Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kıvırcık Ali ölümünün 8. yılında anılıyor… Kıvırcık Ali kimdir, gerçek adı ne?
Kıvırcık Ali ölümünün 8. yılında anılıyor… Kıvırcık Ali kimdir, gerçek adı ne?
Kıvırcık Ali, 8 yıl önce bugün hayata gözlerini yumdu. Kendi kitlesini oluşturan, Türk Halk Müziği'inin sevilen ismi Kıvırcık Ali'nin gerçek adı Ali Özütemiz'dir. Kıvırcık Ali, Gül Tükendi Ben Tükendim, Üçüncü Gurbet, Hepimize Yeter Dünya ve Isırgan Otu albümleriyle üne kavuştu.
Magazin 11 Ocak 2019 - 11:46

Genç yaşta trafik kazasında hayatını kaybeden Kıvırcık Ali’nin bugün ölüm yıldönümü. Türk Halk Müziği’nin başarılı ismi Kıvırcık Ali ölümünün 8. yılında sevenleri tarafından anılıyor. Peki Kıvırcık Ali kimdir, gerçek adı ne? İşte merak edilenleri…

KIVIRCIK ALİ KİMDİR?

Kıvırcık Ali, Tokat'ın Turhal ilçesinin Erenli köyünde 11 Ekim 1968’de doğdu. Aşık Ali adlı bir halk ozanının oğlu olarak dünyaya geldi. Ali Özütemiz ya da bilinen adıyla Kıvırcık Ali, İlkokulu bitirdikten sonra okumadı. 1983 yılında İstanbul'a geldi ve saz yapım atölyesinde çalışmaya başladı. Bu sırada katıldığı bir ses yarışmasında aşıklama dalında birinci oldu. Bir yandan konfeksiyon atölyesinde çalışırken, solfej dersleri alarak ve düğünlerde saz çalarak müzikle ilgisini sürdürdü.

Kıvırcık Ali kimdir? Kıvırcık Ali’nin ölümünün 7. yılı… Kıvırcık Ali’nin gerçek adı nedir?

 

1992 yılında Aşık Nuri Yücel'in Hapishane Ranzaları 2 isimli albümüne bağlamasıyla katılarak ilk profesyonel stüdyo çalışmasına başlamış oldu. 1994-1998 yılları arasında yaptığı albümler piyasaya sürülmedi fakat bu sürede başta Aşık Nuri Yücel olmak üzere birçok sanatçının albümünde sanat yönetmenliği yaptı. 1995'te iki arkadaşı ile birlikte Grup Turnalar'ı kurdular ve Türkülerden Türkülere Yol Eyledik ve Türküler Kimliğimiz adlı iki albüm çıkarttılar. 1999'da ilk solo albümü Gül tükendi ben tükendim'i hazırladı ve aynı sene İber Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü.

Türkiye'de ve Almanya'da çok sayıda konser verdi, televizyon programlarına katıldı. Bestelerini birçok sanatçı seslendirdi. “Kıvırcık Ali” olarak bilinen sanatçı 11 Ocak 2011 tarihinde saat 5.30'da kendi aracıyla geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. İstanbul, Hadımköy'deki Gülbahçe Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Son güncelleme: 12:53 - 11.01.2019