CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, düzenlediği basın toplantısında, IŞİD terör örgütü militanlarının Türkiye yapılanmasına yönelik 422 sayfalık dinleme kayıtlarını ortaya çıkarttı.
Eren Erdem’in paylaştığı üzerinde gizli ibaresi bulunan belgelerin yanı sıra , İl Emniyet Müdürlüğünün Ankara Valiliği’ni bilgilendirdiği belgeleri de açıkladı.

Eren Erdem, yaptığı toplantıda Kilis ve Gaziantep’te IŞİD militanlarının serbestçe örgütlendiğini, binlerce teröristin Türkiye'den geçiş yaparken, tüm güzergahlarının belirlendiğini ama tek bir operasyon dahi yapılmadığını gösteren belgeleri ortaya çıkarttı. Eren Erdem, açıkladığı belgelerle ilgili olarak Kilis’te Antep’te, Türkiye’nin bir çok şehrinde hükümetin görmezden geldiği olayların olduğunu, Milletvekili olarak denetim görevini yerine getirmek için bu belgeleri açıklayacağını söyledi.

“AKP HÜKÜMETİNİN ELİNİN NE KADAR KİRLİ OLDUĞUNU GÖSTEREN BELGELER”
Eren Erdem, “Size göstereceğim belgeler, Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl gecekondu devletine dönüştürüldüğünü ve AKP Hükümetinin elinin ne kadar kirli olduğunu gösteren belgeler…” dedi. Açıklanan belgelerde Erdem, kod adı Ebubekir olan, Emniyet tarafından aranan İlhami Balı adlı şahsın Türkiye IŞİD terör örgütü saldırılarının planlayıcısı olduğunu iddia eden Erdem,bu kişiye ait telefon konuşmaları paylaştı. “Bu telefon konuşmalarında teröristlerin, hangi otelde kaldığı, nerede araba bekledikleri, arabaların hangi benzinlikten yakıt alacağı, nerede duracağı, Kilis’te hangi camide toplanılacağı, kaç kişinin nereye gidip geleceği hepsi yazıyor. Tüm bunlar bilinmesine rağmen hiçbir operasyon yapılmamış. Çok basit bir soru soruyorum, bu teröristleri neden tutuklamadınız?” diyerek IŞİD teröristlerinin serbest bırakılmasına tepki gösterdi.
Telefon konuşmalarında geçen diyalogları paylaşan Erdem, “Bakın, çok ilginç diyaloglar yaşanmış. Emniyet tüm bunları dinleyip kaydetmiş. Bakın, İlhami Balı denilen terörist soruyor, ‘Emmi.. Kaç kişi çıktı senden?’ diye. Sınırı kaç kişinin geçtiğini soruyor, yanıt olarak ’175 çıkış’ deniliyor, o da tekrar ‘Yok ben girişi soruyorum’ deyince yanıt olarak ‘1128 kişi’ yanıtı veriliyor. Rakamı görüyor musunuz? Tam 1128 kişi bir partide yeri bilinen bir adresten alınıp taşınıyor, kimse bir operasyon yapmıyor. Daha ilginci, bir diyalogda bu kişi telefonda çakar siparişinde bulunuyor. Sanki süpermarket alışverişi yapar gibi sadece polislerin ve üst düzey memurların kullanabileceği çakar siparişi veriyor. Denetim sıfır. Çok trajikomik diyaloglar var. Bir terörist nasıl çıkış yapacağını soruyor, ona bile detaylı olarak bilgi veriliyor, emniyet ise tabi ki görmezden geliyor. Dediğin yere geldim, petrolün önüne geldim. Suriye’ye çıkan kişiler, çok kolay sınırı geçiyor. Gidip Rakka’da silah ve askeri eğitim alıyor, sonra gelip Türkiye’de katliam yapıyor.” dedi."BELGELERDE ,ANKARA VE SURUÇ KATLİAMINI İLHAMİ BALI'NIN PLANLADIĞI YAZIYOR"
IŞİD militanlarına ilişkin onlarca uyarı yazısı ve iddianame hazırlandığını belirten Erdem, emniyetin bu kişilere yönelik tek bir operasyon bile yapmadığını ve bu kişilerin serbestçe hareket ettiklerini ifade etti. Ankara Valiliği’nin il emniyet müdürlüğünü bilgilendirdiği belgeleri gösteren Erdem, “İlhami Balı’nın Ankara ve Suruç katliamını planladıkları ve mühimmat topladıkları belgelerde yazıyor. Tekfirci Samanpazarı Grup olarak istihbarat bu kişileri kategorize etmiş. Bu belgelerde Kilis’ten grup grup insanların nasıl sınırda taşındığı yazıyor. Kilis’te cami önleri İETT otobüs durakları gibi çalışıyor. Hükûmetin tüm bunlardan haberi var. Konuşmalarda ‘Türk petrolleri ve postanede biz ikinci postayı teslim ettik’ cümlesi geçiyor; yani yer ve koordinat biliniyor. GSM telefonları kayıtlı. Bu vurdumduymazlığa söyleyecek söz bulamıyorum. Telefonda geçiş işleri adı altında devlet memuru gibi çalışan bir organizasyon görülüyor. Bir adam teröristin birine ‘Antep’in merkezindeyim, Belkıs Otel var oradayım.’ diyor. Ey Emniyet sen nerdesin, ey Adalet Bakanı sen nerdesin, nerdesin ey AKP hükûmeti! Bu kişiler şu an Rakka’da silah eğitimi alıyor. Bu belgelerde yüzlerce adres, telefon kaydı, bilgi var.” dedi.

