Dünyanın bisiklet dostu şehirleri

Son yıllarda çoğu dünya şehri, trafik yoğunluğuyla mücadele etmek için bisiklet kullanımını desteklemeye ve sera gazı efektini en aza indirmeye yönelik çalışmalara başladı.

Dünyanın bisiklet dostu şehirleri

Dünyanın her yerinde çok büyük bir sorun olan trafik problemini çözebilmek için uygulanan yollardan biri de bisiklet kullanımı ve yeni yapılacak bisiklet yolları. Türkiye’de henüz çok yaygınlaşmayan bisiklet yolları, seçilen bazı pilot şehirlerde uygulanmaya başladı bile.

Kopenhag ve Brüksel çıkışlı şehir tasarımı danışmanlığı şirketi “Copenhaginize Design Company”, dünyadaki en bisiklet dostu şehirlerin bir yıllık bir listesini hazırladı. Copenhaginize, bölge nüfusu 600.000 kişiyi aşan 122 ili değerlendirdi. Listede ilk sırada yer alan Kopenhag, günümüzde 1970'ten bu yana bünyesinde arabalardan çok bisiklete sahip tek şehir. Kayıtlara göre geçtiğimiz sene, şehre 265,700 bisiklet 252,600 araba kaydı yapıldı. Hollanda’nın 3 şehri ise listede ilk 5’te yer alıyor. İşte dünyadaki en bisiklet dostu şehirleri listesinin ilk 5’i…

5. Eindhoven, Hollanda

hovenring2012'de Eindhoven, “Hovenring” adı verilen sadece bisikletçiler için yüzer bir dolambaçlı kavşak yaptı. Hovenring, 2013 Gizmodo makalesine göre haftada binlerce bisikletçi tarafından kullanılıyor.

4. Strasbourg, Fransa

fransaCopenhagenize'nin listesine göre Strasbourg'un, günümüzde 300 mil üzerinde bisiklet yolları var. Aynı zamanda “Vélhop” adı verilen uzun süreli bisiklet kiralamak için bir bisiklet-paylaşımı sistemine sahip.

3. Utrecht, Hollanda

utrecht
Utrecht, Copenhagenize'nin listesinde 3. sırada yer alıyor. Şehir, dünyanın en büyük yer altı bisiklet parkını inşa ediyor. Dutch News'a göre, $48 milyonluk projenin 2018'de tamamlanması bekleniyor. Tamamlandığında ise 12,500 bisikletlik kapasiteye sahip olacağı söyleniyor.

2. Amsterdam, Hollanda

amsterdam
Fietersbond, The Cyclists Union of Amsterdam'a göre Hollanda'da 18 milyon bisiklet bulunuyor. Şehirdeki bisiklet sayısı, şehirdeki insan sayısını geçiyor.

1.Copenhagen, Danimarka

denmarkCopenhagenize'nin 2015 sonuçlarına göre şehir, bisiklet yolları, özellikle de sadece bisiklet geçişli köprüler için yoğun bir yatırım yapmakta. Kopenhag ayrıca trafik akışını da, bisiklet trafiğini ve zamanlamalarını baz alarak düzenlemeye odaklanıyor.

Farklı coğrafyalarda 12 ay sevgilisini fotoğrafladı İlginizi Çekebilir Farklı coğrafyalarda 12 ay sevgilisini fotoğrafladı Paris'in ikonik vitrinleri İlginizi Çekebilir Paris'in ikonik vitrinleri Maceraperestlere özel sıradışı tatil mekanları İlginizi Çekebilir Maceraperestlere özel sıradışı tatil mekanları