kasasından ne kadar para ödenmiştir?

SSB’lığında paralel bir yapılanmalar var mıdır?

Hayra Davet Vakfı’nın savunma sanayi ile ilgisi nedir?

Bu vakıf ile doğrudan veya dolaylı olarak irtibatı olan kimler SSB’de görev almaktadır?”

“Eski bakanın oğlu devrede” iddiası

Dün CHP’li Öztunç’u aradım ve soru önergesi üzerine konuştuk:

“Hayra Davet Vakfı’nın kurucu üyeleri, başta Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve sektörün öncü firmalarından ASELSAN’da görev yapmakta. Bu vakıf ile bağlantılı olan ve birkaç firmanın bir üst kuruluşu olarak faaliyet gösteren Yeditepe Bağımsız Denetim şirketi savunma sanayi firmalarını denetlemekte. Bize gelen şikayetlere göre firmalara Yeditepe Bağımsı Denetim şirketi ile çalışmaları için baskı yapılmaktadır. SSB’nin dolaylı ya da doğrudan iştiraki olan ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, STM gibi 90’a yakın firma bulunmaktadır. SSB Başkanı Haluk Görgün’ün göreve gelmesiyle birlikte değiştiği bilgisi yansımaktadır. 90’a yakın firmanın tüm denetim işlerini Yeditepe Bağımsız Denetim şirketine verilmesi yönünde baskı yaptığı, firmanın da bu durumu kullanarak devletin belirlediği ücretlerin çok üzerinde astronomik fiyatlar verdiği belirtilmekte. Bu tutarın ise 2.5 milyar TL’ye yakın olduğu öne sürüldü.

“Ülkemizin savunma sanayinde başarıları hepimizin göğsünü kabartır. Savunma sanayi ülkemizin bekası açısından önemi nedeniyle göz bebeğimiz gibi bakmamız gereken bir alandır. Ancak son günlerde Savunma Sanayi Başkanlığı ve 90’na yakın iştirakindeki kadrolaşmanın geldiği boyut artık rahatsız edici bir noktaya gelmiştir. Biz üzerinde çalıştıkça bu sorunun ne kadar derin olduğunu görüyoruz ve takip etmeye devam ediyoruz.

“Özetlemek gerekirse kamuda üç-beş maaş alan bürokrat tartışmaları sürerken bize sizin asıl ‘süper güçlü bürokrat’tan haberiniz var mı dendi. Bu kişiyi inceledik. Bir de baktık ki AKP’li eski bir bakanın oğlu. SSB’nin direkt ya da dolaylı olarak iştirak ettiği doksana yakın firma var. Bu firmaların SSB adına denetimini, yönetim kurulunun belirlenmesini, ihalelerin dağıtılması gibi işlerin koordinasyonunu bu eski bakanın oğlunun yaptığı iddia edildi. Tüm ihalelerin takibini yaptığına dikkati çekmek isterim. Merak ettik bu kişilerin ortak noktası ne diye? Karşımıza Hayra Davet Vakfı çıktı. İktidar hiç ders almamış. Yerli ve milli diye övündüğümüz savunma sanayinde bu kişilere neden göz yumuluyor? Bu pastadan pay alan başkaları da mı var. Biz bütün bunları ve daha detaylı sorula Meclis gündemine taşıdık. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın cevaplaması istemiyle soru önergeleri verdik. Gelecek yanıtları merakla bekliyoruz.”