Sözcü Plus Giriş

Belçika gezilecek yerler: Baştan sona Belçika gezi rehberi…

Fransa, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda ile komşu olan Avrupa'nın kuzeybatısında yer alan Belçika, Adını Kelt ve Cermen karışımı bir halk olan Belgae’lerden alıyor. NATO ve Avrupa Birliği'nin başkenti Belçika'nın gezilecek tarihi ve turistik yerlerinden bazılarını sizler için derledik...

Güncellenme: 07:35, 06/08/2018
Belçika gezilecek yerler: Baştan sona Belçika gezi rehberi…

Avrupa'nın tarihiyle, müzeleriyle, Orta Çağ yapılarıyla, festivalleriyle, çikolatalarıyla ünlü ülkesi Belçika’nın gezilecek yerlerinden bazılarını haberimizde bulabilirsiniz…

BELÇİKA GEZİLECEK YERLER

BRÜKSEL / BÜYÜK PAZAR MEYDANI

Brüksel'in kalbinin attığı ve etrafının 13. yüzyıldan kalma yapılarla dolu olan meydandır. İlk olarak 11. yüzyılda kurulan ve kısa zamanda gelişen meydan, kentin politik ve ekonomik merkezi. Yılın her dönemi kalabalık olan meydanda konserler ve kültürel organizasyonlar yapılmaktadır. Meydanda birkaç yılda bir çiçeklerden oluşan kocaman bir halı yapılır.

BRÜKSEL / ST MICHAEL VE ST. GUDULA KATEDRALİ

Şehrin merkezinde yer alan kilisenin yapımına 1225'te başlanmış 15. yüzyılda tamamlanmış. Katedral birkaç kez restore edilmiştir. İçerisinde değerli eşyaların sergilendiği bir müze olan St. Michael ve St. Gudula Katedrali, Gotik mimarinin en sade örneklerinden biridir. Hendrik Frans Verbruggen tarafından yapılmış ahşap minber katedralin en çok ilgi çeken kısımlarının başında geliyor.

BRÜKSEL / ATOMIUM

1958 yılında Expo 58 fuarı için yapılmış, Andre Waterkeyn tarafından tasarlanmıştır. 102 metre yüksekliğinde, dokuz çelik kürenin birleştirilmesi ile oluşan yapı Brüksel'in önemli simgelerinden biridir. Mimarisi ile dikkat çeken Atomium, her biri 18 metre çapında olan 9 bölümden oluşmaktadır. Hücrenin kristal yapısının 165 milyon kez büyütülmesinden esinlenmiştir. Küreler 12 boru ile birbirine bağlanmış Waterkeyn, demir atomunun Expo 58 fuarı için dönemi daha iyi ifade edeceğini düşünmüştür. Planlandıktan sonra 6 ay içerisinde inşa edilmiş ve Brüksel'de modern mimarinin sembolü haline gelmiştir. Son katına asansör ile ulaşılabilir ve buradan şehir manzarası harikadır. Burada bulunan restoranda yemek yiyip manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

BRÜKSEL / İŞEYEN ÇOCUK HEYKELİ

Heykel 1619'da Jerome Duquesnoy tarafından yapılmış. Defalarca çalınması nedeniyle tekrar tekrar yapılmış. Brüksel'in simgesi olan 61 cm yüksekliğindeki heykel, bazılarına göre bir yangın felaketini engelleyen cesur bir çocuğun anıtı, bazılarına göreyse bir bomba fitili üzerine işeyerek bombayı söndüren çocuğun anıtıdır. Kimi kutlamalarda bira akıtılan heykele özel günlerde gardırobunda bulunan kıyafetlerden birisi giydiriliyor. Şehrin en ünlü meydanı Grand Place'a çok yakın bir konumda yer almaktadır.

