Seçim bitti ve Mehmet Şimşek’ten açıklama geldi. Neydi? “Eylül 2023’te açıkladığımız Orta Vadeli Programımızı güçlendirerek kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.” Tamam o zaman!

Bahsettiği programda sadece sayılar vardı. Ha bir de yapılacak zamların yılda sadece bir kez hedeflenen enflasyon oranına göre olacağı söylenmişti.

Yılın başında gördük ki o iş öyle olmadı. Üzerine daha iki gün önce Erdoğan, temmuz ayında emeklilere zam yapılacağının sözünü verdi. Sahi bahsettiği “kararlılık” denilen şey neydi?

★★★

Serbest piyasa uygulanacak da demişti. Daha dün kamu bankaları cayır cayır piyasaya döviz sattı. Kamu bankaları bunu “serbest” olarak yaptı der, geçer.

İyi de yılbaşından beri 35 milyar dolarlık satılan rezervi kim heba etti? Başka bir şansları kalmadığı için kim artırdı faizleri?

★★★

Kriz algısını düzeltmek için ne yapmak gerekli? Önce piyasaların baktığı en önemli iki veride olumlu bir tablo çizmeli...

Nedir bunlar? Biri vatandaşın ekonomideki gidişatı anlamak için baktığı dolar... Diğeri iş aleminin ilgilendiği faiz...

Şimdi sen bunları suni olarak baskılarsan, hiçbir şey olmamış gibi davranırsan günü gelir ekonomiyi şapa oturturlar. Dolma gibi oyarlar.

★★★

Göreve geleli tam 10 ay geçti. Bu süre zarfında yıllardır dış mihraklarla savaştığımıza inanan kadim Türk milleti bile uyandı. AKP’yi sandığa gömerken hiç acımadı.

Bu saatten sonra bu kadar fakirleştirilmiş bir halka “biraz daha sabredin” demek aslında ana avrat küfretmek... Sabreden derviş sabrederken gebermiş de bundan haberi olmayan bir Mehmet Şimşek’miş...

★★★

Şimdi ne yapacak? Hemen söyleyeyim... Kitabı açacak. Ne yazıyor orada? “Eğer yaptıkların bugüne kadar işe yaramamışsa reform denilen değişikliklere gitmeye çabala...”

İyi fikir! Bu havayı dağıtmak için reform yapıyoruz diye paket üstüne paket açacak. Ülke paket açmadan büyüyemez, ekonomi yürüyemez hale geldi... Ha açmışsın paketi, ha vermişsin teşviki, hormonlu ekonomi bizimkisi...

★★★

Ekonomi paket açmakla toparlansaydı dünyada fakir ülke kalmazdı. Paket demek, kaynak demek... Devletin alacağından vazgeçmesi demek... Her paketle birlikte bütçe daha da açık verecek.

İyi de, adama sormazlar mı; “Ekonomi iyi gidiyorsa bu destek paketleri niye?” diye... Bugüne kadar soran olmadı. Herkes alkışladı, paketleri koyacak yer kalmadı! İşe yarayanı pek çıkmadı.

★★★

Zira şapkada tavşan kalmadı! Krediler harcandı. Teşvikler dağıtıldı. Borçlar katlandı. Ekonomi sözde büyüdük lakin gelirler azaldı.

Hepimiz fakirleştik. Batan battı. Kalanlar yan yattı. Sığınacak icraat bulamıyorlar. Ekonomi fena... Dikiş tutmuyor. Oylar düşüyor.

Durun bakalım... Daha elektrik çarpacak, doğalgaz yakacak. Adam son 5 yılda ekonomiyi bitirdi. Sadece 10 ayda mı toparlanacak. Mehmet Şimşek desin 2026, ben diyeyim 2028... Her şeyi doğru yaparsak ancak dengeleniriz... Yapamayacağımıza göre...