IŞİD TERÖRİSTLERİNİN VİDEO KAYDI ÇEKİP TÜRKİYE'Yİ TEHDİT ETTİKTEN SONRA TEDAVİ EDİLMİŞ
Ebu Hanzala’nın serbest bırakılmasını hatırlatan Erdem, “Telefon tapelerinde bir terörist takvahaber’den bahsediyor. O sitenin editörü olduğunu söylüyor. Bu haber sitesi Ebu Hanzala’nın, hani o geçenlerde serbest bırakılan sözde IŞİD emiri. Takvahaber, Urfa’dan Suriye’ye terörist geçirdiğine dair onlarca telefon diyalog var. Şimdi Adalet Bakanı’na soruyorum, Ebu Hanzala’yı serbest bırakan hâkime soruşturma açılacak mıdır? Bu belgelerde IŞİD teröristlerinin hepsinin Türkiye’de tedavi olduğundan söz ediliyor. Tedavi masraflarının nasıl karşılandığından söz ediliyor. 10 bin dolar, 20 bin dolar, bu kadar parayla teröristlerin hangi hastanede, hangi doktordan tedavi olduğu belirtiliyor. Muhammed Ebu Türki, video kayıtları çekip Türkiye’yi tehdit eden teröristin bile sınırı geçip tedavi edildiği 18 bin dolar harcandığı yazıyor. O hastanelere, doktorlara dair tek bir soruşturma açılmış değil. Taksim’de bildiri dağıtan insanları tutuklayan anlayış, bu kişilere neden operasyon yapmıyor. Burada ihmal yoktur, kasıt vardır. Her şey elinizde ama müdahale etmiyorsunuz. Demek ki siz terör örgütleri arasında ayrım yapıyorsunuz.” dedi.

"TAMAMI DİNLENMİŞ AMA BİR TEK OPERASYON YAPILMAMIŞ"
Erdem belgeleri göstererek; "bu 422 sayfalık gizli ibareli belgelerde gördüğünüz gibi facia konuşmalar var. Telefonda IŞİD'ciler aralarında konuşurken, abi şurada 10 kişi bekliyor onları aldıralım, yaralımız şu hastanede, Tavuk pazarında falanca kafile bekliyor, lav silahlarını ve keleşleri yanıma aldım, sınırı geçeceğiz, şeklinde tarihi konuşmalar var. Tamamı dinlenmiş, ama bir tek operasyon bile yapılmamış! Bu bir faciadır, bu açıkça IŞİD'e göz yummaktır. Bu belgeler normal şartlarda skandaldır" dedi.

EREN ERDEM'DEN ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ'A: "BIYIK BIRAKARAK SİYASETÇİ OLUNMAZ"
Bekir Bozdağ’ın teröre bilerek göz yumduğunu ifade eden Erdem, “Bıyık bırakarak siyasetçi olunmaz, adaleti tescil ettireceksen o makamda otur. Bu işleri görmezden geldiğine göre düşük profillisin. O makamda oturma. Teröristler lav silahıyla, keleşlerle Kilis'ten sınırı geçiyor, hükûmet oturmuş telefonları dinliyor ama hiçbir şey yapılmıyor. Utanmıyor musunuz bu ülkenin çocuklarını katledenlere göz yummaya?” dedi.

EREN ERDEM ÖLÜM TEHDİTLERİ ALDIĞINI AÇIKLADI!
Bir soru üzerine sürekli ölüm tehditleri aldığını açıklayan Erdem, milletvekili olarak görevinin denetim olduğunu ve gerçekleri dile getirmekten korkmadığını ifade etti.