BRÜKSEL / HOTEL DE VILLE

96 metre yüksekliğindeki çan kulesi ile Grand Place'i çevreleyen binaların en görkemlilerinden olan Hotel de Ville, 1402-1420 yılları arasında inşa edilmiş. Yapının, ilk önce tasarımını Jacob van Thienen'in yaptığı batı kanadı kullanılmış. Ardından Guillaume de Voghel'in tasarladığı doğu kanadı inşa edilmiş ve bina günümüzdeki şeklini almış. Binanın ön kısmında, gerçekleri Kent Müzesi'nde sergilenen, çok sayıda heykel bulunuyor. Günümüzde komün meclisi olarak kullanılan Brüksel Belediye Binası, zaman zaman kraliyet ailesinin özel günlerinde kutlamalara ev sahipliği yapıyor.

Hotel De Ville - Brüksel

Hotel De Ville – Brüksel     Foto:Shutterstock

BRUGGE / BİZİM LEYDİ KİLİSESİ

13 ve 15. yüzyıllar arasında şehirde inşa edilen en büyük kiliselerden biridir. Aynı zamanda kulesinin yüksekliği yaklaşık olarak 122 metredir. Bu yükseklik kulenin yeryüzünde tuğladan inşa edilen en yüksek ikinci kule olmasını sağlamıştır. Gotik mimarisi ve etkileyici iç tasarımı ile öne çıkan kilise, 1504 yılında Michelangelo tarafından yapılan “Madonna ve Çocuğu” heykeline ev sahipliği yapıyor. Günümüzde Roma Katolik kilisesi olarak hizmet vermektedir.

VİZE ALMAK İLE UĞRAŞMAK İSTEMEYENLER İÇİN VİZESİZ GİDİLEBİLECEK 5 GÜZEL ÜLKE


BRUGGE / MARKT MEYDANI

Şehrin en merkezi yerinde bulunan meydan yaklaşık olarak 10 bin metrekarelik alanı kaplamaktadır. Çevresinde 12. yüzyıldan başlayarak 18 ve 19. yüzyıllara ait birçok Neo-Klasik ve Gotik üslupla inşa edilmiş yapı bulunmaktadır. Yaklaşık 20 yıl önce yenilenen meydan, şehrin en kalabalık yeridir. Faytonlar, rengarenk ortaçağ evleri, restoran ve kafelerle çevrili meydan da Jan Breydel ve Pieter de Coninck heykeli de yer alıyor. Bu meydandaki iki önemli yapı Belediye Binası ve Çan Kulesi’dir.

BRUGGE / ÇAN KULESİ

Belfy (Belfort) Çan Kulesi, Brugge'ün en ünlü sembollerinden biri. 83 metre yüksekliğindeki Çan Kulesinden kuş bakışı manzarayı görmek için 366 basamak çıkmanız gerekiyor. Bu saatli kule 1240 yılında hazine odası olarak inşa edilmiş. Daha sonra çıkan yangınlar sonucu zarar görünce 1280 yılında tekrar inşa edilmiş ve gözlem kulesi olarak kullanılmaya başlanmış. 1483 yılında kuleye tahta, sivri bir çatı eklenmiş ancak düşen yıldırım sonucunda yeni bir düzenleme ihtiyacı doğmuş. 17. yüzyıldaki din savaşlarında kule Flamanların koruması altındaymış. Son olarak, 1822 yılında kulenin çatısı yenilenmiş. Sosyal, politik ve dini olayların belirlenmesinde amacıyla kullanılan kule, saatin eklenmesiyle yeni bir fonksiyon kazanmış. Eskiden 48 çan bulunan kulede artık 47 çan bulunuyor.

BRUGGE / AZİZ SALVATOR KATEDRALİ

Sint-Salvator Katedrali 12. asırda inşa edilmiş Romanesk bir yapıdır. Katedral kurulduğu dönemlerden beri uzun zaman şehrin ana kilisesi olarak hizmet vermiştir. Ancak 19. yüzyılda yapılan statü değişikliği ile kentin dini merkezi başka bir katedral oldu. Katedrale daha sonra yapılan ekleme ve restore çalışmalarında Neo-Gotik tarz açıkça görülmektedir. Tam 99 metre yüksekliğindeki Neo-Romanesk tarzı batı kulesi en fazla ilgi gören yerlerdendir.

