Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mersin gezilecek yerler: Akdeniz’in güzel şehri Mersin’in gezilecek yerleri…
Mersin gezilecek yerler: Akdeniz’in güzel şehri Mersin’in gezilecek yerleri…
Binlerce yıldan bu yana verimli topraklarıyla, doğal güzellikleri ve şifalı sularıyla, 108 kilometrelik doğal koylarının yanı sıra birçok uygarlığın kurulduğu Mersin'in gezilecek tarihi ve turistik yerlerini sizler için derledik...
Seyahat 25 Mayıs 2018 - 08:57

Uzun yıllar İçel adıyla bilinen şehir 2002 yılında merkez ilçesi olan Mersin adını almıştır. Mersin’in ilçeleri; Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mut, Silifke ve Tarsus’tur. Sokakları denize çıkan bir sahil şehri olan Mersin’de gezilecek yerlerle ilgili hazırladığımız haberimizde, Mersin’in tarihi ve turistik yerlerini yakından tanıyabilirsiniz…

MERSİN’İN GEZİLECEK YERLERİ

YUMUKTEPE

Arkeoloji dünyasında ayrı bir önemi bulunan ve Neolitik Çağ'dan günümüze kadar kesintisiz yerleşim görmüş olan Yumuktepe, Demirtaş Mahallesi'nde yer almaktadır. Höyük 1936-1938 yılları arasında, sonradan Ankara’da Arkeoloji enstitüsünü kumuş olan İngiliz arkeolog John Garstang (1876-1956) tarafından ortaya çıkarılmıştır. Höyükte, Neolitik dönemden başlayan ve Orta Çağ’a kadar süren çok sayıda tabakanın kalıntıları bulunuyor. Dünya'da ilk bakır izabe tesisleri Yumuktepe'de kullanılmaya başlanmıştır. Höyükteki zengin kazı buluntuları Mersin Müzesi'nde sergilenmektedir.

olba-antik-kenti

Olba Antik Kenti

MUĞDAT CAMİİ

Ankara Kocatepe Camiinden sonra, Cumhuriyet döneminin ikinci büyük cami Muğdat semtindedir. Cemaat yeri, ana kubbe, son cemaat yeri ve mahfil katından ibaret olan ve klasik Osmanlı mimarisi tarzındaki yapı, toplam 5.500 kişiliktir. Üçer şerefeli, 81 metre yüksekliğinde 6 adet minaresi, konferans salonu, kütüphane, aşevi, misafirhane, sağlık ocağı ve diğer birimleriyle külliye özelliği taşır.

MAMURE KALESİ

Mamure Kalesi Antalya Mersin karayolu üzerinde, Anamur yakınlarında Bozdoğan köyünde deniz kenarındadır. Türkiye’nin en büyük ve en iyi korunmuş kalelerinden biridir. 3. veya 4. yüzyılda Romalılar tarafından yaptırılmış olan kale, sonraları Bizanslılar ve Haçlılar zamanında da genişletilerek kullanılmıştır. Anadolu Selçuklu Sultanı Aleaddin Keykubat tarafından 1221 yılında ele geçirildiği sırada yıkılan kalenin yerine, birçok Anadolu kalesinde olduğu gibi, antik temeller üzerine bugünkü kale yapılmıştır.

ASTIM MAĞARASI

Silifke‘nin Narlıkuyu Mahallesi'nde bulunan astım mağarası, Cennet çöküğünün 300 metre güneybatısındadır. İçine helezonik demir bir merdivenle inilir. Birbirine bağlantılı, toplam uzunluğu 200 metreyi bulan galeriler çok ilginç şekilli dev sarkıt ve dikitlerle süslüdür. İçi ışıklandırılmış olup, mağaranın astımlılara iyi geldiğine inanıldığı ve içinde dilek tutulduğu için Astım – Dilek Mağarası denmiştir. Mağarada sıcaklık ortalaması 15 derecedir.


