Uluslararası danışmanlık şirketi Henley&Partners her yıl ‘dünyanın en zengin şehirleri’ listesi yayınlıyor. Listeye alınanlar yüksek net değere sahip, 1 milyon doları olan ya da daha fazla yatırım yapılabilir servete sahip bireyler. Yani bir şehirde kaç dolar milyoneri var, o belli oluyor. 2023’ün listesi 18 Nisan’da yayınlanmıştı ama her nedense dün aniden manşet oldu.

Eh ‘çok zengin listesi’ madem gündemde, çenemizi yoralım o zaman...

Son listede 97 şehir var. En tepede 340 bin dolar milyonerinin yaşadığı New York, ikinci sırada 290 bin 300 milyoneri olan Tokyo, üçüncü sırada Arap zenginlerinden oluşan ve 285 bin milyoneri barındıran Körfez Bölgesi var. 16 bin 300 dolar milyoneri ile İstanbul listenin 51’inci sırasında...

Aman da ne güzel diyerek züğürt halimizle sevinmeye kalkmayın hemen.

Bi terslik var!

Tersliğe gelmeden önce dolar milyoneri artışında rekor kıran şehirlere göz atalım... ABD’nin Florida Batı Palmiye Plajı bölgesinde bir yıl öncesine göre yüzde 90,  Austin şehrinde yüzde 102, Çin’in Hangzhou şehrinde yüzde 105 ve Shenzhen şehrinde yüzde 98 artmış dolar milyoneri sayısı.

Yüzde 102, yüzde 105... Gökten dolar milyoneri mi yağmış bu şehirlere?

Hayır para parayı çekmiş!

Mesela Atina ve Paris’te yüzde 3, Doha’da yüzde 6, Roma’da yüzde 7, Madrid’te yüzde 9, Londra’da yüzde 15, Angola’nın Luanda şehrinde yüzde 28, Nijerya’nın Lagos kentinde yüzde 30 azalmış dolar milyonerlerinin sayısı.

Bu şehirler için kötü ama daha da kötüsü var...

İstanbul’da yüzde 35, Rusya’nın St. Petersburg şehrinde yüzde 38, Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde yüzde 40, Moskova’da yüzde 44 eksilmiş milyonerler.

Buna eksilme değil, dense dense kaçış denir! Tası tarağı toplayıp arkalarına bile bakmadan pırrr.

İstanbul’dan kaçan sadece dolar milyonerleri mi?

Resmi verilere son 5 yılda 2 milyon 200 bin kişi kaçmış İstanbul’dan! Sokakta metroda daha çok Suriyeli, daha çok yabancıya denk gelmemiz meğer bu yüzdenmiş.

Ve işin ilginci zengin fakir çoğunun kaçış nedeni ortak... Daha iyi yaşam koşulları!

İngiltere’de Oxfam diye bir yardım kuruluşu küresel ölçekte her yıl rapor yayınlıyor. Adı çarpıcı: Eşitsizlik öldürür raporu!

Son çalışmada Oxfam’ın deneyimli uzmanlarını bile şaşırtan bir durum var. Rapordaki cümle aynen şöyle... 25 yıldır dünyada ilk kez aşırı zenginlik ve aşırı yoksulluk aynı anda arttı!

Bu rapora göre küresel ölçekte artan eşitsizlik öyle bir hal aldı ki misal pandeminin başlangıcından bu yana biriken yeni servetin üçte ikisi dünyadaki en zengin yüzde 1’lik kesimin cebine gitti! Son iki yılda en alttaki yüzde 90’lık dilimde yer alan her bir kişinin kazandığı her 1 dolarlık servete karşılık, her milyarderin banka hesabına 1.7 milyon dolar eklendi!

Oxfam’ın raporuna göre dünyanın en zengin 10 insanının serveti pandemiden günümüze iki katına çıktı. 252 çok zengin, 1 milyar insandan daha fazla servete sahip. Eşitsizlik her dört saniyede, bir insanın ölümünde rol oynuyor. Bu yüzden her gün 1300 kişi ölüyor. En zengin ve en güçlü insanlar için alttakilere, tıpkı ülkemizde olduğu gibi ‘ekonomik şiddet’ uygulanıyor. Bu durum en yoksullara ve çocukların geleceğine doğrudan zarar veriyor.

Raporu yazanlar sonunda şunu diyor: Bu bir tesadüf değil, seçim!

Seçimleri yüzünden dünyada ve Türkiye’de fakir çalışıyor zengin kazanıyor.

Ama dünyada sadece Türkiye’de, İstanbul örneğinde görüldüğü gibi ‘eşitsizler arasında eşitlik’ sağlandı! Dolar milyonerleri de Türk Lirası fakirleri de şehirden kaçtı, milyonlarcası ise fırsatını ve de bir yer bulsa hemen yarın kaçacak.

Eee ne diyor her konuşmasında dünya liderimiz... Yaparsa kim yapar? Biz yaparız, biz!