İlginizi ÇekebilirAvusturya gezilecek yerler: Yemyeşil ormanları ve gölleri ile Avusturya gezi rehberiAvusturya gezilecek yerler: Yemyeşil ormanları ve gölleri ile Avusturya gezi rehberi

GENT / GRAVENSTEEN (KONTLAR) KALESİ

Ortaçağ döneminden kalma kalelerden biridir. 1180 yılında inşa edilen kale Haçlı Seferleri'nin ardından inşa edilmiştir. Kale 1885 yılında aslına uygun biçimde restore edilerek daha da sağlamlaştırılmıştır. 1180'de Kont Philip tarafından inşa ettirilen Kontlar Kalesi (Gravensteen), Leie Nehri'nin kıyısında yer alıyor. 14. yüzyıla kadar Flaman Kontları tarafından kullanılan kale geçmişte adliye, cezaevi hatta fabrika olarak kullanılmış. Çürümeye terk edildiği dönemde avlusunda duvarlarından sökülen taşlarla evlerin inşa edildiği askeri yapı, 19. yüzyılın sonunda belediye tarafından satın alınmasının ardından gerçekleştirilen yenileme çalışmalarıyla fazlalık yapılarından kurtulmuş. Günümüzde müze olarak kullanılan kalenin hapishane bölümünde işkence ve idam için kullanılan aletleri ve diğer eşyaları görebilirsiniz.

GENT / AZİZ BAVO KATEDRALİ

942 yılında küçük bir şapel olarak inşaa edilerek Vaftizci Yahya'ya adanan St. John Şapeli'ne yüzyıllar içerisinde yapılan Romanesk ve Gotik stilli eklemelerle günümüzdeki görünümüne sahip olan Aziz Bavo Katedrali (Sint Baafskathedraal), Çan Kulesi'nin arka tarafında yer alıyor. 89 metre uzunluğundaki kulesi sayesinde halkı felaketlere ve düşman saldırılarına karşı uyaran katedralin içerisindeki en önemli eser, Hubert ve Jan van Eyck tarafından yaratılan “Mistik Kuzunun Şenliği” tablosu. Ayrıca katedralin alt katında mezarlık (crypt) bulunmakta ve bir takım eserler sergilenmektedir. Ayrıca ilk yapıldığı dönemden kalan çok sayıda fresk duvarlarda görülebilir.

GENT / GENT ÇAN KULESİ (BELFRY)

Şehrin bağımsızlığını simgelemek için 1313 yılında yapımına başlanan, ancak savaşlar ve politik idarenin değişmesi nedeniyle 1380 yılında tamamlanabilen bir kuledir. Eskiden yangınlara ve olası kuşatmalara karşı görevliler tarafından 7/24 şehrin izlendiği kule, günümüzde turistler tarafından Gent'in yukarıdan izlendiği bir yapı durumundadır. Belçika ve Fransa'nın bazı bölgelerinde aynı dönemde yapılan tüm çan kuleleri ile birlikte UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır.

ANVERS / MERYEM ANA KATEDRALİ

İnşa süreci 1352 yılında başlatılan Meryem Ana Katedrali’nin ilk etabı 1521'de tamamlanmış. Jan ve Pieter Appelmans tarafından tasarlanan yapının inşası ilk etabın tamamlanmasının ardından sonlandırılmış. “Yarım” olmasına karşın Gotik stili ve 123 metrelik çan kulesiyle Kuzey Avrupa'nın en etkileyici dini yapılarının başında gelen katedral, Rubens'in 3 çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca batı girişinde çok sayıda heykel yer alıyor.

ANVERS / ANVERS BELEDİYE BİNASI

1565 yılında inşası tamamlanan Rönesans döneminin önemli eserlerinden biri olan Belediye Binası’nda Flaman ve İtalyan etkileri göze çarpar. 19. yüzyılın sonlarında restore edilen belediye binası UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'nde yer almaktadır.

İlginizi ÇekebilirAlmanya gezilecek yerler: Göz alıcı Ortaçağ mimarisi ile Almanya gezi rehberi...Almanya gezilecek yerler: Göz alıcı Ortaçağ mimarisi ile Almanya gezi rehberi...