Yerel seçimden birinci parti olarak çıkan CHP'de yeni dönem, biraz normalleşme biraz talep mitingleri ile harmanlandı. Günün sonunda hak taleplerinin daha baskın dillendirilmeye başlandığı bir döneme geçildi. 

CHP yeni dönemin analizlerini aslında çok önceden kurgulamıştı. 

Yerel seçim biter bitmez belediye başkanlarına hitaben bir dijital mektup gönderildi. Mektup, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek ile Genel Sekreter Selin Sayek Böke'nin imzasını taşıyordu. 

CHP Genel Merkezi'nden gönderilen 5 Nisan 2024 tarihli bu yazıda, bundan böyle belediyelerin kendi adına anket yaptırmaması istendi. Herhangi bir anket şirketi ile anlaşma yapıldıysa da sürdürülmemesi... 

Bu yazı aynı zamanda yeni dönemde uygulanacak analiz stratejisinin şifrelerini de içeriyordu. Memnuniyet anketleri ve hizmet değerlendirmeleri dahil tüm ölçümler Genel Merkez uhdesine alındı. 

Bu kısım, belediye kısmından öte genel politikaları da ilgilendiriyor.

CHP artık partinin tüm adımlarını, belirlediği araştırma şirketlerinin ortak havuzunda ölçtürecek. Normalleşme, vaatler, talepler...

Hepsi bu havuzda farklı yöntemler uygulanarak anında ölçülecek ve raporlanacak. CHP Genel Merkezi'nin yerel seçim sürecinde çalıştığı ve sonuçları tutarlı olan 5 anket şirketi bu havuzun bir parçası. 

Bu sonuçlar; CHP liderinin röportajlarda yapacağı atıflar dışında büyük çoğunlukla kamuoyuna ilan edilmeyecek. 

Başka yeni bilgiler de var. 

Partinin genel merkezi, oluşturdukları bu araştırmacı havuzuna sonbaharı işaret etti. Tıpkı yerel seçim öncesinde olduğu gibi, Eylül ayından itibaren seçim anketleri, talepler, eylemler ve normalleşme gibi başlıklar 5 firma tarafından düzenli olarak ölçülüp raporlanacak. 

Türkiye seçim haritası coğrafi olarak değil CHP gücüne göre kategorize edilecek. CHP'nin güçlü olduğu yerdeki anketler ile az güçlü olduğu bölgeler, farklı eğilim yoklamaları ve metotlar uygulanarak ölçülecek. 

Belediyeler için karne uygulamasına da geçiliyor. CHP Genel Merkezi, aynı araştırmacı grubuna belediye anketlerinin 2025 başı itibarıyla raporlanmasını istedi. Belediyelerin karne uygulamasında sadece vatandaş/seçmen anketleri değil, belediye çalışanlarının memnuniyetleri de ölçülecek. Ortaya her belediye için bir karne çıkacak. 

CHP'nin yeni dönem anketlerinden çıkan sonuçlar, yeni politikalarda "keskin" olmasa da "orta ağırlıkta" etkili olacak.