KIZ KALESİ

Kızkalesi, Erdemli’ye 23, Mersin’e 60 kilometre mesafededir. Özellikle yaz aylarında büyük bir canlılığın yaşandığı kasabaya, ulaşım minibüslerle sağlanmaktadır. Buranın önceki dönemlerde adı Korykos’tur. Kızkalesi, tarih içinde Selevkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Ermeniler, Fransızların (Kıbrıs Krallığı), Karamanlılar ve Osmanlılar’ın hakimiyetinde kalmış önemli bir yerleşim bölgesidir. Yapılan ilk kazılarda buraya ilk yerleşimin MÖ. 4. yüzyıla ait olduğunu gösteriyor. Ünlü tarihçi Herodot, bu şehri Georges adında Kıbrıslı bir prensin kurduğunu yazar. Milattan sonra 72 yılında Roma hakimiyetine giren Kızkalesi, 450 yıl Roma yönetimine bağlı kalmıştır. Bu dönemde zeytincilikte büyük bir gelişme göstermiş ve zeytin yağı ihraç merkezi olmuştur. Bizanslılar döneminde Arap saldırılarına karşı çevresi surlarla çevrilmiştir. Daha sonra burası Selçuklular’ın ve Kilikya Ermeni Krallığı’nın eline geçmiştir. Ermeniler’in 14. yüzyılda artan Karamanoğlu saldırıları nedeniyle Kıbrıs Krallığı’na sattığı ve önemli bir ticaret limanı olan Kızkalesi, 1448 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından ele geçirilmiş ve yeniden imar edilmiştir. 1471’de Osmanlılar’ın eline geçen Kızkalesi bu dönemde önemini kaybetmeye başlamıştır. Cem Sultan, 1482 yılında, Rodos Şövalyeleri’nin yolladığı gemiye binmeden önce bir süre burada kalmıştır

AYA THEKLA KİLİSESİ

Silifke ilçesinin Taşucu Beldesi yolu üzerinde 4. kilometreden sağa dönülen 1 kilometrelik bir yolla ulaşılan bölge Hıristiyanlığın en eski ve en önemli merkezlerinden olan Meryemlik'e ulaşılır. Meryemlik'in tarihi Azize Thekla'nın buraya gelişi ile başlar. M.S. 50 yılında kurulmuştur. Hz. İsa’nın havarilerinden St.Paul'un vaazlarından etkilenen Thekla kendini Hıristiyanlık dinine adar. Babası tarafından ateşe atılarak yakılmak istenen Theckla yağmurun yağması sonucu bu ölümden de kurtulur. Yer altında bulunan bu mağarada saklanır. Burada hastalara şifa dağıttığına ve yine öldürüleceği bir sırada bu mağarada kaybolduğuna inanılır. Aya Thekla'nın içinde yaşadığı mağara onun kayboluşundan sonra Hıristiyanlarca kutsal yerlerden sayılmış, M.S.312 yılında din serbest bırakılıncaya kadar gizli bir ibadet yeri olarak kullanılmıştır. Bu mağara bölümü daha sonra 4. yüzyılda kiliseye dönüştürülmüştür. Üzerinde bugün sadece apsisinin biri bulunan kilisede, Üç Nefli Thekla Bazilikası, Büyük Sarnıç, Nekropol Alanı ve Kutsal Yol görülmesi gereken yerlerdendir.

MERSİN’İN DİĞER GEZİLECEK YERLERİ

Mersin’de; Gözne Yaylası, Mersin Müzesi, Soloi Antik Kenti

Tarsus’ta; St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu, Yedi Uyurlar Mağarası, Tarsus Ulu Cami, Danyal Peygamber Kabri, Tarsus Müzesi (Kubat Paşa Medresesi)

Silifke’de; Silifke Kalesi, Tokmar Kalesi, Cennet Cehennem Mağarası, Adam Kayalar, Cambazlı Kilisesi, Diocaesarea Antik Kenti.

Erdemli’de; Ayaş (Elauissa-Sebaste), Korikos Kalesi ve Kanlıdivane

Aydıncık’ta; Dört Ayaklı Anıt Mezer ve Aynalıgöl Mağarası

Anamur’da; Çukurpınar Mağarası ve Alaköprü

Mut’ta; Alahan Manastırı ve Gülnar’da Meydancık Kalesi Mersin’de gezilecek yerler arasındadır.

TÜRKİYE’DEKİ 5 GÜZEL MAVİ YOLCULUK ROTASI

MERSİN TARİHİ

Kentin kuzeyindeki Yumuktepe höyüğünde yapılan kazılarda birçok katman ortaya çıkarılmıştır. Bunların en eskisi, M.Ö. 6.300’lere, en yenisi ise Selçuklu dönemine tarihleniyor. Kazılardan çıkarılan eserler, Adana Arkeoloji Müzesi ve Mersin Müzesi’nde sergileniyor.

En eski yazılı tarihi, Luvi, Kizzuwatna, Hitit, Asur ve Babil Krallıklarının tarihleri ile içiçedir. Daha sonraları da sırasıyla, Hitit, Urartular, Asurlular, Babiller, Lidyalılar, Persler, Seleukoslar ve Romalılar hüküm sürmüştür.

7.yüzyıldan Osmanlıların fethine kadar bu bölge, Arapların, Abbasilerin, Mısırlı Tulunoğullarının, Selçukluların, Moğolların, Haçlıların, Memlukların, Ramzanoğulları ve Karamanoğullarının eline geçmiş, 16. yüzyıldan itibaren buralar Osmanlı topraklarına katılmıştır.