Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Vardiya’nın ayrıntıları açıklandı
‘Vardiya’nın ayrıntıları açıklandı
Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin 16. edisyonu bu sene 26 Mayıs – 25 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenecek. Bienal kapsamında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu, bienali öğrenme ve tartışma ortamına dönüştürecek uzun soluklu bir projeye ev sahipliği yapıyor.
Kültür Sanat 7 Mart 2018 - 13:30

Küratörlüğünü Kerem Piker'in, yardımcı küratörlüğünü Cansu Cürgen, Yelta Köm, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev ve Erdem Tüzün'ün üstlendiği Vardiya projesi kapsamında bienal süresince haftalık vardiyalar hâlinde Venedik'e gidecek mimarlık öğrencileri, bienalin bu yılki teması Freespace / Serbestmekân kavramı çerçevesinde geniş katılımlı bir projeye dahil oluyor.

Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu'nda yer alacak projenin ayrıntıları, proje ekibi tarafından, 6 Mart Salı akşamı Salon İKSV'de düzenlenen bir basın toplantısıyla paylaşıldı. Toplantının açış konuşmasını yapan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, “İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak, 2007 yılında Türkiye Pavyonu'nun koordinasyonunu üstlenmemizle başlayan Venedik Bienali yolculuğumuz, 2014 yılında 21 destekçinin de katkılarıyla başardığımız kalıcı mekân tahsisiyle güçlenerek devam etti. Bu sene Türkiye Pavyonu'nun oluşum sürecine hep birlikte tanıklık etmemize olanak veren bir projeye ev sahipliği yapacak olmaktan dolayı çok heyecanlıyız” dedi. Basın toplantısı, konuşmaların ardından yuvarlak masa paneli ile devam etti. Panel, İKSV Yurtdışı Projeler Yöneticisi Tuna Ortaylı Kazıcı'nın İKSV'nin Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu koordinasyonunu, 2018 için başvuru ve seçici kurul ile birlikte değerlendirme sürecini ve Vardiya'nın seçilme nedenini anlatan konuşması ile başladı.

iksvbulten

Soldan sağa: Görgün Taner, Can Eren, Kerem Piker, Ali Aköz, Tuna Ortaylı Kazıcı

DÜNYA ÖĞRENCİLERİNİN BULUŞMA ALANI

Vardiya'nın kavramsal çerçevesi ve nasıl ortaya çıktığına dair bilgi veren küratör Kerem Piker konuşmasında, “Mimarlığın konu edildiği bu türden enformel öğrenme alanlarından belki de en önemlisi olan Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi'nin içerisinde yer alan Türkiye Pavyonu'nu bizler, salt bir sergi alanı olmanın ötesinde bir buluşma, karşılaşma ve üretim mekânı olarak tarif etmeyi yeğliyoruz. Bu ortama katılımı güçlendirmek, çeşitlendirmek ve mimarlık alanının yeni aktörlerinin merakları ile genişletmek maksadıyla uluslararası bir çağrı düzenleyerek Türkiye Pavyonu'nu bütün dünyadan mimarlık öğrencileri için bir buluşma alanı olarak düşünmeye çalıştık” açıklamasını yaptı.

29 ÜLKEDEN 452 KİŞİ BAŞVURDU

Vardiya projesi için ABD'den Çin'e, Hindistan'dan Kosta Rika'ya 29 farklı ülke ve 70 şehirden 452 öğrenci başvurdu. Başvuruların yüzde 80'ini lisans öğrencileri, yüzde 20'sini ise yüksek lisans öğrencileri oluşturdu. Başvuran öğrencilerin yüzde 70'i kadın, yüzde 30'u ise erkek mimarlık okulu öğrencileri oldu.